XXV Szkolny Konkurs Recytatorski
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w XXV Szkolnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się w tym roku w zmienionej formie. Prezentacje konkursowe należy nagrać w postaci filmiku i przekazać wychowawcy lub nauczycielowi języka polskiego do dnia 19. marca 2021 r. Tematyka utworów – dowolna. Jury dokona oceny prezentacji w dwóch kategoriach – uczniowie młodsi (klasy 0-III) oraz uczniowie starsi (klasy IV-VIII). Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Jastkowie zs. w Dąbrowicy.
Zachęcamy do udziału w konkursie!!!
Edyta Szczerbicka - organizator konkursu
Innowacja z języka angielskiego "Angielski jak malowany"
Innowacja pt. „Angielski, jak malowany” jest realizowana przez uczniów kl. 7 w ramach zajęć z kreatywności. W czasie zajęć uczniowie poznają zasady myślenia wizualnego. Zamiast notowania linearnego tworzą notatki graficzne wspierające uczenie się. Te notatki to grafiki, ikonki, ilustracje, mapy myśli, rysunki, które mają na celu zobrazowanie słownictwa i zasad gramatycznych poznanych w czasie lekcji. Są one bardzo pomocne, gdy trzeba szybko powtórzyć wiedzę przed sprawdzianem, czy kartkówką.
Agnieszka Chmielewska
"Food between culture and balance "
Uczniowie ósmej klasy biorą udział w projekcie eTwinning dotyczącym kuchni i zwyczajów żywieniowych w Europie. Do projektu przystąpiły także szkoły z Włoch, Francji i Hiszpanii. Celem projektu jest porównanie kuchni tych krajów i ukazanie, jak ważna jest zbalansowana dieta w życiu człowieka. Uczniowie będą mieli do wykonania szereg różnych, ciekawych aktywności, między innymi układanie jadłospisów z wyszczególnieniem wartości kalorycznej, zaprezentowanie typowych dań jadanych w ich krajach na śniadanie, obiad, kolację oraz tradycyjnych dań świątecznych. Ostatnim zadaniem w projekcie będzie wspólne wykonanie książki kucharskiej zawierającej przepisy na dania charakterystyczne dla krajów biorących udział w projekcie. Komunikacja między uczestnikami projektu odbywa się w języku angielskim.
Uczniowie mają za sobą już dwa zadania. Pierwszym z nich było przedstawienie się i opisanie swoich zainteresowań na projektowym padlecie. Drugie zadanie polegało na zaprezentowaniu pozostałym krajom naszych tradycyjnych dań bożonarodzeniowych. Uczestnicy projektu składali sobie także życzenia świąteczne przygotowując kartki, na których zamiast choinek, bombek i reniferów umieszczali tradycyjne dania świąteczne.
Agnieszka Chmielewska
Bal karnawałowy w oddziale przedszkolnym
Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. W oddziale przedszkolnym 11 lutego, również odbył się bal karnawałowy. Na początku wszystkie przedszkolaki z dumą zaprezentowały swoje stroje. A stroje były naprawdę przepiękne. Dziewczynki zamieniły się w księżniczki, wróżki, aniołki itp., a chłopcy w policjantów, supermenów, kowboi. Rozpoznać nasze przedszkolaki było naprawdę bardzo trudno. Oprócz tańców i zabaw przy skocznej muzyce na naszej zabawie nie mogło zabraknąć różnych konkursów. Pod koniec zabawy przedszkolaki wybierały króla i królową balu .W tym roku królem balu został Igorek, zaś królową Weroniczka. Po zabawie przyszedł czas na słodki poczęstunek o , który zatroszczył się nasze mamusie. Ten dzień dostarczył przedszkolakom wiele radości oraz uśmiechu. Już czekamy na kolejny bal za rok!
Justyna Wiater
Ważna wiadomość od Szkolnego Klubu Wolontariatu
Szkolny Klub Wolontariatu ma do przekazania bardzo ważną wiadomość. Poświęć chwilę i posłuchaj.
Relacja z akcji "Dzień Łasucha"
Samorząd Uczniowski ogłasza wyniki konkursu na kartkę świąteczną
I miejsce zajmuje Mateusz Mańka
II miejsce zajmuje Patrycja Stypuła
III miejsce zajmuje Alan Maciążek
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a zwycięzcom gratulujemy.
Nagrody niebawem trafią do zwycięzców.
Agnieszka Obara
Mateusz Mańka
Patrycja Stypuła
Alan Maciążek
Listy Pierwszaków - zimowe krajobrazy
Cześć Starszaki!
Uhu, ha, uhu, ha, nasza zima zła! Jednak my się zimy nie boimy i na śniegu się bawimy! Nareszcie zawitała do nas prawdziwa zima, wszędzie jest biało, co bardzo cieszy nas, jednak niekoniecznie naszych rodziców. Od razu wykorzystaliśmy śnieżną pogodę i całą klasą wyszliśmy na dwór. Rzucaliśmy się śnieżkami i lepiliśmy bałwana. Było wesoło i zabawnie. Bałwan wyszedł ogromny, szkoda, że nie mieliśmy garnka, aby założyć mu na głowę. Na początku chcieliśmy przynieść miotłę pani woźnej i wręczyć naszemu nowemu koledze, ale stwierdziliśmy, że pewnie by się rozgniewała. Za to Zuzia przyniosła do szkoły marchewkę, z której zrobiliśmy nos. Oczy wykonaliśmy z kamyków, aby mógł podziwiać naszą szkołę i zobaczyć, jaka ta zima jest piękna.
P.S. A czy Wy też się cieszycie, że spadł śnieg? Zdążyliście ulepić już bałwana i pojeździć na sankach? To może pokażecie nam zdjęcia? Bardzo byśmy się cieszyli.
Pozdrawiamy! Pierwszaki z panią Anią
Prace pierwszaków inspirowane zimowym krajobrazem
Nagrody za Szkolny Konkurs Recytatorski,,Między nami dzieciakami” zostały rozdane
Wyniki Szkolnego Konkursu Recytatorskiego ,,Między nami dzieciakami”, który był przeznaczony dla przedszkolaków i uczniów klas młodszych, zostały już dawno ogłoszone na naszej stronie internetowej. Dzięki temu, że uczniowie klas młodszych wrócili po feriach do szkoły mogliśmy wręczyć zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie długo wyczekiwane nagrody i dyplomy .
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wręczenia nagród.
Anna Perdun
Film z okazji Dnia Babci i Dziadka
w wykonaniu oddziału przedszkolnego
Aby obejrzeć film w trybie pełnoekranowym, należy kliknąć "YouTube" w prawym dolnym rogu okna z filmem.
Listy Pierwszaków – Dzień Babci i Dziadka
Cześć Starszaki!
W tym tygodniu obchodziliśmy dzień Babci i Dziadka. Czy pamiętaliście o ich święcie i złożyliście życzenia kochanym babciom i dziadkom? My pamiętaliśmy. Od razu po feriach zabraliśmy się do pracy. Czasu mieliśmy bardzo mało, a pracy mnóstwo. Narysowaliśmy portrety naszych dziadków, zrobiliśmy dla nich upominki i nakręciliśmy filmik z naszym występem i nie tylko. Więcej Wam nie zdradzimy, zobaczcie sami co ciekawego przygotowaliśmy.
P.S. Jeżeli zapomnieliście o życzeniach to szybko biegnijcie po kwiatki i czekoladki.
Pozdrawiamy! Pierwszaki z panią Anią Perdun
Aby obejrzeć film w trybie pełnoekranowym, należy kliknąć "YouTube" w prawym dolnym rogu okna z filmem.
Za co pierwszaki kochają swoich Dziadków
Wyniki Szkolnego Konkursu Recytatorskiego
,,Między nami dzieciakami”
Drodzy uczniowie! Z przyjemnością informuję, że Szkolny Konkurs Recytatorski ,,Między nami dzieciakami” został rozstrzygnięty. Przypominam, że był on przeznaczony dla uczniów klas 1-3 i dzieci z oddziału przedszkolnego. W konkursie wzięło łącznie udział 24 dzieci. Cieszy nas fakt, że tak liczna grupa podjęła wyzwanie i zmierzyła się z twórczością znanych i lubianych poetów piszących utwory dla dzieci. Interpretacja wierszy nie jest łatwym zadaniem, ale Wy poradziliście sobie z tym wyśmienicie. Jury w składzie pani dyrektor - Krystyna Wawręta, pani Blanka Gwiazda-Alter i pani Anna Sierzputowska miało nie lada trudny orzech do zgryzienia. Wszyscy podkreślali, że poziom konkursu był bardzo wysoki, o czym świadczą długie konsultacje w ich gronie.
Jury naszego konkursu postanowiło przyznać aż 13 nagród. Są to nagrody główne (równorzędne) i wyróżnienia.
Oto lista osób nagrodzonych:
Nagrody główne – ex aequo
Julia Wójcik – kl.1
Lenka Woźniak – kl. 1
Kornelia Miroń – kl.1
Wiktoria Szymańska – kl.1
Nadia Piątek – kl. 2
Klaudia Łuka – kl. 3
Maja Górniak – kl. 3
Wyróżnienia
Wiktoria Tomasiak – oddział przedszkolny
Igor Komsta – oddział przedszkolny
Kacper Kępa – oddział przedszkolny
Julia Paszczyk – oddział przedszkolny
Krystian Chyła – kl.3
Maja Wójcik – kl. 3
Dziękujemy bardzo panu Kamilowi Ziółkowskiemu, dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dąbrowicy, za finansowe wsparcie, dzięki któremu mogliśmy zakupić nagrody w naszym konkursie.
Wszystkim osobom nagrodzonym serdecznie gratulujemy! Dyplomy oraz nagrody książkowe zostaną wręczone zwycięzcom po feriach!
Zapraszamy do obejrzenia recytacji.
Organizator konkursu - Anna Perdun
Aby obejrzeć film w trybie pełnoekranowym, należy kliknąć "YouTube" w prawym dolnym rogu okna z filmem.
Listy Pierwszaków – Anioły są takie…
Cześć Starszaki i Przedszkolaki!
Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają anioły? Chyba każdy z nas sobie je wyobrażał.
Aniołki są niewidzialne. Mogą być duże albo małe, to zależy od tego, czy jesteśmy już dorośli, czy jeszcze dziećmi. Mają skrzydła, to dlatego mogą unosić się nad nami. Anioł to opiekun człowieka, podobno każdy z nas ma swojego aniołka, który za nim podąża.
Pewnego dnia pani Ania powiedziała nam, że co roku odbywa się Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pod nazwą ,,Anioły są takie…”, w którym mogą wziąć udział dzieci w naszym wieku. Nie trzeba było nam dwa razy mówić, od razu zabraliśmy się do pracy. Chcieliśmy podzielić się z Wami naszymi pomysłami i zaprosić do obejrzenia prac.
A Wy, jak sobie wyobrażacie anioła? Może zechcecie podzielić się z nami swoimi przemyśleniami?
Pozdrawiamy - Pierwszaki z panią A. Perdun
Julia Wójcik
Wiktoria Szymańska
Lena Woźniak
Listy Pierwszaków - kolędowanie z Pierwszakami
Bóg się rodzi, moc truchleje, pójdźcie z nami pokłonić się maleńkiej dziecinie. Przystaniemy przy żłóbku, zaśpiewamy cichutko i do snu Jezuska utulimy w ramionach Maryi. Niech kolęda rozbrzmiewa w naszych domach i sercach, cieszmy się z narodzin Króla Nieba i Ziemi.
Pozdrawiamy wszystkich serdecznie i zapraszamy do wspólnego kolędowania – Pierwszaki z p. Anią Perdun.
PS. Czy wiecie, że najstarszą zachowaną polską kolędą jest kolęda ,,Zdrów bądź Królu Anielski”, a najbardziej znaną na świecie ,,Cicha noc”, przetłumaczona na ponad 300 języków? My dowiedzieliśmy się o tym na lekcjach, kiedy rozmawialiśmy o tradycjach świątecznych.
Aby obejrzeć film w trybie pełnoekranowym, należy kliknąć "YouTube" w prawym dolnym rogu okna z filmem.
Życzenia świąteczne i niespodzianka od Przedszkolaków
Aby obejrzeć film w trybie pełnoekranowym, należy kliknąć "YouTube" w prawym dolnym rogu okna z filmem.
Listy Pierwszaków - Świąteczne życzenia
,,Jest taki dzień, tylko jeden dzień raz w roku.
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku.
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem.
Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze….”
Tak brzmią słowa piosenki, która wprowadza nas w niepowtarzalną atmosferę świąt.
Trudno uwierzyć, że już za kilka dni będziemy cieszyć się z narodzin małego Jezuska i razem z jego mamą czuwać przy żłóbku. W tym roku w naszej szkole nie możemy obchodzić Świąt Bożego Narodzenia jak dotychczas, spotkać się przy wigilijnym stole, dzielić się opłatkiem i śpiewać wspólnie kolędy. Z tego powodu jest nam smutno i źle. Jednak pamiętamy o Was i chcemy być razem z Wami w ten wyjątkowy dzień, choć przez krótki czas móc spotkać się ze wszystkimi i zagościć z kolędą w sercach. Przychodzimy do Was ze świątecznymi życzeniami, dzięki którym poczujecie magię tych świąt. Zapraszamy do obejrzenia filmiku.
Pozdrawiamy wszystkich serdecznie - Pierwszaki i p. Ania Perdun.
Aby obejrzeć film w trybie pełnoekranowym, należy kliknąć "YouTube" w prawym dolnym rogu okna z filmem.
Międzynarodowa wymiana kartek świątecznych
Uczniowie naszej szkoły co roku biorą udział w Międzynarodowej Wymianie Kartek Świątecznych w ramach projektu realizowanego na platformie E-twinning. W tym roku nie mogliśmy wysłać tradycyjnych kartek świątecznych, które zawsze wykonywaliśmy własnoręcznie. Jednak nie mogliśmy pozwolić na to, aby obecne okoliczności pozbawiły nas radości z przygotowania kartek świątecznych, dlatego postanowiliśmy wykonać je za pomocą dobrze znanych nam aplikacji i wysłać je przez e-mail. W tym roku nasze kartki trafiły do Grecji oraz Macedonii. Z niecierpliwością czekamy na kartki od uczniów z tych krajów.
Blanka Gwiazda-Alter
Życzenia świąteczne od Samorządu Uczniowskiego
Razem na Święta ze Szkolnym Klubem Wolontariatu
Radość, wzruszenie, uśmiech, ciepło w sercu, wdzięczność, tego wszystkiego doświadczyli przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz obdarowani symbolicznymi upominkami przez nas przyjaciele szkoły i osoby samotne z okolicy.
18 grudnia w składzie Szymon Dadej, Maja Chabros i opiekunowie wolontariatu ruszyliśmy w teren z przygotowanymi wcześniej stroikami i kartkami z życzeniami. To pierwsza taka aktywność naszego Klubu Wolontariatu i z pewnością nie ostatnia. Życzliwość, z jaką spotkaliśmy się wręczając te skromne upominki na święta, długo zostanie w naszej pamięci.
Dzięki Waszej hojności i uprzejmości właścicieli i pracowników sklepu Lewiatan w Ługowie tego samego dnia odebraliśmy kosz pełen darów żywnościowych oraz skrzynki pełne jabłek, które zorganizowała pani Ilona Sałega. Wszystko zostało spakowane i świąteczne paczki trafiły do podopiecznych Domu Dziecka w Przybysławicach.
Mimo trudnych czasów, w których przyszło nam obecnie funkcjonować, udało się nam sprawić radość wielu osobom, które nas otaczają.
Teraz pozostaje tylko złożyć najserdeczniejsze życzenia świąteczne Wam wszystkim i miejmy nadzieję, że niebawem spotkamy się w szkole!!!
Zdrowych i wesołych świąt życzy
Szkolny Klub Wolontariatu
Komiksowe wybryki Adasia, Nel oraz Niki
Lekturomania
W ramach „Lekturomanii” jedna z klas starszych naszej szkoły bierze udział w projekcie realizowanym na platformie e-Twinning we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Górzynie i Publiczną Szkołą Podstawową nr. 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie wspólnego komiksu, którego bohaterami będą wybrane przez uczniów postacie literackie znane z lektur szkolnych. Prace trwają od września. Do tej pory udało nam się przygotować własne awatary, jak również awatary wybranych przez nas bohaterów literackich- Balladyny i Alka. Opracowaliśmy również profile fakebookowe postaci. Obecnie pracujemy nad scenariuszem komiksu. Finał projektu przewidziany jest na drugą połowę lutego 2021 r. Nie możemy się doczekać prezentacji naszego wspólnego dzieła. Tymczasem pozdrawiamy zimowo i świątecznie. Czy już wiecie, która klasa prezentuje się na avatarowej fotografii???
Edyta Szczerbicka
Teatralne Wyzwania Najmłodszych Uczniów
Uczniowie należący do młodszej grupy teatralnej ,,Iskierki” aktywnie brali udział w zajęciach teatralnych podczas okresu nauki stacjonarnej. Na warsztat wzięli twórczość Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Postanowili przybliżyć i ,,odświeżyć” znane od lat humorystyczne wiersze sławnych poetów, którzy chętnie pisali utwory dla dzieci i o dzieciach.
Pomimo krótkiego czasu spędzonego w szkole, małym aktorom w ostatniej chwili udało się nakręcić kilka filmików, prezentujących słynne utwory Brzechwy i Tuwima.
Młodsze ,,Iskierki” serdecznie zapraszają wszystkich, aby wraz z nimi przenieść się do świata teatru.
Obejrzyjcie efekty ich pracy.
Anna Perdun
Aby obejrzeć film w trybie pełnoekranowym, należy kliknąć "YouTube" w prawym dolnym rogu okna z filmem.
Akcja Zbiórki Żywności
Ogłoszenie Samorządu Uczniowskiego orza Klubu Wolontariatu:
Aby obejrzeć film w trybie pełnoekranowym, należy kliknąć "YouTube" w prawym dolnym rogu okna z filmem.
Ślimak Teodorosa w wykonaniu ósmoklasistów
Ślimak Teodorosa (spirala Teodorosa) to konstrukcja geometryczna, pozwalająca stworzyć odcinek o długości równej pierwiastkowi z danej liczby naturalnej. Zasada konstrukcji opiera się na twierdzeniu Pitagorasa. Nazwa konstrukcji pochodzi od imienia greckiego matematyka i filozofa, Teodorosa z Cyreny.
Opis konstrukcji
1. Budujemy trójkąt prostokątny o przyprostokątnych długości 1. Przeciwprostokątna trójkąta ma długość √2.
2. Konstruujemy kolejny trójkąt prostokątny, którego jedną przyprostokątną jest przeciwprostokątna trójkąta z pkt. 1, a druga przyprostokątna ma długość 1. Przeciwprostokątna otrzymanego trójkąta ma długość √3.
3. Czynność tę powtarzamy, tworząc kolejne trójkąty prostokątne. Za każdym razem jedna z przyprostokątnych jest zarazem przeciwprostokątną trójkąta z poprzedniego kroku, a druga ma długość 1. Długości przeciwprostokątnych są pierwiastkami kolejnych liczb naturalnych.
Dorota Dąbrowska
Listy Pierwszaków do Starszaków - Mikołajkowy Blok Reklamowy
Cześć Starszaki i Przedszkolaki!
Czy tak jak my zastanawialiście się co można podarować swoim najbliższym w prezencie mikołajkowym albo na gwiazdkę pod choinkę? My już te rozterki mamy za sobą. Długo główkowaliśmy się nad tym, co fajnego możemy zrobić sami, własnymi rączkami, aby sprawić przyjemność innym.
Oto nasze propozycje, z których możecie skorzystać. A może przyłączycie się do nas i pokażecie nam swoje niespodzianki.
Pozdrawiamy! Pierwszaki z panią Anią Perdun.
Wykonano na www.canva.com
Aby obejrzeć film w trybie pełnoekranowym, należy kliknąć "YouTube" w prawym dolnym rogu okna z filmem.
Mikołajki
7 grudnia nasze przedszkolaki odwiedził Święty Mikołaj. Niestety, w tym roku jego wizyta przebiegła trochę inaczej niż zwykle. Mikołaj postanowił zostawić nam prezenty pod drzwiami szkoły, a my oczywiście obserwowaliśmy w oknie jak podąża w naszym kierunku. Każdy przedszkolak otrzymał przepiękny prezent. My przygotowaliśmy dla Mikołaja pierniczki oraz nagraliśmy piosenkę. Dziękujemy Mikołajowi za wizytę i zapraszamy za rok.
Justyna Wiater
Szkolna choinka
W tym roku to najmłodsi uczniowie zadbali o świąteczną dekorację na szkolnym korytarzu. To przedszkolaki od kilku tygodni samotnie rządzą w naszej szkole, dlatego też to na nich spadły pewne obowiązki. Jednym z nich było ubieranie choinki, wszyscy bardzo chętnie włączyli się w pracę. Efekty przedstawiamy na zdjęciach.
Agnieszka Obara
Prezent od Mikołaja
W tym roku Mikołaj parę dni wcześniej odwiedził dzieci z oddziału przedszkolnego i podarował przedszkolakom prezent, który posłuży wszystkim przez długie lata. Najmłodsi uczniowie dostali nowe szafeczki, do których będą mogli chować swoje ubranka . Każdy od razu wybrał swoją szafeczkę i schował do niej swoje skarby. Wszystkim dzieciom prezent bardzo się spodobał. Mikołaju! Dziękujemy!
Justyna Wiater
Konkurs Samorządu Uczniowskiego na kartkę świąteczną
Zachęcamy do udziału w konkursie. Szczegóły w filmie:
Aby obejrzeć film w trybie pełnoekranowym, należy kliknąć "YouTube" w prawym dolnym rogu okna z filmem.
Świąteczne skarpety klasy 5
6 grudnia zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie klasy 5 już czekają z własnoręcznie wykonanymi w ramach zajęć z techniki skarpetami na prezenty, a gorące blachy z ciasteczkami dla Św. Mikołaja będą wyjmowali własnoręcznie uszytymi rękawicami kuchennymi. Święty Mikołaju przybywaj!
Agnieszka Chmielweska
Mikołaj z Samorządu Uczniowskiego rozdaje prezenty
Chciałabyś/chciałbys dostać w piątek prezent do Mikołaja? Obejrzyj filmik przygotowany przez Samorząd Uczniowski i dowiedz się, co trzeba zrobić, aby na niego zasłużyć.
Aby obejrzeć film w trybie pełnoekranowym, należy kliknąć "YouTube" w prawym dolnym rogu okna z filmem.
Emocjonujące wyzwania w klasie drugiej
Klasa II melduje ukończenie realizacji pierwszego modułu międzynarodowego projektu realizowanego w ramach innowacji pedagogicznej "EMOCJA". Jej zdaniem jest wspieranie rozwoju społecznego i emocjonalnego dzieci.
Na samym początku pochwaliliśmy się wszystkim dookoła, że bierzemy udział w międzynarodowym projekcie (realizowanym jako innowacja) wywieszając plakaty przed wejściem do szkoły oraz na drzwiach naszej klasy. W sali zorganizowaliśmy kącik emocji; pozwolił on nam każdego dnia dzielić się swoimi smutkami i radościami. Zawisł tam min. emocjometr, dzięki któremu mogliśmy sygnalizować nasze samopoczucie. Realizację zadań rozpoczęliśmy 15 września 2020 roku w Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia ubrani w garderobę w kropki obejrzeliśmy film o Vashti. Film stał się inspiracją do dalszych działań oraz rozmów o poszukiwaniu talentów oraz roli innych osób, które w tym nas mogą wspierać. W oparciu o film "The dot" powstał min. portret głównej bohaterki, który zawisł na klasowej wystawie. Z wielkim zapałem zaprojektowaliśmy własne kropki a następnie kolorowaliśmy kropki ze wyjątkowych kolorowanek, które potem "ożywiliśmy" za pomocą specjalnej aplikacji. Aplikacja tak nam się spodobała, że "dawaliśmy życie" również postaciom :-D Następnym punktem naszej emocjonującej realizacji zadań było opowiadanie Igi Gromady - "Blok Rysunkowy". Stało się ono insiracją do rozmów na temat tego, że każdy z Nas jest wyjątkowy, mimo, że nie zawsze jest najlepszy w każdej dziedzinie życia. Kolejnym etapem była rozmowa na temat niepełnosprawności i empatii. Wiele radości przyniosło nam kodowanie hasła związanego z polskim językiem migowym, a następnie nauka migania. Tak nam się to spodobało, że każdego dnia witaliśmy się i żegnaliśmy zwrotami w języku migowym i domagaliśmy się kolejnych filmików z kolejnymi słowami :-)
Z niecierpliwością i gotowi do działania, czekaliśmy na kolejny moduł, którego realizacja rozpoczęła się w listopadzie... Efektami i pracą pochwalimy się dopiero w grudniu.
Edyta Paprota
Modele komórek wykonane przez klasę 5
Biologia w czasie zdalnego nauczania również może być ciekawa!
Na lekcjach biologii, uczniowie klasy 5 wykonywali modele komórek z dostępnych materiałów.
A oto wyniki ich kreatywności.
Karolina Turos-Dębska
SUKCES KACPRA na wojewódzkim etapie Jesiennego Konkursu Recytatorskiego
Jesienny Konkurs Recytatorski organizowany jest już od 24 lat przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. W tym roku odbywał się w formie on line. Wzięło w nim udział 127 uczestników, w tym 90 ze szkół podstawowych. Wśród laureatów znalazł się uczeń kl. VIII- Kacper Łuka, który zdobył wyróżnienie. Gratulujemy!
Poniżej zamieszczamy nagranie, które zostało docenione przez jury JKR.
Edyta Szczerbicka
Aby obejrzeć film w trybie pełnoekranowym, należy kliknąć "YouTube" w prawym dolnym rogu okna z filmem.
Wizyta Ministra Edukacji i Nauki w naszej szkole
We czwartek 26 listopada w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie - gościliśmy Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Odwiedziny pana Ministra były związane z tym, że nasza szkoła znalazła się wśród placówek, do których Państwowy Instytut Badawczy NASK – operator Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – przekazuje tablety wraz z usługą dostępu do Internetu w formie „Szkolnych Pakietów Multimedialnych OSE”. Pakiety te stanowią formę wsparcia dla szkół, realizowaną przez Ministra Cyfryzacji, w uzgodnieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Szkoła Podstawowa im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie, a także Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tomaszowicach wzięły udział w wymienionym programie. Nasza szkoła otrzymała 25 zestawów zawierających tablety Huawei MediaPad 5 z opłaconym do końca roku szkolnego dostępem do Internetu mobilnego oraz etui z klawiaturą Bluetooth 3.0. Na uroczystości wręczenia wymienionego sprzętu byli obecni także inni szanowni goście: pani Wójt Gminy Jastków Teresa Kot, Wicewojewoda Bolesław Gzik, przewodniczący Rady Gminy Marek Wieczerzak oraz Jacek Bernatowicz Członek Zarządu i reprezentant firmy Comtex sp. o. o., która dostarczyła nam sprzęt. Minister Edukacji Przemysław Czarnek przekazał Pakiety Multimedialne na ręce Pani Dyrektor Krystyny Wawrętej a następnie Pani Heleny Skomorowskiej Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tomaszowicach. Po uroczystości Pani Dyrektor Krystyna Wawręta zaprosiła gości na poczęstunek, a pan Minister Przemysław Czarnek wpisał się do księgi pamiątkowej naszej szkoły. Pakiety Multimedialne przekazane naszej szkole będą nieocenioną pomocą dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły podczas nauki zdalnej a także po przejściu na tryb stacjonarny.
Relacja na oficjalnej stronie MEN
Dorota Szewczuk
Dzień Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym
25 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Już przy wejściu do szatni, witał dzieci oczywiście wielki pluszowy miś. W tym dniu każdy przedszkolak przyszedł ze swoim małym lub dużym przyjacielem - misiem. Przedszkolaki poznały historię Pluszowego Misia, bawiły się przy misiowych piosenkach, uczyły swoje misie wiersza, a także wykonały pracę plastyczną . Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie wcielając się w rolę misia. Po zabawie przyszedł czas na małe co nieco, o które zadbały nasze mamusie. Ten dzień był pełen radości, uśmiechu oraz wspaniałej zabawy.
Justyna Wiater
Listy pierwszaków do Starszaków - NASZE ŚLUBOWANIE
Cześć Starszaki i Przedszkolaki!
Chcemy się Wam pochwalić, że jesteśmy już prawdziwymi uczniami naszej szkoły. Zdążyliśmy w ostatniej chwili, bo nasze ślubowanie odbyło się w piątek 6 listopada, zanim wysłano nas na zdalną naukę. Niestety, nie było tak jak co roku. Brakowało nam obecności naszych rodziców, kolegów i koleżanek ze szkoły. Jednak rozumiemy, że ten rok jest wyjątkowy i ze względu na nasze bezpieczeństwo nie mogło być inaczej. Uroczystość była bardzo udana, nikt z nas się nie pomylił. Cieszymy się bardzo, że mimo tych przeszkód ślubowanie się odbyło. Gościliśmy Panią Dyrektor, która pasowała nas na uczniów naszej szkoły. Rodzice również dołożyli wszelkich starań, aby uprzyjemnić nam ten dzień i przygotowali słodki poczęstunek, za co im z serca dziękujemy.
Mamy dla Was filmik i zdjęcia z tej uroczystości.
Pozdrawiamy wszystkich gorąco! Pierwszaki z panią Anią Perdun
Aby obejrzeć film w trybie pełnoekranowym, należy kliknąć "YouTube" w prawym dolnym rogu okna z filmem.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Zachęcamy do obejrzenia filmiku dotyczącego praw dziecka oraz do zapoznania się z Konwencją Praw Dziecka.
Listy Pierwszaków do Starszaków - Z WIZYTĄ U JEŻY
Cześć Starszaki i Przedszkolaki!
Czy wiecie, że w tamtym tygodniu we worek (czyli 10 listopada) obchodziliśmy Dzień Jeża? W naszej klasie wiedziała o tym Zuzia i od razu podzieliła się z nami tą wiadomością. Zuzi natomiast powiedział o tym tata. Od razu przyszedł nam do głowy pomysł, aby zrobić swoje własne domowe jeżyki, a nawet całe jeżowe rodziny. Poszły w ruch warzywa, owoce zebrane z naszych przydomowych ogródków i wszystko co wpadło nam w ręce. Chcieliśmy się Wam pochwalić naszymi pracami. Zobaczcie, jakie wyszły cudne! A tak w ogóle, to czy jeżyki już poszły spać? Hm…, czy potraficie odpowiedzieć nam na to pytanie? Nasze jeżyki na pewno będą mieszkać z nami przez cały rok!
Pozdrawiamy Pierwszaki z panią Anią Perdun
Finał akcji "Selfie dla Niepodległej"
Film klasy 5:
Selfie nadesłane podczas akcji:
11 listopada w oddziale przedszkolnym
11 listopada to dzień bardzo ważny dla każdego Polaka. Właśnie w tym dniu po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Przedszkolaki postanowiły uczcić ten szczególny dzień. Mimo, iż wszyscy uczniowie uczą się zdalnie, a nasze przedszkolaki uczęszczają do szkoły stacjonarnie, wszyscy uczniowie za pośrednictwem łączy internetowych upamiętnili tę ważną rocznicę. Klasa pierwsza wspólnie z panią Ania nagrała oraz przygotowała film o 11 listopada, który wszyscy uczniowie mogli zobaczyć. Przedszkolaki punktualnie o godzinie 11:11 zaśpiewały "Mazurka Dąbrowskiego", przyłączając się tym samym do placówek oświatowych w całej Polsce, które w ten sposób uczciły rocznicę Odzyskania Niepodległości. Tego dnia włączyliśmy się również do akcji "Selfie dla Niepodległej", w ramach której zrobiliśmy sobie zdjęcie z narodowymi barwami. Przedszkolaki, w tym dniu wykonywały również patriotyczne prace plastyczne. Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie jak wyglądają nasze symbole narodowe oraz dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat naszej ojczyzny.
Justyna Wiater
Podziękowanie za udział w akcji "Szkoła do hymnu"
W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Cieszę się, że tak wielu uczniów i nauczycieli uczciło w ten sposób Narodowe Święto Niepodległości. W tegorocznej akcji wzięło udział 16 269 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!
Z poważaniem
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN
Wdzięczni Bohaterom
Trwając w atmosferze Święta Niepodległości mamy przyjemność zaprezentować projekty uczniów klasy VIII powstałe w ramach innowacji "Lekturomania" - profile facebookowe bohaterów utworu "Kamienie na szaniec" - młodych chłopców, dla których Ojczyzna była wartością najwyższą i dla niej poświęcili swoje życie...
Maciej Aleksy Dawidowski "Alek"
Jan Bytnar "Rudy"
Tadeusz Zawadzki "Zośka"
Edyta Szczerbicka
Lekturomaniacy w akcji
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas IV, VI-VIII realizują innowację pedagogiczną pod nazwą "Lekturomania"- zajmują się różnorodnymi projektami związanymi z lekturą obowiązkową. W ostatnim czasie ósmoklasiści podjęli próbę przekładu intersemiotycznego, czyli przełożenia utworu literackiego na język obrazu. Obiektem zainteresowania był wiersz Juliusza Słowackiego pt. "Hymn". Sami oceńcie czy udało im się oddać treść i nastrój utworu w pracach plastycznych.
Edyta Szczerbicka
Listy Pierwszaków do Starszaków -
NASZE PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Czołem Starszaki!
U nas trwają przygotowania do 11 Listopada - Święta Niepodległości. To Wy, uczniowie starszych klas, odpowiadaliście co roku za przygotowanie części artystycznej z tej okazji. W tym roku postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i nagraliśmy krótki filmik w związku z tym świętem. Chcieliśmy pokazać, że pomimo tego, iż jesteśmy jeszcze mali to dużo już wiemy o swojej Ojczyźnie. Zrobiliśmy także rysunki przedstawiające nasz kraj, ukazujące jego piękno i zaprojektowaliśmy odznaki Małego Patrioty.
Pozdrawiamy Was gorąco! Pierwszaki z panią Anią.
Nasz film:
Prezentacja naszych rysunków:
Akcja "Selfie dla Niepodległej"
Samorząd Uczniowski
Nasza szkoła bierze udział w akcji "Szkoła do hymnu"
Niespodzianka dla młodszych uczniów
od Samorządu Uczniowskiego i klasy 8
Programowanie jest OK
Od września klasy 1 – 3 naszej szkoły realizują projekt edukacyjny "Programowanie jest OK". Projekt jest realizowany we współpracy z Fudacją EDU Bit w ramach realizacji zadania publicznego a współfinansowany przez gmnę Jastków.
Celem projektu jest doskonalenie warsztatu pracy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej poprzez podnoszenie umiejętności dotyczących programowania offline oraz nauczania matematyki i innych przedmiotów w interesujący sposób, wymiana doświadczeń pomiędzy nauczycielami, stworzenie poradnika ze scenariuszami do nauki programowania a także wyposażenie nauczycieli i szkół w atrakcyjne pomoce dydaktyczne.
Pierwszym etapem realizacji projektu był udział nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z naszej szkoły w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację EDU Bit. Szkolenie miało charakter warsztatowy i pokazywało, w jaki sposób uczyć programowania bez użycia komputerów. Prowadzący szkolenie przedstawił pomysły wykorzystania maty do kodowania wraz z kostkami i kafelkami z zakresu różnych edukacji. Każda szkoła biorąca udział w projekcie otrzymała taki zestaw pomocy dla swoich uczniów.
Od tej pory nauczyciele mogli testować matę i otrzymane pomoce w swoich klasach. Dzieciom programowanie offline bardzo przypadło do gustu. Być może dlatego, że ostatnio miały przesyt typowej edukacji informatycznej i programowania online z racji edukacji zdalnej. Ostatnim etapem projektu będzie stworzenie przez nauczycieli bazy scenariuszy zajęć z wykorzystaniem otzrymanych pomocy(gry, zadania, zabawy), które posłużą do stworzenia i wydrukowania poradnika.
Edyta Paprota
Nasza szkoła bierze udział w projekcie "Przystań w sieci"
Przystań w sieci to projekt edukacyjny, który powstał z inicjatywy Facebooka, NASK PIB i UNICEF Polska. Został stworzony z myślą o uczniach, nauczycielach, psychologach, pedagogach i bibliotekarzach, poszukujących odpowiedzi na pytania dotyczące odpowiedzialnego korzystania z internetu, ochrony własnego wizerunku w sieci i bezpieczeństwa online. Projekt objęty jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Blanka Gwiazda-Alter
"EMOCJA" w drugiej klasie, czyli obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niesłyszących
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Emocja" włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Niesłyszących. Podczas zajęć rozmawialiśmy na temat niepełnosprawności i empatii. Dowiedzieliśmy się, co to jest język migowy i kto posługuje się tym językiem oraz jak powinniśmy zachowywać się, gdy widzimy kogoś migającego na ulicy. Zgodnie stwierdziliśmy, że należy być miłym i odnosić się z szacunkiem do każdego, bez względu na jego niepełnosprawność, inny kolor włosów czy skóry. Wiele radości przyniosło nam kodowanie hasła związanego z polskim językiem migowym, a następnie nauka migania. Tak nam się to spodobało, że każdego dnia witamy się i żegnamy zwrotami w języku migowym i domagamy się kolejnych filmików z coraz to nowymi słowami. Serdecznie zapraszamy na nasz filmik :-)
A dla wszystkich, którzy również chcieliby spróbować sił w języku migowym, polecamy filmiki instruktażowe:
Film instruktażowy 1
Film instruktażowy 2
Edyta Paprota
Sukces plastyczny Patrycji
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że nasza uczennica z klasy III - Patrycja Stypuła zdobyła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Świat moich marzeń". Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Stefana Batorego w Lublinie. Nagroda dotarła już do szczęśliwej laureatki. Dziękujemy Patrycji za wspaniałą pracę i godne reprezentowanie naszej szkoły!
Dorota Szewczuk
"Emocja" w drugiej klasie
Od połowy września klasa II realizuje międzynarodowy projekt edukacyjnypod tytułem "Emocja". Jest on realizowany w formie innowacji pedagogicznej, której głównym zdaniem jest wspieranie rozwoju społecznego i emocjonalnego dzieci. Innowacja opiera się na uwrażliwieniu dzieci oraz nauczeniu ich empatii i akceptacji, pobudza zaangażowanie uczniów w aktywne działania oraz pozytywnie wpływa na integrację grupy.
Celem innowacji jest kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku szkolnym, rozbudzanie wiary w siebie oraz własne możliwości, aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie emocji i uczuć innych osób, integracja zespołu klasowego, wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość oraz tworzenie sytuacji budujących wrażliwość dziecka, empatię i szacunek wobec innych kreowanie wartości i norm społecznych poprzez współdziałanie z instytucjami i organizacjami będącymi źródłem istotnych wartości. Założeniem projektu jest również współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju i zagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu.
Wszystkim rodzicom i wychowawcom zależy na tym, aby wychować dzieci na mądrych i szczęśliwych ludzi, samodzielnych i twórczych. Wprowadzenie dzieci w świat wartości moralnych, jest niezwykle ważne, gdyż są one fundamentem dalszego życia. Proponowana innowacja zakłada realizację pięciu modułów w ciągu całego roku szkolnego, obejmującą rozmowę o uniwersalnych wartościach:
- I MODUŁ- od 2.09.2020r.- do 11.10.2020r – „KREATYWNOŚĆ”
- II MODUŁ- od 02.11.2020r.- do 20.12.2020r. – „WYOBRAŹNIA”
- III MODUŁ- od 11.01.2021r. – do 14.02.2021r.- „MOC SŁÓW”
- IV MODUŁ- od 01.03.2021r. – do 19.04.2021r. – „EMPATIA”
- V MODUŁ- od 10.05.2021r. – do 13.06.2021r.- „OSWAJANIE STRACHU”
Mam nadzieję, że realizacja innowacji przyczyni się do rozwoju społecznego i emocjonalnego naszych drugoklasistów oraz przyniesie im wiele radości i satysfakcji.
Edyta Paprota
Listy Pierwszaków do Starszaków - PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY WALCZYLI O NASZĄ WOLNOŚĆ
Cześć Starszaki! Dzisiaj ważny dla nas dzień. Uczciliśmy pamięć bohaterów, którzy polegli walcząc o wolność naszej Ojczyzny. Złożyliśmy wiązanki i zapaliliśmy znicze w miejscach upamiętniających ważne wydarzenia historyczne II wojny światowej. Zrobiło nam się bardzo smutno, ponieważ okazało się, że w Ługowie pochowane są niemal całe rodziny. Przy pomniku spotkaliśmy pana Gagosia, który przeżył wojnę i walczył w obroni naszego kraju. Trochę opowiedział nam o tych trudnych, bardzo ciężkich czasach oraz podziękował, że szkoła pamięta o tych, którzy zostali tu pochowani. Pozdrawiamy!
Pierwszaki
1 listopada
W imieniu Społeczności szkoły, opiekun Samorządu Uczniowskiego - pani Agnieszka Obara złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach naszych patronów Anny i Andrzeja Nowaków. Symboliczne kwiaty i znicze zostały złożone na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie, gdzie jest pochowana Anna Nowak oraz na cmentarzu parafialnym w Garbowie, gdzie jest pochowany Andrzej Nowak. Dzieci z oddziału przedszkolnego złożyły wieńce oraz zapaliły znicze pod mogiłą w Ługowie oraz tablicą upamiętniająca śmierć Jana Jarzyny, która znajduje się w pobliżu naszej szkoły.
„Dla tych, którzy odeszli”
Dla tych
którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
pod cmentarnym murem
i niebo jesienne
u góry.
Dla nich
harcerskie warty
i chorągiewek gromada,
i dla nich ten dzień
– pierwszy dzień listopada.
Gellnerowa Danuta
Nasza szkoła bierze udział w akcji MEN "Szkoła pamięta"
Nagrody dla nauczycieli naszej Szkoły
Z przyjemnością informujemy o nagrodach, które w tym roku przypadły następującym nauczycielom naszej Szkoły:
Nagroda Lubelskiego Kuratora Oświaty dla p. Doroty Dąbrowskiej
przede wszystkim za wysoki poziom nauczania matematyki potwierdzony m.in. wynikami egzaminów, wdrażanie nowatorskich rozwiązań w nauczaniu matematyki, powszechne wykorzystywanie nowoczesnych technologii, a także dzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi nauczycielami.
Nagroda Wójta Gminy Jastków dla p. Krystyny Wawrętej
za efektywne zrządzanie szkołą, stwarzanie warunków umożliwiających uczniom osiąganie wysokich wyników nauczania, podejmowanie działalności innowacyjnej w zakresie wdrażania nowatorskich metod nauczania, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów oraz promowanie szkoły w środowisku.
Nagrody Dyrektora Szkoły dla:
- p. Blanki Gwiazdy-Alter za prowadzenie działalności innowacyjnej, inicjowanie licznych działań na rzecz promocji szkoły w środowisku, rozwijanie oferty edukacyjnej placówki przez podejmowanie doskonalenia zawodowego, a także za sprawną organizację nauczania zdalnego na poziomie szkoły.
- p. Edyty Szczerbickiej za wysokie wyniki nauczania potwierdzone osiągnięciami uczniów na egzaminach zewnętrznych, organizację Gminnego Konkursu Ortograficznego, działalność innowacyjną, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów.
- p. Edyty Paproty za podejmowanie ciekawych inicjatyw wraz z Samorządem Uczniowskim, działalność innowacyjną, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów, zdobywanie nowych kwalifikacji.
- p. Marleny Pukas za wzorowe wykonywanie swoich obowiązków, inicjatywy usprawniające pracę szkoły, dyspozycyjność, umiejętne podejmowanie decyzji, a także za wykonywanie dodatkowych prac związanych z realizacją projektu „Atrakcyjne szkolnictwo w gminie Jastków”.
Gratulujemy!
Listy Pierwszaków do Starszaków -
PRZYGOTOWANIA DO DNIA WSZYTSKICH ŚWIĘTYCH
Cześć Starszaki! To znowu my - Pierwszaki! U nas trwają przygotowania do 1 listopada. Mamy pełne ręce roboty. Postanowiliśmy wykonać wiązanki i lampiony, które złożymy i zapalimy w miejscach pamięci bliskich naszym sercom. A oto efekty efekty naszej pracy.
Pozdrawiamy! Pierwszaki z panią Anią Perdun.
Listy Pierwszaków do Starszaków - JESIENNA WYPRAWA
Cześć Starszaki! Nie ma Was na razie z nami w szkole, więc postanowiliśmy uruchomić dla Was specjalny informator ,,Co słychać u pierwszaków w szkole". Korzystając w tym tygodniu z pięknej pogody, wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do lasu. Wyposażeni w sprzęt niezbędny dla każdego przyrodnika, z uśmiechem na twarzy pokonywaliśmy dość długą dla nas trasę. Napotkane widoki nikogo nie rozczarowały, las mienił się kolorami. Staraliśmy się zajrzeć w najmniejszą dziurę i zebrać jak najwięcej informacji na temat roślin i zwierząt . Tylko z grzybami mieliśmy problem, nie do końca potrafiliśmy rozpoznać, które to jadalne, a które trujące. Wy już na pewno to wiecie i byście nam podpowiedzieli. Zajęci obserwacjami nie czuliśmy upływu czasu. Zabawa była pierwszorzędna. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Niestety... nadszedł czas powrotu. A jak to zawsze bywa na wycieczkach, wszystkim bez wyjątku dopisywał apetyt. I co najważniejsze, każdy z nas w ramach innowacji "Fajna Ferajna" zdobył sprawność "Obserwator Przyrody". Trzymajcie się do kolejnego usłyszenia. Nasze wspomnienia z wyprawy uwieczniliśmy na rysunkach.
Pozdrawiają Pierwszaki z panią Anią Perdun
Co słychać u naszych absolwentów?
Na pewno pamiętacie Piotrka Perduna nie tylko jako dobrego kolegę, ale również uzdolnionego recytatora, który niejednokrotnie wygrywał konkursy recytatorskie, kilka razy sięgał po tytuł najlepszego recytatora w województwie. Obecnie Piotr, uczeń V LO w Lublinie, rozwija swoje zdolności aktorskie w Teatrze Panopticum w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie (http://www.panopticum.pl/). W marcu Piotrek debiutował w spektaklu „Romeo i Julia”, a niedawno mogliśmy go zobaczyć w inscenizacji poematu „Tryptyk rzymski” autorstwa papieża Jana Pawła II. Teatr pod kierownictwem p. Mieczysława Wojtasa uczcił w ten sposób stulecie urodzin św. Karola Wojtyły. Nasz uczeń jest więc na dobrej drodze do przyszłej kariery filmowej czy teatralnej.
Adrian Głuchowski też z pewnością jest Wam wszystkim dobrze znany. Uczęszcza on do XIV LO m. Z. Herberta w Lublinie do klasy o profilu wojskowym, ale pozostaje również wierny swoim pasjom pływackim. Adrian jest Młodszym Ratownikiem WOPR (Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego), obecnie robi II stopień. Uzyskał też patent sternika motorowodnego.
Chłopcom życzymy wielu satysfakcji z rozwijania swoich pasji, a innych absolwentów zapraszamy do dzielenia się z nami ciekawymi działaniami i sukcesami.
Krystyna Wawręta
Gość z Niemiec
W piątek 23 października, klasy 7 i 8 gościły na lekcjach języka niemieckiego Leanę Thomas. Leana cieszyła się, że młodzi ludzie, zaangażowani w spotkanie, stawiają w języku niemieckim pytania, otwierają się na poznawanie kultury, codziennego życia oraz cieszą się nową wiedzą, zdobytą podczas przygotowanej dla nich lekcji. Z radością czekamy na następne spotkanie.
Renata Okońska- Rzucidło
Dzień Papieski
16 października wspominaliśmy Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji wzięliśmy udział w apelu online, podczas którego obejrzeliśmy wzruszający film upamiętniający postać Papieża Polaka. Ponadto obejrzeliśmy rysunki tortów na setne urodziny Jana Pawła II oraz kapliczki Maryjne, które przygotowali uczniowie naszej szkoły.
"Gdy będzie wam trudno,
gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś niepowodzenie czy zawód,
niech myśl Wasza biegnie ku Chrystusowi, który was miłuje,
który jest wiernym towarzyszem i który pomaga przetrwać każdą trudność. "
Święty Jan Paweł II
Dzień Edukacji Narodowej
Świętowanie tego dnia w naszej szkole odbyło się inaczej niż w latach ubiegłych. Uroczysty apel odbyliśmy w formie wirtualnej poprzez platformę komunikacyjną. Wszystkie klasy połączyły się za pomocą ekranów komputerów, pozostając w swoich klasach.
Samorząd Uczniowski złożył życzenia wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Do życzeń dołączyli się najmłodsi uczniowie poczynając od przedszkola, klasę pierwszą i trzecią. Wspomniani uczniowie zaśpiewali piosenki z dedykacją dla nauczycieli. Następnie swoje życzenia i prezentacje zdjęć przedstawili uczniowie klasy czwartej. Na zakończenie apelu pojawił się humorystyczny akcent, nauczycielska lista przebojów, w której zaprezentowano utwory ze specjalnymi dedykacjami dla poszczególnych nauczycieli. Pani Dyrektor Krystyna Wawręta przy tej uroczystej okazji wręczyła nagrody najbardziej zasłużonym nauczycielom. Pani Dorota Dąbrowska otrzymała Nagrodę Kuratora Oświaty. Panie: Blanka Gwiazda-Alter, Edyta Szczerbicka, Marlena Pukas i Edyta Paprota otrzymały Nagrody Dyrektora.
Atrakcje przygotowane przez uczniów wywołały wiele radosnych wzruszeń. Dziękujemy naszym Uczniom i Rodzicom za wszystkie wspaniałe niespodzianki. Wspomnienia tego dnia pozostaną z nami na długi czas!
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia
2 października w klasach 7 i 8 oraz 5 października w klasach 4, 5 i 6 obchodziliśmy X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z uwagi na obowiązujący w szkole reżim sanitarny nie możemy się swobodnie kontaktować z innymi uczniami. Dlatego każda klasa świętowała w swoim gronie. Odbył się konkurs na Mistrza Tabliczki Mnożenia, były też łamigłówki, zagadki, gry indywidualne i zespołowe. Niektórzy wzięli udział w internetowym konkursie matematyczno-logicznym ARCYMISTRZ MNOŻENIA organizowanym w ramach obchodów X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Była dobra zabawa, czekamy z niecierpliwością na kolejne święto tabliczki mnożenia.
Dorota Dąbrowska
Obchody Międzynarodowego Dnia Języków
26 września na świecie obchodzono Międzynarodowy Dzień Języków. W związku z tym na lekcjach języka angielskiego w naszej szkole uczniowie mogli zagrać w różnorodne gry, podczas których mogli zgłębić swoją wiedzę na temat języków. Na lekcjach, uczniowie rozwiązywali quiz z kodami QR dotyczący języków, aby wydostać się z "pokoju zagadek", grali w "5 sekund po angielsku" ‐ grę, która budzi wiele emocji u naszych uczniów, pobudza ich motywację oraz wzbudza pozytywną rywalizację. Ponadto, uczniów bardzo zaciekawiło rozpoznawanie innych języków, a także nauka wyrażenia "Dzień dobry" w różnych językach. Młodsze klasy mogły zagrać w grę "Va banque", w której drużyny odpowiadały na pytania dotyczące języka angielskiego o różnym stopniu trudności. Dodatkowo, dyskutowaliśmy na temat tego, dlaczego warto uczyć się języków obcych, kiedy języki obce przydają się w naszym codziennym życiu, kiedy mogą przydać się nam w przyszłości. Uczniowie mają świadomość tego, jak ważna jest nauka języków obcych, a przede wszystkim języka angielskiego, który stał się niejako językiem globalnym, którym posługują się ludzie na całym świecie.
Blanka Gwiazda-Alter
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Zbliża się X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. To akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia "tabliczkowych" zaległości po wakacjach. X edycja akcji (ŚDTM 2020) odbędzie się 2 października 2020. My także weźmiemy w niej udział. W każdej klasie przewidziane są niespodzianki i atrakcje z tej okazji.
Dorota Dąbrowska
Olimpiada matematyczna Juniorów
W czwartek 24 września nasi ósmoklasiści wzięli udział w Olimpiadzie Matematycznej Juniorów. To ogólnopolskie zawody matematyczne. Może do nich przystąpić każdy uczeń szkoły podstawowej. Zawody są trójstopniowe. Zawody pierwszego stopnia składają się z dwóch niezależnych części: korespondencyjnej i testowej. Część korespondencyjna polega na samodzielnym rozwiązaniu ogłoszonych zadań konkursowych oraz przesłaniu odpowiednio zredagowanych rozwiązań (samodzielnie lub za pośrednictwem szkolnego koordynatora) do właściwego Komitetu Okręgowego OMJ. Część testowa odbywa się w szkole uczestnika w terminie ogłoszonym przez Komitet Główny OMJ. Podczas 75-minutowego sprawdzianu uczestnik odpowiada na 15 pytań testowych. Każde pytanie testowe składa się z trzech niezależnych stwierdzeń, z których część jest prawdziwa, a część fałszywa (mogą być także wszystkie prawdziwe lub wszystkie fałszywe). Zadaniem uczestnika jest rozstrzygnięcie, które z tych trzech stwierdzeń są prawdziwe. Wynikiem uzyskanym w zawodach pierwszego stopnia jest suma punktów obu części: korespondencyjnej i testowej. Nie jest konieczny udział w obu częściach. Uczeń, który nie weźmie udziału w danej części otrzymuje z niej 0 punktów i zależnie od wyniku drugiej części oraz wyników innych uczestników może zostać zakwalifikowany do zawodów drugiego stopnia. Zawody drugiego i trzeciego stopnia odbywają się w terminie i miejscu ogłoszonym przez Komitet Główny OMJ. Trzymamy kciuki za naszych uczniów.
Dorota Dąbrowska
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
22 września w naszej szkole odbyły się wyboru do Samorządu Uczniowskiego. W tym roku kandydowali:
Kacper Łuka kl. 8
Szymon Dadej kl. 7
Michał Szczęsny kl. 7
Zwycięzcami są Kacper Łuka i Michał Szczęsny, chłopcy wspólnie będą pełnić rolę przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2020/21.
Gratulujemy wygranym i życzymy owocnej pracy!
A Was Drodzy Uczniowie zachęcamy do zaangażowania się w pracę na rzecz SU !!
Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunem SU Agnieszką Obara
17 września 1939
Uczniowie klasy ósmej wraz z Panią Dyrektor upamiętnili wydarzenia z 17 września, kiedy to łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie zapalili symboliczny znicz pod Dębem Pamięci w szkolnym ogrodzie.
Agnieszka Obara
Dzień kropki w oddziale przedszkolnym
15 września w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem było wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia oraz działania. Tego dnia ubrania dzieci oraz pani Justyny wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach dzieci poznały genezę tego święta. Uważnie wysłuchały opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności i talenty. Wystarczy tylko trochę kreatywności i pomysłowości, aby zwykłą małą kropeczkę zamienić w coś niezwykłego. Przedszkolaki poszukiwały również kropki w najbliższym otoczeniu, a także wykonały prace plastyczne z kropką w roli głównej : "Kropkowa jarzębina", "Jesienny pejzaż". Każdy z nas świetnie się bawił i już nie możemy doczekać się kolejnego dnia kropki.
Justyna Wiater
Rozpoczęcie roku szkolnego
Rok szkolny 2020/2021 rozpoczął się inaczej niż zwykle. Nie powitaliśmy go tradycyjnie na górnym korytarzu-tym razem uczniowie poszczególnych klas byli w swoich salach przed ekranami, na których Pani Dyrektor witała ich poprzez platformę Zoom. Stało się tak dlatego, że procedury obowiązujące w szkole w związku z epidemią Covid-19 nie pozwalają na międzyklasowe spotkania uczniów. W przestrzeniach wspólnych (szatnia, korytarz, stołówka) uczniowie i nauczyciele zakrywają nos i usta, w czasie lekcji nie ma takiego obowiązku. Wszyscy jednak muszą pamiętać o częstym myciu i dezynfekowaniu rąk. Pomimo tych wszystkich utrudnień cieszymy się z powrotu do szkoły. Mamy nadzieję, że uda się nam uniknąć konieczności przejścia na naukę zdalną, bo nawet najbardziej zaawansowana technologia nie zastąpi nam przebywania z innymi ludźmi!