Słuchowisko ,,Polskie legendy” w wykonaniu uczniów klasy II
Zapraszamy do wysłuchania polskich legend. W projekcie czytelniczym wzięły udział: Lena Woźniak, Zuzanna Jaworska, Kornelia Miroń, Zuzanna Wojcieszek.
Anna Perdun
Legenda o Lechu, Czechu i Rusie
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Poniedziałek, 13 czerwca
Projekt plastyczny ,,Legendy polskie”
Dzisiaj na zajęciach rysowaliśmy ilustracje do swoich ulubionych legend związanych z naszym krajem. Przypomnieliśmy sobie te, które były już nam znane wcześniej, poznaliśmy również nowe (na przykład o panu Twardowskim”, czy o Popielu). Przedstawiamy nasze prace z tego projektu.
Legenda o Smoku Wawelskim
Legenda o Warsie i Sawie
Legenda o Lajkoniku
Legenda o Lechu, Czechu i Rusie
Legenda o Złotej Kaczce
Konkurs plastyczno-techniczny na makietę młyna z terenu gminy Jastków
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastyczno-technicznym zorganizowanym w ramach projektu „Masza Wroncberg – najmłodsza córka młynarza”. Organizatorem konkursu była Gmina Jastków. Jedenaścioro uczniów naszej szkoły wykonało bardzo ciekawe makiety z młynami. Sześcioro z nich wykonało swój projekt na platformie tinkercad.com. Ich młyny zostały wydrukowane przez drukarkę 3D i to właśnie jeden z nich, wykonany przez Piotra Nakoniecznego, otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy!
Agnieszka Chmielewska
Krajowa Odznaka Jakości dla naszego projektu!
Miło nam poinformować, że projekt „Kompendium wiedzy ósmoklasisty, czyli nasz sposób na egzamin” realizowany przez uczniów klasy ósmej wraz z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Górzynie oraz z Zespołu Szkół nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymał Krajową Odznakę Jakości przyznawaną przez Biuro Narodowe eTwinning najciekawszym projektom realizowanym w Polsce w danym roku szkolnym. Aby otrzymać taką odznakę projekt musi spełnić wymaganych pięć kryteriów: innowacja pedagogiczna i kreatywność, integracja z programem nauczania, współpraca szkół partnerskich, wykorzystanie technologii, rezultaty, wpływ i dokumentacja. Wyróżnienie Krajową Odznaką Jakości niezwykle nas cieszy i motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań edukacyjnych.
Edyta Szczerbicka
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Poniedziałek, 6 czerwca
Patriotyczne podchody
Dzisiaj w szkole obchodziliśmy Dzień Patronów. Jest to święto upamiętniające postać Anny i Andrzeja Nowaków. Podczas apelu uczniowie starszych klas przypomnieli życiorys i dokonania naszych patronów. Potem wspólnie z uczniami klasy I i III wzięliśmy udział w patriotycznych podchodach przygotowanych przez panią Edytę Paprotę i Annę Perdun.
Dzień Patronów
Anna i Andrzej Nowakowie, Patroni Szkoły Podstawowej w Ożarowie, to ludzie zasłużeni dla lokalnej społeczności. Swoją postawą pełną empatii, życzliwości, otwartości na potrzeby drugiego człowieka zjednywali sobie ludzi, cieszyli się ich zaufaniem i sympatią. Do końca życia pozostali wierni takim wartościom jak miłość do ojczyzny, poświęcenie, ofiarność, dobroć, uczciwość. Te ideały, jako spadek pozostawiony przez Patronów, Szkoła Podstawowa w Ożarowie przekazuje swoim wychowankom.
Andrzej Nowak był budowniczym szkoły w Ożarowie i jej wieloletnim kierownikiem.
Anna Nowak pracowała w ożarowskiej szkole jako nauczycielka. W czasie
II wojny światowej oboje wstąpili do Armii Krajowej. Ich mieszkanie było punktem kontaktowym dla oddziału „Zapory”. Tutaj odbywały się tajne spotkania i narady.
Na strychu, w specjalnym schowku, przechowywana była broń, amunicja oraz podziemna prasa, a niekiedy ukrywali się tam partyzanci. Podczas okupacji państwo Nowakowie prowadzili tajne nauczanie, realizując program sprzed 1939 r.
Anna Nowak nie przeżyła wojny. Została aresztowana 7 grudnia 1943 r. i przewieziona do katowni gestapo „Pod Zegarem”, gdzie poddano ją okrutnym torturom. Podczas przesłuchań wykazała się bohaterską postawą, nie wydała nikogo Niemcom, nie zdradziła miejsca pobytu męża i syna. Zmarła w wyniku odniesionych obrażeń 17 kwietnia 1944 r.
Andrzej Nowak po wojnie nadal angażował się w działalność społeczną. Z jego inicjatywy powstała remiza strażacka w Ługowie i kółko rolnicze. Był człowiekiem pełnym empatii, życzliwości, zawsze chętnie służącym pomocą. Osobiście składał dokumenty uczniów do szkół ponadpodstawowych, doradzał okolicznym mieszkańcom w różnych sprawach. Ludzie darzyli go zaufaniem i sympatią, cieszył się wśród nich autorytetem.
Pamięć o Annie i Andrzeju Nowakach jest żywa wśród lokalnej społeczności, mieszkańcy wspominają ich z wielką życzliwością.
Szkoła Podstawowa w Ożarowie, przyjmując imię Anny i Andrzeja Nowaków, została zobligowana do krzewienia pamięci o ich życiu i działalności oraz przekazywania jej kolejnym pokoleniom. Dniem, w którym w sposób szczególny wspominamy państwa Nowaków, jest poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Społeczność
Szkoły Podstawowej w Ożarowie obchodzi wtedy Dzień Patronów. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa 6 czerwca br. dyrekcja, nauczyciele, uczniowiei zaproszeni goście spotkali się, aby wspólnie, godnie uczcić ich pamięć. Uczestnicy uroczystości mieli okazję przypomnieć sobie biografie oraz dokonania Państwa Nowaków dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez uczniów klasy szóstej. Młodzi aktorzy należący do grupy teatralnej Iskierki wystąpili w krótkim spektaklu pt. „Skarb na szkolnym strychu”, w którym przybliżyli uczestnikom uroczystości historię szkoły. Uczniowie wszystkich klas mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat życia i działalności Patronów biorąc udział w grze terenowej i konkursie wiedzy.
Posiadanie takich Patronów jak Anna i Andrzej Nowakowie stanowi dla całej społeczności szkolnej zobowiązanie do kultywowania wartości, którymi kierowali się w życiu, przyjęcia postawy szacunku i otwartości na drugiego człowieka oraz miłości do Ojczyzny. Dzień Patronów był formą oddania czci ludziom, którzy stanowią wzór dla kolejnych pokoleń.
Edyta Szczerbicka
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Piątek, 3 czerwca
Wycieczka do Wojciechowa
Wojciechów jest tak blisko, a my nie mieliśmy pojęcia, że jest tam tak fajnie. Można w nim odwiedzić tyle ciekawych miejsc. W kuźni kowala mogliśmy zobaczyć jak wykuwa się z żelaza ozdoby, a nawet podkowy dla koni. Taką podkowę Zuzia Wojcieszek dostała na pamiątkę od kowala. Super było w Muzeum Kowalstwa i w Zoo. Na koniec czekało na nas ognisko i pieczenie kiełbasek. Kto jeszcze nie był w Wojciechowie, to zachęcamy. Naprawdę warto!
Anna Perdun
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu o Józefie Piłsudskim
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków z Ożarowa wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym ,,Marszałek Józef Piłsudski – bohater naszej niepodległości, w 155 rocznicę urodzin”. Konkurs został zorganizowany przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej– Zarząd Główny w Warszawie i otoczony patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Adresowany był między innymi do uczniów szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV –VIII. Zadaniem uczniów klas młodszych było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać Józefa Piłsudskiego lub wydarzenia związanego z jego osobą, natomiast klas starszych- prezentacji multimedialnej uwzględniającej jedno z podanych zagadnień historycznych.
10 maja w Warszawie, w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, odbyła się finałowa gala wręczenia Laureatom nagród i dyplomów ufundowanych przez Związek Oficerów Rezerwy RP. W wydarzeniu tym uczestniczyli również uczniowie z Ożarowa. Za swoje prace nagrodzeni zostali:
Kornelia Miroń (kl. II) oraz Karol Iwaniak (kl.IV)
24 czerwca będziemy gościć w naszej szkole przedstawicieli Związku Oficerów Rezerwy, którzy wręczą również upominki zdobywcom II i III miejsca oraz wyróżnień w konkursie o Józefie Piłsudskim.
Relacja z Gali wręczenia nagród
Anna Perdun
Wycieczka do Wojciechowa
W dniu 3 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I i II naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Wojciechowa. Na początek dzieci uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez kowala Romana Czernica w kuźni w Wojciechowie. Dowiedziały się czym zajmuje się kowal, z czego składa się jego piórnik, do jakiej temperatury nagrzewa się żelazo, kiedy się je kuje oraz wiele innych ciekawych rzeczy. Kolejnym punktem wycieczki było muzeum kowalstwa w Wieży Ariańskiej, by sie tam dostać, dzieci musiały pokonać schodami kilka pięter. W muzeum Pani przewodnik przekazała dzieciom wiele interesujących informacji oraz opowiedziała im legendę o Wojciechowie. Po tym wybraliśmy do Zoo w Wojciechowie, gdzie dzieci miały okazję poznać różne zwierzęta tj. małpy, lwy, zebry, sarwala i wiele innych. Po Zoo wróciliśmy do centrum Wojciechowa, gdzie znajduje się agroturystyka u Kowalowej, tam dzieci miały ognisko oraz czas wolny na gry i zabawy. Dzieci wróciły zmęczone i zadowolone z wycieczki i jeszcze następnego dnia wspominały atrakcje.
Ewelina Kuźma
Egzamin na kartę rowerową
Na początku czerwca uczniowie czwartej klasy przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Najpierw, musieli zaliczyć część pisemną egzaminu, co nie było wcale łatwym zadaniem, ponieważ należało się wykazać znajomością przepisów drogowych udzielając poprawnych odpowiedzi na 80% pytań. Egzamin pisemny spędzał sen z powiek naszym czwartoklasistom, ale największych emocji przysporzyła im jego część praktyczna. Tego dnia niemal wszyscy uczniowie czwartej klasy przyjechali do szkoły rowerami i w obecności Pani policjantki Renaty Kosior- prezentowali swoje umiejętności jazdy na rowerze. Wszyscy egzamin zdali i już nie mogą doczekać się otrzymania swojego pierwszego prawa jazdy! Gratulujemy i życzymy szerokości!
Agnieszka Chmielewska i Agnieszka Obara
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Środa,1 czerwca
Dzień Dziecka w Sługocinie
Dzień Dziecka spędziliśmy w Sługocinie. Do Ogrodu Rekreacyjno – Edukacyjnego zaprosiły nas panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Mieliśmy tam warsztaty zielarskie oraz warsztaty ,,Od ziarenka do bochenka”. Nauczyliśmy się między innymi rozpoznawać rośliny lecznicze, poznaliśmy rośliny trujące. Dowiedzieliśmy się, jak dawniej wypiekano chleb i jakich przyrządów do tego używano. Mieliśmy również możliwość pobawić się na placu zabaw. Na koniec odbyło się ognisko. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich częstowały nas pysznymi, samodzielnie upieczonymi drożdżówkami.
Anna Perdun
Turniej sportowy z okazji Dnia Dziecka
Samorząd Uczniowski naszej szkoły 1 czerwca zorganizował dla uczniów turniej sportowy,
podczas którego uczniowie klas 4-6 mogli zmierzyć się ze sobą w kilku konkurencjach. Rywalizacja sportowa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a sami zawodnicy wykazali się wielką determinacją do uzyskania jak najlepszych wyników. Uczestnicy turnieju mierzyli się ze sobą w konkurencjach indywidualnych i drużynowych. Po zaciętym boju na boisku szkolnym zostały zliczone punkty i wyłonieni zwycięzcy.
1 miejsce zajęła drużyna klasy IV
2 miejsce drużyna klasy VI
3 miejsce drużyna klasy V
Agnieszka Obara
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Poniedziałek, 30 maja
Konkurs o Józefie Piłsudskim
Uczniowie naszej klasy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym ,,Marszałek Józef Piłsudski – bohater naszej niepodległości, w 155 rocznicę urodzin” w kategorii wiekowej klas 1-3. Naszym zadaniem było przedstawienie w formie plastycznej postaci Józefa Piłsudskiego lub wydarzenia historycznego z jego udziałem. Cieszymy się, że przypadły nam w tym konkursie czołowe miejsca. A oto one:
Kornelka Miroń – I miejsce
Hubert Kulik – III miejsce
Zuzanna Jaworska – wyróżnienie
Zuzanna Wojcieszek - wyróżnienie
Zapraszamy również do obejrzenia galerii wszystkich prac konkursowych.
Wizyta przedszkolaków w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ożarowie
Przedszkolaki, w ramach realizacji innowacji pedagogicznej Spotkania z bajką, udały się na lekcję biblioteczną. Podczas wizyty w bibliotece, pani Ela przypomniała dzieciom bajkę, pt. Calineczka. Na podstawie bajki przedszkolaki rozwiązywały różnego typu zagadki, łamigłówki oraz określały którą postać należy naśladować, a która postać jest negatywna. Pod koniec naszej wizyty każdy przedszkolak mógł wypożyczyć sobie do domu wybraną książeczkę. Dziękujemy pani Eli za wspaniałe spotkanie oraz warsztaty.
Justyna Wiater
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Czwartek,19 maja
Sukcesy naszej koleżanki Julki Wójcik
Cieszymy się bardzo z sukcesów recytatorskich Julki. W tym roku szkolnym znalazła się w grupie najlepszych recytatorów szkolnego i gminnego etapu konkursu recytatorskiego. Następnie udało jej się zdobyć wyróżnienia w dwóch konkursach recytatorskich o zasięgu wojewódzkim: Turnieju Poezji Dziecięcej oraz Małym Konkursie Recytatorskim.
Anna Perdun
Dzień Rodziny
15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny. To wyjątkowe święto, które jest znakomitą okazją do przypomnienia sobie, jak ważna jest rodzina. Każdy z Nas wie, że odgrywa ona niezwykle istotną rolę w życiu każdego człowieka! W naszej szkole ten szczególny dzień obchodziliśmy 27 maja.
Na początku pani Dyrektor przywitała wszystkich gości i zaprosiła do obejrzenia części artystycznej w wykonaniu klas 0-3. Trzecioklasiści przygotowali piosenki oraz wiesze, drugoklasiści koncert życzeń, a dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie z pierwszakami, a także panią Anetką oraz Justyną wystąpiły w przedstawieniu, pt. Niespodzianka dla Rodziców. Na scenie zaprezentowała się również młodsza grupa teatralna, w przedstawieniu, pt. Calineczka. Na twarzach wszystkich rodziców można było zauważyć wielkie wzruszenie podczas oglądania występów swoich pociech. Po części artystycznej wszystkie dzieci złożyły swoim kochanym rodzicom życzenia oraz wręczyły prezenty, które własnoręcznie wykonywały. Następnie przyszedł czas na wspólny słodki poczęstunek, który przygotowały mamusie. Ten dzień spędziliśmy bardzo miło, rodzinnie i cieszymy się, że pookresie pandemii mogliśmy wystąpić na żywo przed tak wyjątkową publicznością.
Justyna Wiater
Magia, iluzja, a może złudzenie? - wycieczka uczniów klas II – IV na Farmę Iluzji
11 maja uczniowie klas II – IV naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce na Farmę Iluzji w Mościskach. Farma stwarzała dzieciom możliwość edukacji poprzez zabawę, a zarazem wypoczynku na świeżym powietrzu. W parku rozrywki czekało na uczniów mnóstwo niespodzianek. Odwiedzili z przewodnikiem wiele magicznych miejsc, mogli skorzystać z atrakcji na terenie farmy. Na farmie doświadczali magii grawitacji, badali tajniki optyki. Niesamowitych wrażeń dostarczyła dzieciom latająca chata, zakręcony biały domek, kolejka górska Dragon, karuzela łańcuchowa, park trampolin. Duże zainteresowanie wzbudził lewitujący kran, labirynt luster, tunel zapomnienia. Wyścig tratwami po Zaklętym Stawie wzbudził duże emocje i wyzwolił w uczniach dodatkowe pokłady energii. Wyżej wymienione atrakcje to tylko namiastka tego, co można zobaczyć w parku iluzji. Wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić Farmy Iluzji gorąco zachęcamy do odwiedzenia tego niesamowitego miejsca. Można spędzić tu czas w sposób atrakcyjny, a do tego dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
Anna Perdun
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Środa, 6 maja
Konkurs na klasową rabatkę
Wygraliśmy szkolny ,,Konkurs na klasową rabatkę” zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Konkurencja była bardzo duża, ponieważ każda klasa przygotowała piękny bukiet. Jury niełatwo było wybrać zwycięzców. Na zdjęciu możecie podziwiać nasz kwietnik.
Anna Perdun
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Czwartek, 5 maja
Znamy już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,,Moja Wymarzona Złota Rybka”. Wprawdzie nie wygraliśmy głównej nagrody, ale otrzymaliśmy darmowe bilety do Muzeum Złotej Rybki. Nasze prace będziemy mogli podziwiać na wystawie podczas wakacji, bo na pewno się tam wybierzemy.
Anna Perdun
Kolejne sukcesy uczniów w konkursach recytatorskich
Z przyjemnością informujemy o kolejnych sukcesach naszych uczniów w konkursach recytatorskich.
XLI Mały Konkurs Recytatorski organizowany przez WOK (etap powiatowy):
Konrad Adamczyk kl. V- LAUREAT
Julia Wójcik kl. II- WYRÓŻNIENIE
55. Wojewódzki Turniej Poezji Dziecięcej organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie:
Konrad Adamczyk kl. V- LAUREAT
Julia Wójcik kl. II- WYRÓŻNIENIE
Szczepan Paluch kl. V- WYRÓŻNIENIE
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naszym recytatorom.
Edyta Szczerbicka
Zielony Kapturek
Zapraszamy do obejrzenia scenki przygotowanej przez starszą grupę teatralną Iskierki.
Edyta Szczerbicka
Nagroda dla Pani Diany Nowak
Nadal z ciekawością śledzimy losy wnuczki naszych patronów – pani Diany Nowak. Dowiedzieliśmy się, że 1 maja w Edinburgh City Chambers w Szkocji odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Ambasador Biznesu oraz premiera książki „ Inspiracje Polek i Polaków na Świecie”, której współautorem jest pani Diana. Jeśli chcielibyście poznać historię pani Diany to zapraszamy do przeczytania wymienionej książki, którą można wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece.
Dorota Szewczuk
Święto Konstytucji 3 Maja
We czwartek 5 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, związana z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy 4, klasy 7 oraz uczeń klasy 8 pod opieką pani Ewy Frankiewicz przygotowali krótki sejmik uczniowski, aby przybliżyć wszystkim, zwłaszcza najmłodszym wychowankom placówki, historyczną ważność i powagę tego święta.
Występom towarzyszył piękny, patriotyczny śpiew uczniów klasy 2, którzy pod opieką pani Anny Perdun przygotowali muzyczną opowieść na temat ojczyzny oraz flagi państwa polskiego.
Chór szkolny pod opieką pana Dariusza Bochniaka i z akompaniamentem jego gitary, odważnie i dostojnie odśpiewał „Mazurek Dąbrowskiego”, a zakończył akademię uroczystym wykonaniem pieśni pt. „Rota”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom oraz ich opiekunom za przygotowanie artystycznej i muzycznej oprawy tej bardzo ważnej dla Polaków uroczystości.
Ewa Frankiewicz
Kolejny wyjazd edukacyjno-rekreacyjny klas IV-VI
4 maja po raz kolejny w bieżącym roku szkolnym klasy IV-VI wybrały się do Lublina. Tym razem celem wyjazdu było odwiedzenie grobu patronki naszej szkoły na cmentarzu przy ul. Unickiej, spacer po Starym Mieście szlakiem lubelskich legend oraz zabawa integracyjna w kręgielni. Uczniowie pogłębili wiedzę na temat losów Anny Nowak i zapalili znicz na jej mogile. Następnie udaliśmy się do kręgielni. Trzeba przyznać, że zabawa była przednia i dostarczyła zawodnikom wielu emocji. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po ulicach Starego Miasta, podczas którego poznaliśmy trzy legendy związane z Lublinem. Najbardziej intrygującą opowieścią okazała się ta o kamieniu nieszczęścia. Dyskusje na jej temat trwały jeszcze długo po naszej wizycie na rogu ulic Jezuickiej i Gruella. Uczniowie przyznali, że wyjazd był bardzo udany- trochę zabawy, trochę nauki- to jest to!
Edyta Szczerbicka
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Czwartek, 28 kwietnia
Klasowy ogródek
Trwają prace w naszym klasowym ogródku. Usunęliśmy chwasty z naszej rabatki oraz dosadziliśmy kolejne roślinki i kwiatki. Świetnie się przy tym bawiliśmy.
Anna Perdun
Wyniki konkursu plastycznego "Jajo maziajo"
Przed Świętami Wielkiej Nocy ogłoszony został konkurs „Jajo Maziajo” na najbardziej kreatywną i zaskakującą pisankę. Nasi uczniowie nie zawiedli – w konkursie wzięło udział wiele pięknych, kolorowych jaj. Jury miało trudne zadanie wyboru miejsc na podium. Ostatecznie nagrody zdobyły: I miejsce Gabriela Kloc z oddziału przedszkolnego, II miejsce Wiktoria Szymańska z klasy II, III miejsce Julia Wójcik z klasy II. Rozdano nagrody i upominki. Dziękujemy wszystkim kreatywnym twórcom za udział w konkursie!
Dorota Szewczuk
Gminne eliminacje do XLI Małego Konkursu Recytatorskiego
Dnia 30 kwietnia odbyły się gminne eliminacje do XLI Małego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.
Jury w składzie: Anna Kistelska- polonistka, instruktor WOK ds. kultury żywego słowa, Magdalena Zarzeka - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jastkowie, Kamil Ziółkowski - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Jastkowie, spośród 21 recytatorów wyłoniło sześciu, którzy będą reprezentować gminę Jastków na etapie powiatowym konkursu. Bardzo cieszy nas fakt, że w gronie nominowanych znalazło się dwoje uczniów naszej szkoły:
Julia Wójcik z kl. II oraz Konrad Adamczyk z kl. V
Wyróżnienia otrzymały dwie uczennice:
Klaudia Łuka z kl. IV oraz Oliwia Pietrak z kl. V
Etap powiatowy odbędzie się już 18 maja w Lublinie.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu a za naszych reprezentantów trzymamy kciuki.
Edyta Szczerbicka
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Wielkanoc
Przed nami Święta Wielkiej Nocy. Nie możemy się już doczekać świątecznych potraw i wypieków. Nawet w szkole czujemy tą niesamowitą atmosferę, więc postanowiliśmy zrobić świąteczne ozdoby i pisanki do koszyczka.
Anna Perdun
Przygotowania do Świąt u przedszkolaków
Na naszych zajęciach gościliśmy panią Todzię, która kiedyś była pracownikiem naszej szkoły, zaś teraz jest twórczynią ludową, która potrafi stworzyć piękne prace oraz ozdoby. Podczas warsztatów malowaliśmy farbkami akrylowymi styropianowe jajka. Każdemu przedszkolakowi ta aktywność sprawiła wiele radości oraz frajdy, a jajka które wykonaliśmy ozdobią nasz świąteczny stół. Panią Todzię zapraszamy na kolejne warsztaty. Podczas zajęć z panią Justyną poznawaliśmy zwyczaje oraz tradycje związane ze świętami wielkanocnymi. Zerówiaki wykonywały kartki wielkanocne, kurczaczki z masy solnej, a także szukały ukrytych jajeczek, które po znalezieniu zostały oczywiście skonsumowane.
Justyna Wiater
Realizacja innowacji pedagogicznej "Spotkania z bajką"
Celem innowacji jest przede wszystkim kształtowanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, wspomaganie i stymulowanie harmonijnego rozwoju, rozbudzanie zainteresowania książką, rozwijanie wyobraźni oraz wrażliwość czytelniczej, a także włączenie rodziców oraz starszych kolegów i koleżanek w czytanie przedszkolakom. W ostatnich latach dużo się mówi o potrzebie czytania dzieciom. W dobie komputerów, tabletów, telefonów i smartfonów bardzo często zapominamy jak ważnym czynnikiem w wychowaniu dziecka może być książka. Stąd narodził się pomysł wprowadzenia innowacji czytelniczej wśród naszych przedszkolaków. Chętni rodzice oraz uczniowie z klas 1-3 odwiedzają nasze przedszkolaki i czytają swoje ulubione bajki, a takie wizyty sprawiają przedszkolakom ogromną radość.
Justyna Wiater
Poznajemy zawody naszych Rodziców
Przedszkolaki postanowiły bliżej poznać zawody swoich rodziców, więc na nasze zajęcia zapraszamy chętnych rodziców, którzy chcieliby zaprezentować swój zawód. Gościliśmy już mamusię Igorka, Kubusia oraz tatusia Gabrysi. Mamusia Igorka zapoznała nas z zawodem policjanta, udzieliła nam bardzo wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania, które zadawały przedszkolaki, zaś z mamusią Kuby odbyły się warsztaty, podczas których wykonywaliśmy ozdoby z gliny. Tata Gabrysi opowiedział nam o zawodzie farmaceuty, który wykonuje. Podczas wizyty przedszkolaki dowiedziały się co to jest recepta, na czym polega praca farmaceuty, a także miały okazję wykonywać maść, którą później wcierały w swoje dłonie. Wszystkim rodzicom, którzy gościli w oddziale przedszkolnym dziękujemy za ciekawe warsztaty i poświęcony czas.
Justyna Wiater
Pomocna dłoń dla uchodźców z Ukrainy
Dramat, który rozgrywa się na Ukrainie, poruszył nas wszystkich. Zniszczone miasta i wsie, zburzone domy, a przede wszystkim śmierć niewinnych ludzi to efekt agresji Rosji na terytorium naszych sąsiadów. Wielu Ukraińców musiało opuścić swoją ojczyznę, by ratować życie. Uciekając, nie mogli zabrać ze sobą nawet rzeczy pierwszej potrzeby, niezbędnych do funkcjonowania. Wyruszyli w nieznane sobie miejsca, nie wiedząc, jak dalej potoczą się ich losy. Uczniowie klasy piątej poruszeni tragedią wojny postanowili włączyć się w akcję pomocy uchodźcom. Z ich inicjatywy 21 marca br. w naszej szkole została zorganizowana kawiarenka „Słodka przystań”, w której można było zakupić pyszne ciasta i gofry. Organizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez pomocy rodziców piątoklasistów, którzy z otwartym sercem wsparli nasze działania.
Akcja zakończyła się ogromnym sukcesem. Cały przychód ze sprzedaży został przeznaczony na zakup artykułów spożywczych i przemysłowych dla ludzi uciekających przed wojną. Dzięki dużemu zainteresowaniu kawiarenką zgromadzone zostały środki, które pozwoliły na zakup kawy, herbaty, musów owocowych, słodyczy, kaszek dla dzieci, artykułów trwałych i kocyków. Wypełnioną po brzegi paczkę darów przekazaliśmy do punktu obsługi podróżnych w Markuszowie, przez który codziennie przejeżdżają setki Ukraińców.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę- zarówno poprzez pomoc w organizacji, jak i zakup słodkości. Wszyscy piątoklasiści czują ogromną satysfakcję i zgodnie przyznają, że pomaganie daje siłę.
Wychowawca klasy piątej- Edyta Szczerbicka
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Poniedziałek, 4 kwietnia
,,Moja wymarzona Złota Rybka”
Jeszcze w marcu uczniowie naszej klasy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym ,,Moja wymarzona Złota Rybka” zorganizowanym przez Muzeum Złotej Rybki w Krzemiennej. Każda rybka była nadzwyczajna. Można je podziwiać w naszej galerii prac.
Anna Perdun
Słuchowisko „Legenda o warszawskim Bazyliszku”
Zapraszamy do wysłuchania „Legendy o warszawskim Bazyliszku” Wandy Chotomskiej
w wykonaniu starszej grupy teatralnej „Iskierki”. W nagraniu wzięli udział uczniowie z klas czwartej, piątej i siódmej: Maja G., Klaudia Ł., Oliwia P., Konrad A. i Julia P.
Edyta Szczerbicka
Dzień bez plecaka
1 kwietnia z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole został zorganizowany
„Dzień bez plecaka”. Kreatywnych pomysłów na „nosidło książek” naszym uczniom nie brakowało.
Agnieszka Obara
Dzień Wiosny
W poniedziałek 21 marca obchodziliśmy Dzień Wiosny. Tradycyjnie ten dzień w naszej szkole jest także Dniem Odkrywania Talentów, a więc na uczniów czekało wiele atrakcji. Wielkim wydarzeniem był XXVI Szkolny Konkurs Recytatorski – chętni uczestnicy recytowali wybrane wiersze przed jury pod przewodnictwem Pani Dyrektor. Niespodzianką był także Konkurs Mam Talent przygotowany przez panią Ewelinę Kuźmę. Chętni uczniowie z klas 0-5 prezentowali talenty muzyczne, gawędziarskie, taneczne, sportowe, matematyczne. Jury miało trudne zadanie wyboru laureatów. Kolejną atrakcją była wiosenna gra terenowa przygotowana przez panią Agnieszkę Obarę. Po aktywności na świeżym powietrzu uczniowie chętnie korzystali z kawiarenki zorganizowanej przez panią Edytę Szczerbicką oraz klasę piątą. W kawiarence można było zjeść pyszne ciasto oraz napić się kawy inki latte a cały dochód został przeznaczony na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jeszcze jedną atrakcją była Motylarnia stworzona na górnym korytarzu. Na ścianach usiadło mnóstwo kolorowych motyli. Uczniowie mieli możliwość stworzenia własnego owada z papieru oraz udziału w „Motylich podlotach” – konkursie wiedzy o motylach. Święto Wiosny obchodziliśmy bardzo intensywnie, zaskakująco, z uśmiechem na twarzach i mnóstwem pozytywnych wrażeń.
Dorota Szewczuk
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Środa, 23 marca
Po lekcjach spotkaliśmy się na warsztatach kulinarnych. Postanowiliśmy upiec dla małych uchodźców z Ukrainy pyszne babeczki. Babeczki zapakowaliśmy i przekazaliśmy do punktu MOP w Markuszowie.
Anna Perdun
Lekcja angielskiego z goglami VR
Nasza szkoła zakupiła zestaw Class VR – osiem par gogli do rozszerzonej rzeczywistości. Niedawno odbyła się pierwsza lekcja zastosowaniem tej nowoczesnej technologii. Uczniowie klasy VI mogli podczas języka angielskiego udać się na wirtualną wycieczkę po Londynie. „A trip to London – wycieczka po Londynie” – to był temat lekcji języka angielskiego, podczas której uczniowie po raz pierwszy mogli zetknąć się z wirtualną rzeczywistością. Na początku, szóstoklasiści przypomnieli sobie słownictwo związane z miejscami w mieście oraz poznali najważniejsze atrakcje turystyczne znajdujące się w Londynie. Następnie, zostali dokładnie zapoznani z obsługą gogli. Gdy po raz pierwszy założyli gogle VR i mogli „pospacerować po Londynie” byli bardzo przejęci i podekscytowani. Lekcja nie tylko była innowacyjna oraz interesująca, ale również pozwoliła uczniom jeszcze bardziej rozwinąć kompetencje cyfrowe oraz w efektywny sposób utrwalić wiedzę z języka angielskiego.
Blanka Gwiazda-Alter
Nagrody za konkurs promujący szczepienia Zaszczep się! Bo warto!
I miejsce Gabrysia Kloc
II miejsce Igor Mitura
III miejsce Igor Komsta
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Justyna Wiater
Ewelina Kuźma
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Poniedziałek, 16 marca
Szkoła pełna zieleni
W ramach klasowej akcji ,,Szkoła pełna zieleni” zostaliśmy małymi ogrodnikami. Jak się okazało, to nie takie trudne. Każdy z nas zasadził dzisiaj swoją małą roślinkę, którą będzie co dzień doglądać i pielęgnować.
Anna Perdun
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Poniedziałek, 11 marca
Warsztaty kulinarne
,,Kulinarne smaczki od mamy i babci, czyli rady na zdrowe potrawy”–tak brzmi nazwa dzisiejszych warsztatów kulinarnych z wykorzystaniem przepisów naszych domowników. Przygotowaliśmy kolorowe, pełne witamin potrawy, przekąski z warzyw i owoców. Wyznajemy zasadę - ,,Smacznie, zdrowo, kolorowo”.
Anna Perdun
Wycieczka Przedszkolaków do Centrum Rekreacyjno - Edukacyjnego w Lublinie
10 marca przedszkolaki wspólnie z pierwszakami, wybrały się na wycieczkę do Centrum Rekreacyjno - Edukacyjnego w Lublinie. Jadąc do Lublina, odwiedziliśmy Bank Spółdzielczy w Jaskowie. Dzięki uprzejmości Pani dyrektor oraz pracowników banku, poznaliśmy jego historię, zasady funkcjonowania, a także mogliśmy wcielić się w pracownika banku. Na koniec wizyty dostaliśmy upominki oraz słodkości. Była to niepowtarzalna okazja, aby poznać jak funkcjonuje ta instytucja .Kolejnym punktem naszej wycieczki była wspólna zabawa w Centrum Kids Club. Zabawa w tym miejscu to niezapomniane wrażenia, ponieważ oprócz zabawy mogliśmy poćwiczyć swoją sprawność fizyczną, koordynację wzrokowo- ruchową, orientację przestrzenną. Wszyscy zmęczeni i uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. I już planujemy kolejny wyjazd...
Justyna Wiater
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Poniedziałek, 8 marca
Coś z niczego!
Dzisiaj na zajęciach realizowaliśmy projekt plastyczny ,,Coś z niczego! Wykorzystaj nic do czegoś!”. Ze starych, nieprzydatnych odpadów staraliśmy się wykonać ciekawe, przydatne dla nas rzeczy. Pomysłów mieliśmy wiele. Okazało się, że można zrobić fajny piórnik na przybory szkolne, pudełko na kredki i flamastry, doniczkę na kwiatki, czy zabawki.
Anna Perdun
Dzień Kobiet w oddziale przedszkolnym
8 marca to wyjątkowy dzień w roku dla każdej kobiety, ponieważ właśnie w tym dniu swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Chłopcy ,w tym roku również nie zawiedli i okazali się prawdziwymi gentelmanami. Każda dziewczynka i panie pracujące w oddziale przedszkolnym zostały obdarowane pięknym tulipanem, życzeniami oraz imienna bransoletką. W tym dniu wszystkie dziewczynki poczuły się naprawdę ważne, ponieważ chłopcy byli w stosunku do swoich koleżanek bardzo uprzejmi. Wszystkim chłopcom dziękujemy za pamięć oraz życzenia.
Justyna Wiater
List Ministra Edukacji i Nauki dotyczący stuacji w Ukrainie
Nasi uczniowie brali udział w alfa testach aplikacji do rozszerzonej rzeczywistości
W ramach projektu badawczego „Wykorzystanie technologii Augmented Reality w edukacji”, zespół Ośrodka Badawczo-Rozwojowego „Edukacja 3.0” ma stworzyć prototyp aplikacji edukacyjnej wykorzystującej technologię AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości. Technologia ta wymaga smartfona/tabletu, odpowiedniego oprogramowania, które właśnie zostało stworzone przez zespół oraz kartki/kodu QR lub innej grafiki, która po zeskanowaniu „wyzwala” na ekranie urządzenia mobilnego jakieś zdjęcia, grafikę, tekst, film lub obiekt 3D.
W dniach 15 oraz 17 marca br., zespół Edukacja 3.0 przeprowadziła tzw. alfa testy, czyli pierwszy etap, w którym uczniowie i nauczyciele pomogli nam ocenić na tym etapie aplikację (użyteczność, wygląd itp.).
Robert Turski
Grupa Edukacja 3. 0
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Poniedziałek, 7 marca
Wczoraj minęła kolejna rocznica śmierci Stanisława Jagielskiego, żołnierza, który walczył o wolność Polski w czasie II wojny światowej. Podczas choroby ukrywał się na strychu szkoły. Został aresztowany w mieszkaniu Anny Nowak, patronki naszej szkoły. Pod tablicą poświęconą polskiemu bohaterowi zapaliliśmy dzisiaj znicz pamięci.
Anna Perdun
Ferie w oddziale przedszkolnym
Dzieci aktywnie i miło spędzały ten czas poprzez różnego rodzaju gry i zabawy. Wspólnie robiły zdrowe, pyszne jedzenie tj. kanapki, gofry i tosty. Wykonywały prace plastyczne tj. bałwanki, zwierzęta z rolek po papierze oraz rybki z płyt CD. W ferie wypadał również Tłusty Czwartek, dzieci w tym dniu wykonywały z masy solnej pączki oraz oponki, które następnego dnia malowały i ozdabiały. Był również czas na odpoczynek i jedzenie przyniesionych przez siebie ulubionych przekąsek oraz odbył się seans filmowy w którym dzieci mogły poczuć się jak w kinie.
Ewelina Kuźma
Justyna Wiater
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Poniedziałek, 28 lutego
My uczniowie klasy drugiej wspieramy naszych sąsiadów z Ukrainy. Całym sercem jesteśmy z Wami.
Anna Perdun
Walentynki w bibliotece szkolnej
W piątek 11 lutego świętowaliśmy Biblioteczne Walentynki. Uczniowie klas I – IV uczestniczyli w „Podchodach Walentynkowych”. Zabawa polegała na połączeniu w pary postaci literackich ze znanych książek i lektur. Bohaterowie ukryli się na szkolnych korytarzach, więc uczniowie z ochotą ruszyli na poszukiwania. Każdy z uczestników miał równe szanse, ponieważ nagrody były losowane spośród prawidłowo wypełnionych kart rozwiązań. Po zabawie w podchody przyszła kolej na „Randkę w ciemno z książką”. W tajemniczym pudełku ukryły się książki gotowe do randkowania. Uczniowie z dreszczykiem emocji losowali swoją „książkową randkę”. Za wypożyczenie książki tego dnia na uczniów czekała słodka nagroda i zabawna zakładka do pokolorowania. Świętowanie uznano za bardzo udane.
Dorota Szewczuk
Szkolne Walentynki
11 lutego w naszej szkole zostały zorganizowane szkolne walentynki. Uczniowie wszystkich klas mieli możliwość zapisania na czerwonym serduszku miłego słowa dla koleżanki, kolegi, nauczyciela i przywieszenia na specjalnie do tego przygotowanej tablicy. Nikogo nie trzeba było do tego namawiać, wszyscy ochoczo zabrali się do zapełnienia swojego serduszka miłymi słowami.
Agnieszka Obara
Sptkanie z bajką
We czwartek 10 lutego w oddziale przedszkolnym odbyliśmy zajęcia biblioteczne w ramach innowacji czytelniczej “Spotkania z bajką”. Przedszkolaki rozmawiały o budowie książki i o tym jak zmieniała się ona na przestrzeni lat - od glinianej tabliczki do ebooka. Dzieci przypomniały sobie jak dbać o książkę i do czego potrzebna jest zakładka. W kolejnej części zajęć przedszkolaki uczestniczyły w zabawie ruchowej „Czy jesteśmy w bibliotece?” oraz wykonały własne zakładki do książek w kształcie kotów.
Dorota Szewczuk, Justyna Wiater
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. W Polsce od 2005 r. organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym Partnerem DBI jest Fundacja Orange. W 2022 r. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był 8 lutego. Z tej okazji nasi uczniowie z klas I-VI oraz z oddziału przedszkolnego wzięli udział w wydarzeniu online przygotowanym przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Podczas pierwszej części wydarzenia, uczniowie mieli okazję obejrzeć bardzo interesujący spektakl "Dzieci Sieci - Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów", który poruszał temat cyberuzależnienia oraz bezpieczeństwa w sieci. Druga część to interaktywne spotkanie online na żywo z bohaterami spektaklu – Plikiem i Folderem, którzy zadawali pytania, na które uczniowie mogli odpowiedzieć na czacie. Całe wydarzenie bardzo podobało się uczniom, którzy po raz kolejny mogli zwiększyć swoją wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa w sieci.
Poniżej można znaleźć ciekawe informacje dotyczące FOMO, radzenia sobie z cyberprzemocą oraz pomagania osobom dotkniętym cyberprzemocą.
Blanka Gwiazda-Alter
FOMO - co to jest i czy mnie dotyczy?
Radzenie sobie z cyberprzemocą
Realizacja projektu "Tańczące nutki"
Uczniowie klasy II realizują w tym roku klasowy projekt muzyczno – taneczny ,,Tańczące nutki”, dzięki któremu rozwijają swoje zainteresowania i uzdolnienia. Dzieci są w trakcie przygotowywania kilku tańców, w tym regionalnych. Dzisiaj możemy podziwiać dziewczynki w pierwszym tańcu Gumi Miś. Zapraszamy do obejrzenia nagrania.
Anna Perdun
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Środa, 9 lutego - Dekoratorzy ciasteczek
Może w przyszłości ktoś z nas zostanie kucharzem, albo cukiernikiem? To się jeszcze okaże. W każdym bądź razie dekorowanie ciasteczek bardzo nam się spodobało. W ruch poszły kolorowe koraliki, gwiazdeczki, wiórki, słodki lukier. Tyle różności, że nie wiedzieliśmy co wybrać. W połączeniu z ciasteczkami palce lizać! Rodzice z trudem oderwali nas od pracy.
Anna Perdun
Zabawa karnawałowa w oddziale przedszkolnym
Karnawał to czas radosnych zabaw i właśnie zgodnie z tą tradycją 8 lutego 2022r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy, na który dzieci z radością czekały. Przedszkolaki w pięknych i pomysłowych strojach uczestniczyły, w pokazie mody karnawałowej, tańcach, konkursach oraz licznych zabawach muzyczno - ruchowych. Wybierały również króla i królową balu. Po wyczerpującej zabawie przyszedł czas na smakołyki, które przygotowały oczywiście mamusie. Wspólna zabawa dostarczyła przedszkolakom wiele uśmiechu i niezapomnianych wrażeń. Szkoda, że kolejny bal odbędzie się dopiero za rok.
Justyna Wiater
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Środa, 9 lutego - Karnawałowe szaleństwa
Dzisiaj w naszej klasie popołudniowe karnawałowe szaleństwa. Jak to w zwyczaju bywa konieczny jest z tej okazji niepowtarzalny strój. Czarownica, kotek, myszka to tylko niektóre postacie, które rozpoznaliśmy. Słysząc skoczną muzykę nogi same podskakiwały do tańca. Zabawom nie było końca. Najchętniej zostalibyśmy do rana.
Anna Perdun
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Środa, 2 lutego - Zaczarowane prace w 3D
Poznaliśmy tajemnice programu Paint 3D. Nie wiedzieliśmy, że to taka super sprawa. Z pomocą programu wyczarowaliśmy niesamowite obrazki. Każdy z nas mógł wykonać pracę na dowolny temat. Oczywiście pomysłów nam nie brakowało.
Anna Perdun
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Piątek, 28 stycznia, Nasza wygrana
Mamy kolejną niespodziankę. Otrzymaliśmy prezent, główną nagrodę za Gminny Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Dąbrowicy. Nasza własna wieża do odtwarzania muzyki, z możliwością podłączenia bezpośrednio do komputera. Super, bardzo się cieszymy. W razie potrzeby chętnie pożyczymy innym klasom.
Anna Perdun
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Wtorek, 26 stycznia, Konkurs "Malowanie poezją"
Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że można malować poezją. Jakoś nie mogliśmy sobie tego wyobrazić. Udowodniła to Lenka, gdy pokazała swój rysunek. Nasza koleżanka wzięła udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym ,,Malowane poezją”. Zobaczcie sami, jak można czarować poezją.
Anna Perdun
Z Pamiętnika Drugoklasisty -
Poniedziałek , 24 stycznia - Talenty recytatorskie naszych koleżanek
Koleżankom z naszej klasy nie udało się wygrać w konkursach recytatorskich, w których wzięły udział. Uważamy jednak, że są w tym kierunku utalentowane i na pewno w końcu osiągną sukces. Jak to się mówi? Tylko ten wygrywa, kto próbuje. Trzymamy za Was kciuki!
Posłuchajcie nagrania Julii Wójcik z Wojewódzkiego Jesiennego Konkursu Recytatorskiego ,,Śmiechem – Żartem” oraz Lenki Woźniak z Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego ,,Uśmiech Pana Boga”.
Anna Perdun
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Piątek, 21 stycznia (Dzień Babci i Dziadka)
Wszystkie wnuki pamiętają, że dziś i jutro świętują nasze ukochane babcie i ukochani dziadkowie. Na lekcji rozmawialiśmy o tym, jacy są dla nas ważni, za co ich tak bardzo kochamy. Z tej okazji przygotowaliśmy dla nichwłasnoręcznie wykonane prezenty oraz filmiki. Mamy nadzieję, że będzie to dla nich miła niespodzianka.
Anna Perdun
Dzień Babci, Dzień Dziadka to dopiero gratka...
W zimowy styczeń wpisane są szczególne dni, które wzbudzają w dzieciach wiele radości i ogromne emocje. To oczywiście święto Babci i Dziadka.
Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze dla nich czas, potrafią pocieszyć, zrozumieć ich dziecięce rozterki, są cierpliwi, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia.
Dlatego, w podzięce za wielkie serce, uczniowie klasy III przygotowali dla swoich Babć i Dziadków miłą niespodziankę. Zapraszamy do jej obejrzenia.
Edyta Paprota
Dzień Babci i Dziadka
Zapraszamy do obejrzenia inscenizacji przygotowanej przez dzieci z oddziału przedszkolnego oraz pierwszaków.
Aneta Nalewajek, Ewelina Kuźma, Justyna Wiater
Zapraszamy do Figurowa - zakończenie projektu
W grudniu zakończyliśmy realizację projektu „Zapraszamy do Figurowa” finansowanego przez Fundację mBanku. Trwał od 1 września do 31 grudnia. Zajęcia odbywały się w klasach siódmej i ósmej, ale odbiorcami pośrednimi byli także pozostali uczniowie naszej szkoły. W czasie zajęć koła matematycznego odbywającego się w ramach projektu miały miejsce warsztaty haftu matematycznego, uczestnicy projektu przygotowując plakaty bliżej poznali sylwetki sławnych matematyków, przygotowali gry planszowe dotyczące figur geometrycznych, wykonali matematyczne ozdoby choinkowe w kształcie wielościanów i wielokątów. W październiku włączyli się w akcję Europejski Tydzień Kodowania "Code Week".
Poprzez udział w warsztatach dotyczących metod i technik efektywnego uczenia się uczestnicy dowiedzieli się też, jak to zrobić, by uczenie się zajmowało im mniej czasu, a zapamiętane wiadomości pozostawały na dłużej. Odbyły się dwa konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, w których mogli wziąć udział wszyscy uczniowie. Zostały zakupione pomoce dydaktyczne, które będą służyły wszystkim klasom jeszcze przez wiele lat.
Zajęcia odbywały się w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku w postaci świeżutkich drożdżówek.
Zajęcia pozwalały uczniom utrwalać i poznawać własności figur geometrycznych w innowacyjny sposób, a także rozwijały ich samodzielne i twórcze myślenie.
Dorota Dąbrowska
Dyplom dla naszej szkoły
W ramach akcji „Razem na Święta” w naszej szkole zorganizowaliśmy wiele działań: przygotowaliśmy paczki dla Domu Dziecka, wykonaliśmy stroiki i obdarowaliśmy nimi seniorów, zorganizowaliśmy zbiórkę dla Schroniska dla zwierząt, a także wysyłaliśmy życzenia świąteczne.
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy
Życzenia od Samorządu Uczniowskiego
Wigilia
17 grudnia 2021 roku obchodziliśmy w naszej szkole Wigilię. Nie mogliśmy jej obchodzić tak jak robiliśmy to przed pandemią koronawirusa, ale dołożyliśmy wszelkich starań, aby ten dzień był uroczysty. Każda klasa obchodziła Wigilię w swoim gronie, w klasie. Rodzice zadbali o pyszne, świąteczne potrawy, a uczniowie wspólnie z wychowawcami i nauczycielami przygotowali wigilijne stoły. Wigilie klasowe rozpoczęły się od przeczytania fragmentu Ewangelii. Następnie, obejrzeliśmy wspólnie nagranie Jasełek w wykonaniu starszej grupy teatralnej pod kierownictwem pani Edyty Szczerbickiej oraz nagranie występu młodszej grupy teatralnej pod kierownictwem pani Eweliny Kuźmy pt. „Smerfne marzenia o śniegu”. Oczywiście nie zabrakło wspólnego kolędowania oraz życzeń. Każdą klasę odwiedziła Pani Dyrektor składając uczniom oraz nauczycielom życzenia.
Blanka Gwiazda-Alter
Dary dla Domu Dziecka w Przybysławicach
W dniu 17 grudnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnej Sekcji Wolontariatu przygotowali paczkę z darami dla Domu Dziecka w Przybysławicach. W paczkach znalazły się przede wszystkim artykuły higieniczne, takie jak dezodoranty, mydła, szampony, kremy oraz inne środki do pielęgnacji twarzy włosów i ciała.
Nasi uczniowie, z pomocą opiekunów i nauczycieli zapakowali paczki, dołączając kartkę z życzeniami świątecznymi od całej społeczności szkolnej.
Wojtek Strug z klasy 8, jako przedstawiciel Szkolnej Sekcji Wolontariatu, wraz z Panią Angeliną Szymańską oraz Panią Ewą Frankiewicz, zawieźli dary do Przybysławic. Tam przekazano je pracownikom Domu Dziecka, którzy wraz z wychowankami serdecznie podziękowali wszystkim darczyńcom z naszej szkoły i środowiska lokalnego.
Ewa Frankiewicz
Z wizytą u seniorów i przyjaciół szkoły
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego dostarczyli do samotnych seniorów i przyjaciół naszej szkoły upominki z okazji zbliżających się świąt. W teren wyruszyliśmy ze stroikami przygotowanymi przez szkolny wolontariat, lampionami wykonanymi przez dzieci na świetlicy oraz pierniczkami przygotowanymi przez samorząd uczniowski. W każdym domu, do którego zapukaliśmy, zostaliśmy przyjęci z ogromną wdzięcznością za pamięć. Wszyscy obdarowani bardzo serdecznie pozdrawia całą społeczność naszej szkoły.
Agnieszka Obara
Pomocna łapa dla zwierzaka
W Szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie, od połowy września 2021 roku prowadzona była akcja „Pomocna łapa dla zwierzaka”. Uczniowie naszej placówki, w ramach podawania pomocnej łapy osieroconym zwierzętom, przynosili do szkoły zakupioną przez siebie karmę dla psów i kotów.
W dniu 22 grudnia wolontariusze naszej szkoły, w towarzystwie Pani Ewy Frankiewicz – opiekuna Szkolnej Sekcji Wolontariatu, przekazali około 30 kg karmy dla zwierząt dla psich i kocich podopiecznych lubelskiej Fundacji Ex Lege.
Fundacja Ex Lege prężnie działa na terenie Lublina i województwa lubelskiego, ratując psy i koty z pseudohodowli, interweniując w sprawie zwierząt zaginionych i wyrzuconych na drodze przez nieodpowiedzialnych, okrutnych ludzi. Wolontariusze Fundacji wspierają również ludzi ubogich, którzy mają wielkie serca dla zwierząt, ale nie wystarcza im środków na ich utrzymanie. Podarunki zebrane przez naszych uczniów trafią przede wszystkim właśnie do tych osób, których kochane i kochające zwierzęta otrzymają dzięki temu smaczny gwiazdkowy prezent.
Ewa Frankiewicz, Dorota Szewczuk
Spotkanie opłatkowe w oddziale przedszkolnym
17 grudnia w oddziale przedszkolnym odbyło się spotkanie opłatkowe, dzięki zaangażowaniu wszystkich rodziców na stole pojawiły się tradycyjne potrawy wigilijne, a także wiele smacznych ciast, pierniczków i innych pyszności. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia Jasełek, w wykonaniu starszej grupy Iskierki, a następnie była wspólna modlitwa dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń i wspólne kolędowanie. Ten dzień upłynął nam w miłej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki oraz pani Justyna życzą wszystkim Wesołych Świat Bożego Narodzenia.
Justyna Wiater
Jasełka w wykonaniu starszej grupy teatralnej
Przygotowania świąteczne w naszej szkole
W ostatnim tygodniu nauki stacjonarnej w Szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków zapanowała iście świąteczna atmosfera. Uczniowie klas 0 – 4 pod czujnym okiem Mistrza Florystyki, Pani Małgorzaty Tarkowskiej oraz z pomocą Pani Doroty Szewczuk, Pani Ewy Frankiewicz, Pani Eweliny Kuźmy i Pani Justyny Wiater, wykonali świąteczne stroiki dla emerytowanych nauczycieli i pracowników placówki, dla osób zaprzyjaźnionych ze szkołą, ale również dla tych, którzy stracili swych bliskich i żyją samotnie, cichutko w pobliżu szkoły.
Następnie uczniowie klas 5 – 8 tworzyli bombki choinkowe ze styropianu i wstążek, co pozwoliło im wyciszyć emocje, a równocześnie wczuć się w klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Pani Małgosi serdecznie dziękujemy za wspaniałe warsztaty, cierpliwość i ogromną fachowość, którą tak szczodrze się z nami podzieliła.
Ewa Frankiewicz
Życzenia świąteczne
Zapraszamy do obejrzenia filmów z życzeniami świątecznymi dla wszystkich uczniów nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców. Filmy wykonali uczniowie klasy 5 podczas dodatkowych zajęć informatycznych. Wesołych Świąt!
Blanka Gwiazda-Alter
"Narodziny nowożytnego świata" - projekt klasy 6
W ciągu ostatnich trzech tygodni uczniowie klasy 6 wytrwale i ambitnie pracowali nad projektem pt. „Narodziny nowożytnego świata”. Tytuł tego projektu zaproponowali sami uczniowie, preferując wspólną, klasową pracę zamiast sprawdzianu z całego działu.
Wytężona praca przyniosła wspaniałe efekty. W projekcie pojawiła się piramida schodkowa plemienia Majów, na której kapłani oddawali cześć bóstwu Słońca i odprawiali swoje tajemnicze rytuały. Projektowym morzem płynął statek Krzysztofa Kolumba oraz tratwa ratunkowa, którym mapa Nowego Świata wskazywała właściwą drogę. W europejskiej drukarni Jan Gutenberg pracowicie przygotowywał do druku pierwsze książki, Marcin Luter przybijał swe 95 tez na drzwiach katedry w Wittenberdze, a Leonardo da Vinci tworzył swe arcydzieła malarskie w renesansowych Włoszech.
Uczniowie spisali się wspaniale, dzięki pracy nad projektem zyskali szeroką wiedzę na temat wielkich odkryć geograficznych oraz czasów reformacji. Igor, Bartosz, Daniel, Michał, Zuzia, Paulina, Maks i Maciek – wykonaliście wspaniałą robotę!
Ewa Frankiewicz
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Czwartek, 16 grudnia
Przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia. W klasie ubraliśmy już choinkę, salę ozdobiliśmy samodzielnie wykonanymi łańcuchami. Czujemy atmosferę tych wyjątkowych i niepowtarzalnych świąt, tym bardziej, że dzisiaj nagrywaliśmy kolędy w naszym wykonaniu. Tylko Bartek nie był w swoim żywiole, do gustu przypadła mu tylko jedna pastorałka. Fajnie by było gdyby w piątek, podczas szkolnej Wigilii, uczniowie z naszej szkoły pośpiewali z nami.
Anna Perdun
"Smerfne marzenia o śniegu" - przedstawienie młodszej grupy teatralnej
Razem z dziećmi serdecznie zapraszam wszystkich do obejrzenia krótkiej inscenizacji wykonanej przez dzieci z klas II i III.
Ewelina Kuźma
opiekun młodszej grupy teatralnej
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Poniedziałek, 13 grudnia
Nareszcie się doczekaliśmy! Właśnie otrzymaliśmy zwycięskie dyplomy, które zdobyliśmy w Gminnym Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Dąbrowicy. Bardzo chcieliśmy się wszystkim pochwalić, więc zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Anna Perdun
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Środa, 8 grudnia
Udział w konkursach się opłaca. Nie zawsze się wygrywa, czasami na sukces trzeba cierpliwie poczekać. Najważniejsze jednak, żeby próbować i się nie zniechęcać. Tak jak nasze koleżanki z klasy.
Anna Perdun
XI Gminny Konkurs Ortograficzny
Organizowany od 2010 r. Gminny Konkurs Ortograficzny wpisał się już w tradycję naszej szkoły. Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, w bieżącym roku szkolnym odbył się już po raz jedenasty. 10 grudnia 2021 r. uczniowie wszystkich szkół podstawowych Gminy Jastków spotkali się on line, by sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne, ale również wziąć udział w emocjonującej rywalizacji, wspólnie się uczyć, dobrze się bawić i integrować z kolegami/koleżankami z innych szkół. Jak zwykle konkurs miał formę zabawy. Oprócz rozległej wiedzy z zakresu ortografii trzeba było mieć odrobinę szczęścia, umieć szybko podejmować decyzje i wykazać się umiejętnością logicznego myślenia.
Konkurs składał się z 2 części:
- część pierwsza obejmowała 5 zadań przygotowanych na platformie WORDWALL;
- część druga to escape room ORTOGRAFICZNE WYZWANIE przygotowany na platformie GENIALLY.
We wszystkich konkurencjach oprócz poprawnych odpowiedzi liczył się również czas wykonania poszczególnych zadań. Wszystkie 2-osobowe drużyny ze szkół Gminy Jastków spisały się wybornie. Różnice punktowe pod koniec konkursu były nieznaczne. O wyłonieniu zwycięzcy zdecydowało ostatnie zadanie. Po przyznaniu punktów za ORTOGRAFICZNE WYZWANIE wszystko stało się jasne:
I miejsce zajęły uczennice ze Szkoły Podstawowej w Ożarowie-
Weronika Iwaniak i Amelia Wieczorek
II miejsce zajęły uczennice ze Szkoły Podstawowej w Płouszowicach-
Matylda Bzicka i Nina Dylon
III miejsce wywalczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tomaszowicach-
Oskar Paprota i Bartek Uniłowski
Miejsca IV i V zajęli kolejno uczniowie ze szkół podstawowych w Jastkowie i Snopkowie.
Laureatki konkursu, nie kryjąc wzruszenia, odebrały z rąk Pani Dyrektor Krystyny Wawrętej statuetkę Mistrza Ortografii 2021 roku.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.
Poniżej zamieszczamy linki do zadań konkursowych, z którymi zmagali się uczestnicy konkursu. Zachęcamy do spróbowania sowich sił
Pisownia NIE z różnymi częściami mowy
Escape room ORTOGRAFICZNE WYZWANIE
Powodzenia!
Edyta Szczerbicka
Organizator Gminnego Konkursu Ortograficznego
Mikołajki w oddziale przedszkolnym
6 grudnia jest dniem wyczekiwanym przez wszystkie dzieci, w tym roku również Mikołaj nie zapomniał o naszych przedszkolakach. Niestety ze względów epidemiologicznych jego wizyta przebiegała trochę inaczej. W nocy z niedzieli na poniedziałek, Mikołaj zostawił pod choinką, która wcześniej ubrały przedszkolaki prezenty i połączył się z nami online. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem słuchały Mikołaja i nawet nagrały dla niego piosenkę. Za wszystkie upominki bardzo dziękujemy i już nie możemy doczekać się kolejnej wizyty.
Justyna Wiater
Zapal światło wolności
Źródło obrazka: swiatlowolnosci.ipn.gov.pl
Zapalenie świec w oknach stało się w czasie stanu wojennego znakiem pamięci o Polakach walczących o godność i wolność. Do tego symbolicznego gestu solidarności wezwali wówczas papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan. Również dzisiaj zapalenie światła w oknach naszych domów wieczorem, 13 grudnia, o godz. 19.30, będzie symbolicznym gestem pamięci o wszystkich ofiarach stanu wojennego. W akcji można wziąć udział również wirtualnie – szczegóły TUTAJ.
„Hazard? Nie daj się wciągnąć!”
6 grudnia gościliśmy w szkole funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, którzy spotkali się z uczniami klasy VII i VIII w ramach akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. W czasie prelekcji młodzież dowiedziała się o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. Funkcjonariusze uczulali również na niebezpieczne pułapki występujące w grach komputerowych.Nasi uczniowie byli bardzo zainteresowani tematyką, uzyskali odpowiedzi na szereg ważnych dla nich kwestii.
Akcja odbywa się z inicjatywy Krajowej Administracji Skarbowejpod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. O akcji i niebezpieczeństwach płynących z hazardu można przeczytać tutaj.
Krystyna Wawręta
Wycieczka do Sandomierza i Muzeum Bombek w Nowej Dębie
Dzień 1 grudnia pozostanie naszym najmłodszym uczniom długo w pamięci. Pomimo niepewnej sytuacji spowodowanej pandemią, dzieciom z oddziału przedszkolnego oraz uczniom klas I – II, udało się wyruszyć na długo oczekiwaną wycieczkę do Sandomierza i Muzeum Bombek w Nowej Dębie. Podczas wycieczki dzieci zwiedziły Stare Miasto w Sandomierzu, a następnie Muzeum Bombek. W muzeum poznały historię ozdób choinkowych, uczestniczyły w procesie powstawania bombki. Uczniowie odwiedzili pomieszczenia takie jak: dmuchalnia, srebrzalnia, dekoratornia. Dużą atrakcją były dla nich warsztaty plastyczne, podczas których ozdabiały bombki według swojego pomysłu. Muzeum przygotowało dla dzieci niespodzianki. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał na koniec pamiątkową bombkę ze swoim imieniem oraz bombkę własnoręcznie ozdobioną podczas warsztatów. Wielkim powodzeniem cieszył się oczywiście sklepik z bombkami oraz stoisko, na którym można było zamówić imienne bombki dla swoich najbliższych.
Anna Perdun
Z pamiętnika Drugoklasisty - Wtorek, 7 grudnia
Ale jesteśmy szczęśliwi! Dzisiaj pani Dyrektor przekazała nam wspaniałe wieści. Okazało się, że zdobyliśmy czołowe nagrody w XIV Gminnym Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej w kategorii przedszkoli i klas I-III. Przegląd był zorganizowany z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Tomaszowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Jastkowie. Niestety w tym roku konkurs odbył się w formie zdalnej. Dużo wysiłku i pracy kosztowało nas nagranie koncertu, ale się udało! Cieszymy się, że zostaliśmy docenieni.
Anna Perdun
Andrzejki w oddziale przedszkolnym
Na ten dzień każdy przedszkolak czekał z utęsknieniem, ponieważ mógł przebrać się za ulubioną postać z bajki. Ten dzień był dniem radosnych zabaw, wróżb oraz tańców. Nie zabrakło ciasteczek z wróżbami, przekuwania balonów z wróżbą, tańca w parach na gazecie z balonem, przekuwania serduszek z imionami, celowania monetą. Wróżby były przeplatane tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce oraz słodkim poczęstunkiem. Wszystkie przedszkolaki zmęczone ale w doskonałych humorach wróciły do domu. I już nie mogą doczekać się kolejnej zabawy.
Justyna Wiater
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Wtorek, 30 listopada
U nas klasowe Andrzejki. Nie mogliśmy się już doczekać. Każdy z nas chciał się dowiedzieć kim zostanie w przyszłości, jakie imię będzie nosić jego sercowy wybranek. Ale było śmiechu! Jakoś trudno nam sobie teraz wyobrazić, że ktoś z nas za parę lat będzie na przykład cyrkowcem albo wróżką, mąż będzie mieć na imię Protazy, a żona Kunegunda. Pani jednak mówi, że nigdy nic nie wiadomo, bo życie pełne jest niespodzianek.
Anna Perdun
Dzień Pluszowego Misia w klasie I
W dniu 25 listopada nasi pierwszoklasiści obchodzili Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci odwiedził niespodziewany gość, którym był wielki Pluszowy Miś. Dzieci były bardzo zaskoczone i szczęśliwe. Na początku obejrzały krótki film przedstawiający historie powstania tego święta. Następnie dzieci przedstawiły swoje pluszowe misie. które przyniosły ze sobą do szkoły. Po prezentacji dzieci przystąpiły do zabaw, układały misie względem wielkości, tańczyły z misiami oraz uczestniczyli w wielu innych zabawach. Na koniec wykonały kreatywną pracę plastyczną pod tytułem "Pluszowy Miś". Ten dzień przyniósł dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
Ewelina Kuźma
Dzień Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym
25 listopada przedszkolaki obchodziły Dzień Pluszowego Misia. To nie jest przypadkowa data, ponieważ właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszak obchodził swoje 100 urodziny. Każdy przedszkolak przyszedł, więc ze swoim ukochanym Pluszowym Misiem. Na początku dzieci zaprezentowały swoje pluszaki, a później przyszedł czas na zabawy i zagadki oczywiście z misiem w roli głównej. Dzieci poznały historię pluszowego misia, rozwiązywały interaktywne zagadki oraz zadania o misiach, wykonały misie z płyty dvd, nauczyły się piosenki o Pluszowym misiu, a na przekąskę oczywiście mogły skosztować ciasteczka w kształcie misia. Ten dzień przyniósł nam dużo radości oraz wspaniałej zabawy.
Justyna Wiater
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Piatek, 19 listopada
Jutro jest ważny dzień - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To właśnie 20 listopada został podpisany dokument gwarantujący prawa wszystkim dzieciom na świecie niezależnie od koloru skóry, miejsca zamieszkania, pochodzenia, wyznania. Prawa te zostały zapisane w Konwencji o prawach dziecka. Po dzisiejszym dniu wiemy, że prawa zapisane w Konwencji chronią dzieci i dbają o ich dobro. Warto jednak pamiętać, że oprócz praw mamy też obowiązki, z których powinniśmy się wywiązywać.
A oto prawa, które najbardziej zapadły w pamięć drugoklasistom. Uczniowie przygotowali dla Was prawa dziecka w formie rysunków, z których zostały wykonane puzzle interaktywne. Odgadnij, co się na nich kryje.
Anna Perdun
Dzień Praw Dziecka
19 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Ożarowie obchodzili Dzień Praw Dziecka.
W tym dniu każdy uczeń naszej szkoły miał okazję aby zapoznać się ze swoimi prawami.
Do każdej klasy dotarły pakiety z zadaniami, które zostały wspólnie wykonane.
Dodatkową atrakcją było przystrojenie klas niebieskimi balonami. Kolor niebieski jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
Agnieszka Obara
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Wtorek, 16 listopada
Dzisiaj obchodziliśmy Dzień Tolerancji. Niby każdy z nas wie co znaczy słowo tolerancja, ale jakoś trudno nam to wyjaśnić swoimi słowami. Dużo rozmawialiśmy na ten temat na lekcji. Podsumowując w najprostszy sposób – Tolerancja to akceptacja, szanowanie poglądów, opinii, upodobań, wolności innych osób. A to nasze prac ,,Tolerancja w oczach dzieci”.
Anna Perdun
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dzień ten powinien być okazją do refleksji nad naszymi postawami wobec innych ludzi. Bardzo ważne jest, aby uczniowie już od najmłodszych lat włączali się w różnorodne akcje mające na celu kształtowanie tej cechy. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w obchody tego dnia tworząc wspólnie Drzewko Tolerancji, na którym zapisywali swoje przemyślenia odnośnie tego, czym jest dla nich tolerancja, czym się przejawia. Rozwiązywali także dodatkowe zadania dotyczące tego zagadnienia np. krzyżówki, wykreślanki.
Anna Perdun
Święto Niepodległości
W tym roku obchody Święta Niepodległości w naszej szkole zostały zaplanowane w dość nietypowy sposób. Wszystkich uczniów w klasach odwiedzili wyjątkowi goście, byli to Ojcowie Niepodległości – uczniowie, którzy wcielali się w role Józefa Piłsudskiego, Jana Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego oraz Wojciecha Korfantego i opowiadali w jaki sposób przyczynili się do odzyskania przez Polskę Niepodległości po 123 latach niewoli. Na podstawie tych informacji, uczniowie w swoich klasach wspólnie rozwiązywali krzyżówki i rebusy, przy czym musieli się wykazać pracą grupową. Ponadto tworzyli nietypową flagę oraz rozpisywali się na temat za co kochają swój kraj. Efekty tej ostatniej aktywności zostały zawieszone na tablicy na korytarzu. Tego dnia cały czas mogliśmy słuchać patriotycznych piosenek, które wybrzmiewały na szkolnym korytarzu. Dodatkowo nasza szkoła, jak co roku, wzięła udział w kolejnej edycji akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła do Hymnu” i w swoich klasach, równo o 11:11 odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
Agnieszka Obara
Blanka Gwiazda-Alter
Pani Diana Nowak- Zegadło
Prawnuczka patronów Szkoły Podstawowej w Ożarowie-
kontynuatorka ich działalności społecznej
Pani Diana Nowak - Zegadło od lat mieszka w Edynburgu w Wielkiej Brytanii. Jest psychologiem klinicznym, założycielką i pracownikiem Polskiego Centrum Pomocy Rodzinie wspierającego Polaków doświadczających trudności na emigracji. Bliskie jej sercu są również potrzeby środowiska, w którym funkcjonuje, angażuje się więc w lokalną działalność społeczną– tak jak jej pradziadkowie Anna i Andrzej Nowakowie- patroni Szkoły Podstawowej w Ożarowie.
Pani Diana Nowak - Zegadło pochodzi z rodziny, w której od pokoleń ważne były takie wartości jak zrozumienie i otwartość na potrzeby innych ludzi- zarówno jednostek, jak i całych społeczności. Jej pradziadkowie- Anna i Andrzej Nowakowie byli nauczycielami w Szkole Podstawowej w Ożarowie. W czasie wojny prowadzili tajne nauczanie, należeli do AK, w swoim domu ukrywali partyzantów. Anna Nowak nie przeżyła wojny- została zakatowana przez Gestapo. Andrzej Nowak po wojnie kierował szkołą, założył na wsi kółko rolnicze, ochotniczą straż pożarną, utworzył w Ożarowie organizację harcerską. Dziadkowie pani Diany, Zbigniew i Irena Nowakowie, byli lekarzami, którzy wyjechali na misję do Afryki, niosąc pomoc medyczną mieszkańcom tego kontynentu. Mama pani Diany jest pedagogiem. Była również wieloletnim Rzecznikiem Praw Dziecka. Tata pracował w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Wychowując się w tak zaangażowanej społecznie rodzinie, pani Diana nie miała trudności z wyborem własnej drogi życiowej. Postanowiła kontynuować dzieło przodków i została lekarzem ludzkich dusz.
Pani Diana Nowak- Zegadło ukończyła w Polsce studia magisterskie na kierunku psychologia, po czym zdecydowała się na wyjazd do Wielkiej Brytanii, gdzie od kilku lat mieszkali jej rodzice i rodzeństwo. Tam uzyskała uprawnienia psychologa klinicznego. Z jej inicjatywy w 2009 r. w Edynburgu powołane zostało Polskie Centrum Pomocy Rodzinie, które zajmuje się wspieraniem Polaków przebywających za granicą, mających trudności adaptacyjne wynikające z bariery językowej, osamotnienia, różnic kulturowych czy życia z dala od rodziny. Nasi rodacy otrzymują tutaj pomoc psychologiczną, pedagogiczną, socjalną i urzędową. Działalność PCPR polega również na prowadzeniu działań sprzyjających integracji Polaków ze społecznością brytyjską. Pomysł założenia takiej organizacji zrodził się z osobistych doświadczeń pani Diany, dla której przeprowadzka do obcego kraju była trudnym doświadczeniem. Jak sama przyznaje, znajdowała się w lepszej sytuacji niż przeciętny polski emigrant, ponieważ mieszkała tu jej rodzina, miała więc wsparcie ze strony bliskich. Mimo to rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu, w nowym miejscu, nie było dla niej łatwe. Pani Diana w PCPR udziela wsparcia psychologicznego emigrantom- prowadzi konsultacje indywidualne, telefon zaufania, poradnictwo online i punkt interwencyjno- konsultacyjny dla par i małżeństw. Jest osobą, która z pasją i dużym zaangażowaniem oddaje się swojej pracy.
Pani Diana angażuje się również w działalność pozarządową – jest kreatorem społeczności lokalnej, promotorem zdrowego stylu życia, animatorką obrony praw człowieka i godnego życia w rodzinie i w społeczeństwie. Jest również współautorką i jedną z bohaterek książki pt. Inspiracje Polek i Polaków na świecie, w której opowiada o swojej drodze zawodowej i czynnikach, które zadecydowały o sukcesie jej inicjatyw. Nie zapomina również o Szkole Podstawowej w Ożarowie, która nosi imię jej pradziadków. Dzięki uprzejmości pani Diany szkolna biblioteka wzbogaciła się o 20 egzemplarzy książki pt. Harper i zagubiona wiedza, a szkoła nawiązała kontakt z jej autorką- panią Kingą Langley, która wkrótce ma pojawić się w Ożarowie z wizytą.
Obserwując działalność pani Diany, można stwierdzić, że jest godną spadkobierczynią wartości przekazanych przez przodków takich jak troska o drugiego człowieka, odpowiedzialność za społeczność, w której żyje, empatia i wrażliwość. Jej zaangażowanie w pracę zawodową, jak również liczne ciekawe inicjatywy społeczne realizowane w środowisku lokalnym spotykają się z ciepłym przyjęciem, są dostrzegane i doceniane przez mieszkańców Edynburga. Za swoją działalność na rzecz polskich rodzin, realizację celów opiekuńczo-wychowawczych i wdrażanie programów profilaktyczno-edukacyjnych wśród dzieci i ich rodzin otrzymała wiele wyróżnień i podziękowań. Wśród nich- tytuł Laureata Konkursu Wybitny Polak w Szkocji 2015 oraz tytuł Gwiazda Biznesu 2021.
Zdjęcia pochodzą z książki pt. Inspiracje Polek i Polaków na świecie.
Edyta Szczerbicka
Z Pamiętnika Drugoklasisty - Środa, 10 listopada
Pani zapytała nas jakie ważne święto będziemy obchodzić w czwartek. I tu worek z pomysłami się rozwiązał. Aż głupio się przyznać, wszystkie odpowiedzi były złe. Nasza wychowawczyni ciągle kręciła głową, a jej oczy robiły się coraz większe z przerażenia. Wreszcie padła odpowiedź – Święto Niepodległości. Usłyszeliśmy, jak pani odetchnęła z ulgą. No i wtedy przypomnieliśmy sobie, że 11 listopada obchodzimy święto odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Było nam wstyd, bo przecież tyle o tym mówiliśmy w tamtym roku. Nawet przygotowaliśmy i nagraliśmy filmik z tej okazji. Pani też chyba było przykro, bo jakoś posmutniała. Szybko uzupełniliśmy luki w pamięci wykonując przygotowane przez starszych uczniów wyzwania. Na koniec wspólnie wykonaliśmy ,,Rodzinkę Flag”.
,,Co to jest niepodległość? - piosenki patriotyczne w wykonaniu drugoklasistów"
Hymn Polski w wykonaniu uczniów klasy II: Zuzi Jaworskiej i Lenki Woźniak
Anna Perdun
Ślubowanie Pierwszoklasistów
Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu każdego dziecka. Czeka ono na dzień w którym stanie się prawdziwym uczniem i poprzez pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej. I tak oto, 5 listopada 2021 roku w kameralnym gronie, uczniowie klasy 1 wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami, pomyślnie zdając egzamin przygotowany przez starsze koleżanki. Kolejnym etapem było uroczyste ślubowanie, następnie Pani Dyrektor dokonała aktu pasowanie na ucznia. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane licznymi prezentami. Ale to nie był koniec niespodzianek. W sali czekał na nich słodki poczęstunek od rodziców. Radości było co niemiara! Zapewne ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci. Pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych!
Aneta Nalewajek
Dyplom za udział w akcji "Szkoła pamięta"
Pamiętamy...
Listopad to miesiąc pamięci o tych, których już z nami nie ma. Samorząd Uczniowski złożył wiązanki na grobach patronów naszej szkoły Anny i Andrzeja Nowaków.
Zapraszamy do Figurowa – co się działo w październiku?
W październiku kontynuowano prace nad przygotowaniem gier planszowych dotyczących figur geometrycznych oraz ich własności. Na początku miesiąca włączyliśmy się w akcję Europejski Tydzień Kodowania "Code Week". W czasie październikowych spotkań koła matematycznego rozpoczęły się warsztaty "Haftu matematycznego". Ogłoszony został konkurs na najładniejszą haftowankę matematyczną. Zostanie rozstrzygnięty pod koniec miesiąca. Spotkania odbywały się w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku w postaci świeżych drożdżówek. W październiku dokonano zakupu niektórych zaplanowanych w budżecie pomocy, a te zakupione wcześniej były wykorzystywane podczas zajęć koła i w czasie lekcji.
Dorota Dąbrowska
Wycieczka do Regionalnego Muzeum Cebularza w Lublinie
Dnia 15 października 2021 r. dzieci z klas 0 i 1 wraz ze swoimi Paniami wybrały się na wycieczkę do Regionalnego Muzeum Cebularza w Lublinie, aby poznać historię powstania lubelskiego przysmaku - "cebularza". Na miejscu gospodyni Esterka opowiedziała nam bardzo ciekawą legendę o genezie powstania wypieku z którego od setek lat słynie Lubelszczyzna, po czym zdradzając krok po kroku przepis zaprosiła wszystkich do udziału w warsztatach kulinarnych. Dzieci z uśmiechem na twarzach i ogromnym zaangażowaniem aktywnie uczestniczyły w całym procesie produkcji, od przygotowania składników po wyrób ciasta i wypiek cebularzy. Była to niesamowita lekcja historii połączona z poznaniem pracy piekarza. Z pysznymi cebularzami w plecakach i w świetnych nastrojach wróciliśmy do szkoły.
Aneta Nalewajek
Życzenia dla Nauczycieli od drugoklasistów
Życzenia dla Nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Filmy z życzeniami przygotowali uczniowie klasy 6.
Biegi przełajowe
We środę 6 października, w parku przy Urzędzie Gminy Jastków odbyła się kolejna edycja biegów przełajowych. Tym razem hasło wydarzenia brzmiało „Szlakiem Legionów”. Organizatorem zawodów był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Nasi uczniowie rywalizowali z uczniami z czterech szkół gminy Jastków. Naszą szkołę reprezentowało 23 uczniów z klas IV-VIII, wszyscy szczęśliwie ukończyli bieg i otrzymali pamiątkowe medale. Z radością oznajmiamy, że dwie uczennice wywalczyły miejsca na podium. Julia Socha z klasy V otrzymała 2 miejsce, Agata Paszczyk z klasy VII także dobiegła do mety, jako druga. Wszyscy obecni uczniowie pod przewodnictwem pani Agnieszki Obary solidarnie i gorąco kibicowali kolegom. W klasyfikacji drużynowej nasza szkoła znalazła się na piątym miejscu. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Dorota Szewczuk
Zapraszamy do Figurowa – co się działo we wrześniu?
We wrześniu rozpoczęto realizację projektu. Pierwsza połowa miesiąca przeznaczona została na jego promocję. Informację o projekcie umieszczono na stronie internetowej szkoły oraz szkolnym facebooku. Ukazała się notatka w prasie lokalnej: "Gazecie Jastkowskiej". Przygotowano plakaty promocyjne, które zostały wydrukowane w drukarni i rozwieszone na szkolnych korytarzach. W czasie spotkań koła matematycznego rozpoczęto prace nad przygotowaniem gier planszowych dotyczących figur geometrycznych płaskich i przestrzennych oraz ich własności. Zaprojektowano plansze i przygotowano pytania. We wrześniu dokonano zakupu niektórych zaplanowanych w budżecie pomocy. Na zajęcia zapewniono uczestnikom poczęstunek w postaci świeżutkich drożdżówek.
Dorota Dąbrowska
Koncert "Dźwięki wolności"
We czwartek 30 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie „Dźwięki wolności z Fundacją PZU”, który miał miejsce w Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tomaszowicach. Muzycy ze Stowarzyszenia Wschód Kultury pod przewodnictwem pana Aleksandra Resiaka wykonali szereg pięknych pieśni patriotycznych. Uczniom szczególnie podobał się śpiew pary wokalistów. W przerwach między utworami pan Józef Obroślak ciekawie opowiadał o wydarzeniach z historii Polski. Koncert był dla wszystkich niezwykłym doświadczeniem i lekcją historii w muzycznym wydaniu.
Dorota Szewczuk
Edukacyjno-rekreacyjny wyjazd klas IV-VI
16 września 2021 r. uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Pierwszym celem wyjazdu była zabawa w Strefie Wysokich Lotów- miejscu, gdzie grawitacja rządzi się innymi prawami, można poczuć się 3 razy lżejszym, a przeróżne cyrkowe akrobacje to pestka dla każdego, kto ma choć odrobinę odwagi. Wizyta w parku trampolin była okazją do wspaniałej, niecodziennej zabawy i dostarczyła uczestnikom wielu niesamowitych wrażeń. Drugim celem wycieczki był udział w żywej lekcji historii na Zamku Lubelskim. Uczniowie podzieleni na 2 grupy zwiedzali muzeum, oglądali eksponaty i poszerzali wiedzę historyczną związaną z ważnym wydarzeniem, jakim była Unia Lubelska oraz poznali bliżej grupę społeczną zwaną szlachtą. Ta niezwykła lekcja była ciekawym i cennym doświadczeniem. Uczniowie mogli poznać dokładniej okoliczności wydarzenia z 1569 r. oraz poznać bliżej życie szlachty i jej obyczaje. Jeden z uczestników miał okazję przymierzyć szlachecki strój, a wyznaczeni przez niego „giermkowie” zmierzyli się z zadaniem zapięcia niezliczonych guzików przy szlacheckim żupanie i kontuszu. Po żywej lekcji przyszedł czas na udział w warsztatach plastycznych, podczas których uczniowie projektowali i wykonywali swoje herby.
Wszyscy uczestnicy powrócili do domów zmęczeni, ale pełni pozytywnej energii i bogatsi o nową wiedzę.
Edyta Szczerbicka
Blanka Gwiazda-Alter
Warsztaty profilaktyczne
Pod koniec września zwiększaliśmy naszą wiedzę dotyczącą odpowiedzialnego korzystania z Internetu. 27 września odbyły się warsztaty profilaktyczne dotyczące cyberprzemocy, siecio- i fonoholizmu oraz bezpieczeństwa w sieci dla wszystkich uczniów, a po południu również dla rodziców oraz nauczycieli. Zajęcia było prowadzone przez trenera Centrum Kompetencji Cyfrowych „Edukacja 3. 0”. Kolejnego dnia uczniowie klas IV-VIII brali udział w grze terenowej „Hate Wars” wykorzystując wiedzę zdobytą poprzedniego dnia na warsztatach.
Blanka Gwiazda-Alter
Europejski Dzień Języków
Pod koniec września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji, każda klasa na lekcji języka angielskiego brała udział w aktywności związanej z tym wydarzeniem. Młodsi uczniowie przygotowali flagi różnych krajów europejskich wraz z podpisami po angielsku, dyskutowali na temat ilości języków na świecie oraz poznali odgłosy zwierząt w różnych językach. Starsi uczniowie rozwiązywali quiz kahoot dotyczący języków oraz krzyżówkę z użyciem kodów QR dotyczącą różnych potraw europejskich. Uczniowie chętnie brali udział w wydarzeniu i przypomnieli sobie jak ważna jest nauka języków w dzisiejszym świecie.
Blanka Gwiazda-Alter
Dyplomy za udział w pierwszym etapie programu "Dzieci uczą rodziców" zostały rozdane
Podziękowanie
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Pod koniec września w naszej szkole odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Wybory poprzedzała kampania wyborcza z udziałem trzech uczniów:
Szymona Dadeja z klasy 8, Daniela Gawrona z klasy 6 i Konrada Adamczyka z klasy 5.
Poz zliczeniu wszystkich głosów zespół za to odpowiedzialny ogłosił wyniki.
Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2021/2022 został Szymon Dadej.
Gratulujemy wygranej, a pozostałym kandydatom dziękujemy za udział w kampanii wyborczej.
"Dzieci uczą rodziców"
Nasze przedszkolaki biorą udział w programie, pt.”Dzieci uczą rodziców”. Celem akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas zajęć. W ramach inicjatywy „Dzieci uczą rodziców” chętne przedszkolaki, w tym tygodniu wykonywały wspólnie ze swoimi rodzicami pracę plastyczną pt. „Numery alarmowe”. A oto efekty ich wspólnej pracy…
Justyna Wiater
Certyfikat Szkoły Promującej Świadome Korzystanie z Internetu
W ubiegłym roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Przystań w sieci” .Program powstał z inicjatywy Facebooka, NASK PIB i UNICEF Polska oraz objęty był honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Dotyczył odpowiedzialnego korzystania z internetu, ochrony własnego wizerunku w sieci i bezpieczeństwa online. Uczniowie brali udział w kursach e-learningowych w ramach sześciu modułów: prywatność w sieci, cyberprzemoc, cyberzagrożenia, nielegalne i szkodliwe treści w internecie, cyfrowe ślady i reputacja online oraz fałszywe informacje. Dzięki udziałowi w programie uczniowie:
- wiedzą jak dbać o swoją prywatność w sieci,
- wiedzą jak reagować, kiedy są ofiarą lub świadkiem cyberprzemocy, wiedzą gdzie mogą znaleźć profesjonalną pomoc w tym zakresie,
- wiedzą na jakie cyberzagrożenia mogą trafić w sieci, wiedzą jak je rozpoznać, jak reagować, jak się przed nimi bronić,
- wiedzą jak dbać o swoją reputację w sieci,
- wiedzą, jakie informacje pozostawią po sobie w sieci podczas korzystania z Internetu, wiedzą jak ograniczyć ilość pozostawianych informacji,
- wiedzą czym są fałszywe informacje, wiedzą jak odróżnić rzetelną informację od nierzetelnej.
Za aktywny udział w programie, nasza szkoła uzyskała Certyfikat Szkoły Promującej Świadome Korzystanie z Internetu.
Blanka Gwiazda-Alter
Wizyta pani policjantki
15 września naszą szkołę odwiedziła Pani policjantka. Pani policjantka przybliżyła dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, chodniku oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Dzieci z klas 0-3 z zaciekawieniem obejrzały pokaz wyposażenia, które jest niezbędne podczas wykonywania zawodu policjanta. Pani policjantka, również w wyczerpujący sposób odpowiedziała na wszystkie pytania, które zadawały jej przedszkolaki. Każde dziecko mogło, chociaż na chwilę wczuć się w rolę policjanta i zasiąść za kierownicą radiowozu policyjnego. Ta wizyta na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy za ciekawe i pouczające spotkanie.
Justyna Wiater
Dzień Kropki w oddziale przedszkolnym
Dzień Kropki w oddziale przedszkolnym. 15 września, jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto, kreatywność, odkrywania talentów i świetnej zabawy. Tego dnia wszędzie królowały duże kropki i małe kropeczki. Przedszkolaki zapoznały się z historią dziewczynki o imieniu Vashi, która pokazała dzieciom jak niewiele potrzeba by uwierzyć we własne siły i możliwości. W tym dniu było mnóstwo zabaw związanych oczywiście z kropką w roli głównej. Przedszkolaki segregowany kropki, szukały drugiej identycznej kropki, rozwiązywały ćwiczenia interaktywne, rysowały kropki w ogrodzie przedszkolnym, a także wykonywały pracę plastyczną. Na koniec naszej zabawy, przyszedł czas na małe co nieco z kropkę w roli głównej.
Justyna Wiater
Podziękowanie
Akcja Narodowego Czytania w naszej szkole
4 września bieżącego roku odbyła się jubileuszowa X edycja Narodowego Czytania, podczas którego odczytano fragmenty dramatu Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”.
Włączając się w tę akcję uczniowie klas V i VIII przygotowali podcast z fragmentami dramatu. Zapraszamy do jego wysłuchania.
Podcast - kliknij, aby wysłuchać.
Zapraszamy do Figurowa
„Zapraszamy do Figurowa”, to tytuł projektu, który będzie realizowany od września do grudnia w Szkole podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie w ramach programu grantowego Potęga.Zajęcia będą prowadzonedla uczniów klasy 7 i 8, ale odbiorcami pośrednimi będą również pozostali uczniowie.
Do tej pory odbyło się siedem edycji tego programu.Co roku Fundacja przeznacza około milion złotych na wsparcie nowoczesnej, nieszablonowej edukacji matematycznej. To przekłada się na tysiące godzin nauki i tysiące młodych ludzi, które mają szansę odczarować w swoich głowach stereotyp królowej nauk.
mPotęga to program grantowy, który popularyzuje matematykę wśród uczniów. Ma pokazać im, że matematyka to super przygoda i przydatna w codziennym życiu umiejętność.
Dla uczniów szkoły w Ożarowie również zaplanowano szereg ciekawych działań. Odbędą sięm.in. warsztaty haftu matematycznego orazspotkania z historią, w czasie których uczestnicybliżej poznają sylwetki sławnych matematyków. Uczniowie przygotująmodele płaskich i przestrzennych figur geometrycznych oraz gry planszowe dotyczące ich własności. Dowiedzą się, jak to zrobić, by uczenie się zajmowało im mniej czasu. W październiku przyłączą się do akcji CodeWeek, a w grudniu przybiorąszkolnąchoinkę własnoręcznie wykonanymi ozdobami matematycznymi. Wszyscy uczniowie szkoły będą mogli wziąć udział w konkursachz atrakcyjnymi nagrodami. Z budżetu projektuzostaną zakupione pomoce dydaktyczne, które będą służyły jeszcze przez wiele lat.
Wszystkich czeka dobra zabawa z matematyką.
Dorota Dąbrowska
szkolny koordynator projektu
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Gdy wokół toczy się normalne życie, słychać krzyk rozbawionych dzieci, w pobliżu może rozgrywać się czyjaś tragedia. Świat działa dalej, pomimo iż dla niektórych właśnie czas się zatrzymał. Pogodny dzień, ciepły wiatr i gorące słońce nie są w stanie pokonać burzy w sercu młodego człowieka, który – nie mogąc poradzić sobie z trudnościami codzienności – podejmuje dramatyczną decyzję o samobójstwie.
Coraz więcej dzieci i młodzieży choruje na depresję – podstępną, niewidoczną chorobę, która często jest rozpoznawana zbyt późno. Brakuje psychiatrów i psychologów dziecięcych, pojawiają się obawy przed piętnowaniem ze strony rówieśników, sąsiadów, a nawet najbliższej rodziny.
Z okazji Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom, który odbywa się corocznie w dniu 10 września, klasa VII, wraz z wychowawczynią, nagrywając swój amatorski spot, chciała przypomnieć wszystkim, iż osobom chorującym na depresję można pomóc. Można ich wesprzeć, dać poczucie, że nie są sami, pokazać drogę do wyjścia z emocjonalnego kryzysu. Działając budzimy nadzieję… i serdecznie zapraszamy na krótki film.
Ewa Frankiewicz
Wyjazd na pokazy fizyczne
W dniu 8 września 2021 roku klasy VII i VIII odbyły wycieczkę edukacyjną na Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS, aby obejrzeć niezmiernie interesujące pokazy fizyczne.
Uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się, czym jest fala dźwiękowa i jakie efekty akustyczne oraz wizualne pozwala zaobserwować, poznali trzy zasady dynamiki Newtona w praktyce, przekonali się, w jaki sposób można zagrać gamę pod wodą i odchudzić pluszowego misia. Z rozbawieniem powitali próby wykonania armaty domowej roboty oraz udane rozstrzelanie balonika, a także z zaangażowaniem obserwowali, jak duży ciężar ludzkiego ciała wytrzymują trzy surowe kurze jajka. Mieli również szansę wysłuchania śpiewu palącej się, metalowej rury oraz zyskali pewność, iż łoże fakira może być szalenie wygodne.
Atrakcyjny dzień uwieńczony został jedzeniowym szaleństwem naszych wychowanków w ulubionej restauracji młodzieżowej amerykańskiego pochodzenia. I nawet jeśli tym razem zasady zdrowego żywienia na chwilę się schowały, to już kolejnego dnia powróciły do społeczności szkolnej.
Czekamy z niecierpliwością na kolejne, atrakcyjne pokazy w przyszłym roku. Może tym razem będziemy odchudzać słonia z aksamitu?
Ewa Frankiewicz
Agnieszka Chmielewska
Nasza szkoła bierze udział w XVII edycji InstaLing dla szkół
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
Po długich miesiącach nauki zdalnej, z radością powitaliśmy nowy rok szkolny 2021/2022 w murach naszej szkoły. Ze względu na złą aurę pogodową nie mogliśmy się zebrać razem przed budynkiem, dlatego każda klasa spotkała się z wychowawcą w swojej sali. Pani Dyrektor odwiedziła każdą klasę i powitała wszystkich uczniów naszej szkoły. Pomimo zaawansowanych szczepień, czas pandemii jeszcze nie dobiegł końca, dlatego wciąż obowiązują nas procedury mające na celu zapobiegania rozprzestrzeniania się Covid-19 na terenie szkoły. W przestrzeniach wspólnych uczniowie i nauczyciele nadal muszą zakrywać nos i usta, ale w czasie lekcji nie ma takiego obowiązku. Wszyscy nadal powinniśmy pamiętać o częstym myciu i dezynfekowaniu rąk. Pomimo tych niedogodności, bardzo cieszymy się z powrotu do szkoły. Znowu mamy wielką nadzieję, że nie będzie potrzeby przejścia na naukę zdalną. W zeszłym roku nie udało się tego uniknąć i przekonaliśmy się, że nauka w domu przed monitorem komputera i brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami nie były dobre. Trzymamy mocno kciuki za to, aby w tym roku nie było takiej konieczności!
Agnieszka Chmielewska
List gratulacyjny i odznaka jakości
Program "Dwujęzyczny Przedszkolak"
„Narodziny nowożytnego świata”.
Z Pamiętnika Drugoklasisty
Piątek, 3 czerwca – Wycieczka do Wojciechowa