Kuratorium ogłosiło terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Ustalony przez Ministra Edukacji i Nauki harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022
Terminy te nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych na rok szkolny 2021/2022. Harmonogramy do tych szkół będą ogłaszane przez kuratora oświaty.
Terminy rekrutacji na rok szkolny 2021/2020
Najważniejsze informacje
- Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r., z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r.
- Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r.
- Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r.
- Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r.
- W terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
- W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r.
- Nieprzedłożenie do 24 września 2021 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.
- Ogłoszony harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające (o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe) oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym (o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe).
- W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022 przeprowadza się postępowanie uzupełniające w terminach określonych w tabeli.
- Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
- Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).
Podstawa prawna
Wymagania na egzaminach ósmoklasisty
Wymagania egzaminacyjne
W 2021 r. egzaminy: ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
Arkusze egzaminacyjne
Do 31 grudnia br. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi na swojej stronie internetowej (www.cke.gov.pl) aneksy do informatorów. Jednak już dziś CKE przekazała informacje dotyczące najważniejszych zmian w formule arkuszy egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów na egzaminach w 2021 r.
Egzamin ósmoklasisty w 2021 r.
Język polski
• Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
• Czas trwania: 120 minut.
• Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym:
część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych),
część 2: wypracowanie – 20 pkt.
• Temat wypracowania do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
• W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.
Matematyka
• Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).
• Czas trwania: 100 minut.
• Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
• Liczba zadań otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).
Język obcy nowożytny
• Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
• Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2.
• Czas trwania: 90 minut.
• Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.
• Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.
Źródło: www.gov.pl
Moi Drodzy Ósmoklasiści!
Zapraszam Was na kolejny zawodowy stream.
Podczas najbliższego spotkania na MAPIE KARIER wraz z zaproszonymi specjalistami poszukacie odpowiedzi odpowiedzi na pytanie Jak się pracuje w sektorze humanitarnym?
Już w środę 2 grudnia2020 roku od godziny 18.00 do 19.30,dwie pracownice Polskiej Akcji Humanitarnej połączą się z Wami bezpośrednio z misji w Sudanie Południowym i opowiedzą o swojej pracy oraz wyzwaniach, z którymi mierzą się na co dzień.
W wydarzeniu można wziąć udział bez opłat i bez rejestracji. Wystarczy w terminie spotkania wejść w link TUTAJ.
Edyta Paprota
Drodzy Ósmoklasiści!
Czy zastanawialiście się, jak się pracuje w branży filmowej? Dziś mam dla Was zaproszenie na webinar, w czasie którego dowiecie się, jak pracuje się w tej branży. "Zawodowy Stream" organizuje znana już Wam doskonale z zajęć MAPA KARIER, która zaprasza Was już 9 listopada, o godz. 19:00.
O pracy filmowca opowiedzą Wam Krystyna Kantor z Shipsboy i Tomasz Morawski z HAKA Films, którzy podzielą się doświadczeniem z obszaru produkcji filmowej.
Dowiecie się m.in.:
- Jak działa branża filmowa w Polsce?
- Kto poza reżyserem i aktorami pracuje przy realizacji filmu?
- Na czym polega i czym się różni praca producenta filmowego od pracy kierownika produkcji?
- Gdzie zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy w produkcji filmowej?
Zapowiedź zmian w egzaminach zewnętrznych
W 2021 roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Mamy opracowaną propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą chcemy teraz poddać publicznej dyskusji - podkreśla resort edukacji. Zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne; do końca grudnia 2020 roku będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów, dzięki którym można przygotować się do egzaminów.
Zmiana arkuszy egzaminacyjnych
Wprowadzenie na potrzeby egzaminów w 2021 r. wymagań egzaminacyjnych wiąże się z modyfikacją formuły arkuszy egzaminacyjnych. Zmiana ta będzie dotyczyła m.in.:
w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego:
• zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczona będzie liczba lektur obowiązkowych, formy wypowiedzi ograniczone zostaną do dwóch: rozprawka albo opowiadanie,
• zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego (czytanie ze zrozumieniem), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (120 minut),
• możliwości odwołania się przez ucznia w wypracowaniu do wybranej lektury obowiązkowej, spełniającej warunki zadania (nie będzie wskazana lektura obowiązkowa, do której uczeń musiałby się odwołać);
w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki:
• zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczono wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej,
• zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (100 minut),
• zmniejszenia liczby zadań otwartych do rozwiązania (w porównaniu do arkuszy z lat 2019–2020);
w przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego:
• zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. obniżony zostanie ogólny oczekiwany poziom biegłości językowej (poziom A2),
• zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (90 minut),
• ograniczenia/dostosowania zakresu struktur gramatycznych (opublikowanych w Informatorach o egzaminie z poszczególnych języków);
Żródło: www.gov.pl
Doradztwo zawodowe - przydatne informacje
Witam Was serdecznie!
Stoicie przed trudnym wyborem swojej przyszłej drogi edukacyjnej. Na pewno wielu z Was ma wątpliwości, w którym kierunku pójść. Jest to pierwsza taka ważna decyzja w Waszym życiu, dlatego często towarzyszy Wam stres związany z tym, czy wybierzecie dobrze. Spotykamy się na zajęciach z doradztwa zawodowego już drugi rok. W tym czasie, mam nadzieję, że zdążyliście lepiej poznać samych siebie, swoje zainteresowania, temperament, mocne i słabe strony. Wierzę, że ta wiedza pozwoli Wam dobrze i mądrze wybrać. Pamiętajcie, wybierzcie to, co w przyszłości sprawi, że Wasza praca będzie dla Was równocześnie przyjemnością.
Na stronie internetowej będę zamieszczać dla Was różne informacje, linki, pod którymi możecie znaleźć zarówno filmy o zawodach, publikacje, informatory o poszczególnych typach szkół czy testy np. predyspozycji zawodowych, testy zainteresowań, itp. Możecie do tych materiałów sięgnąć w każdej chwili i skorzystać. Mam nadzieję, że będą one dla Was pomocne.
Przydatne dla Was strony internetowe(i to, co możecie tam znaleźć):
doradztwo.ore.edu.pl
- filmy o zawodach,
- wyszukiwarka szkół i placówek,
- publikacje,
- przydatne linki.
koweziu.edu.pl
- publikacje: e-Gazetki o zawodach,
- informator o zawodach szkolnictwa zawodowego,
- broszury dla rodziców,
- klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego,
- opisy obszarów i zawodów,
- róznorodne psychotesty.
- informacje o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji,
- Polska Rama Kwalifikacji,
- publikacje.
cdzdm.pl
- informator o zawodach,
- nowe zawody,
- kwestionariusze zainteresowań,
- testy predyspozycji zawodowych.
Doradca 2000
- klasyfikacja zawodów i specjalności,
- szczegółowe opisy zawodów.
Przewodnik po zawodach
- szczegółowe opisy zawodów.
victor.com.pl
- opisy zawodów.
Gdybyście mieli jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, albo na przykład chcielibyście zrobić sobie raz jeszcze jakiś test (z tych, które wypełnialiśmy razem w szkole) to piszcie na mojego Messengera lub na pocztę: edipaprota@wp.pl
Pozdrawiam Was serdecznie.
Edyta Paprota
Terminy Egzaminu Ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021
25 maja 2021 r. - Egzamin z języka polskiego
26 maja 2021 r. - Egzamin z matematyki
27 maja 2021 r. - Egzamin z języka angielskiego