,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków” – zajęcia koła naukowego młodszej grupy
Kolorowe mydełka
Warsztaty szydełkowania w oddziale przedszkolnym
Zajęcia koła naukowego starszej grupy - Perfumy
Sala relaksu w szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie – przestrzeń dla uczniów
14 lutego w naszej szkole miało miejsce uroczyste otwarcie sali relaksu dla uczniów. To wyjątkowe miejsce powstało dzięki wsparciu projektu profilaktycznego „Poczucie szczęścia drogą do wolności od uzależnień”, hojności sponsorów oraz zaangażowaniu rodziców, którzy wspólnie przyczynili się do stworzenia komfortowej przestrzeni do odpoczynku i integracji.
Sala relaksu mieści się w pomieszczeniu dawnej szatni, które przeszło gruntowny remont. Dzięki starannemu przystosowaniu wnętrza, uczniowie mogą teraz korzystać z wygodnych kanap, foteli, huśtawek kokonów oraz strefy z grami i książkami. Całość została zaprojektowana tak, by sprzyjać regeneracji i odprężeniu w trakcie przerw między lekcjami.
Pomysł stworzenia sali relaksu zrodził się z potrzeby zapewnienia uczniom przestrzeni, w której mogliby odpocząć od szkolnych obowiązków w komfortowych warunkach. Jest jednym z działań szkolnej innowacji „Uczę się szczęścia”. Dzięki współpracy szkoły, rodziców i sponsorów udało się zrealizować tę inicjatywę, która już od pierwszych dni cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży.
„To wspaniała inicjatywa, która pozwala nam na chwilę wytchnienia i odpoczynek. Cieszę się, że szkoła zadbała o nasze dobre samopoczucie” – mówi jeden z uczniów.
Nowa sala relaksu to dowód na to, że wspólne działania mogą przynieść świetne efekty. Dzięki temu uczniowie mają teraz miejsce, w którym mogą spędzać przerwy w miłej i komfortowej atmosferze.
Krystyna Wawręta
W ożarowskiej Szkole Podstawowej Uczniowie Uczą się Szczęścia!
15 listopada 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie zainaugurowano innowacyjny program pedagogiczny „Uczę się szczęścia”. Autorami innowacji są: dyrektor szkoły Krystyna Wawręta, pedagog szkolny Aneta Sławińska oraz psycholog szkolny Zuzanna Rębiś.
Czym jest „Uczę się szczęścia”?
To kompleksowy program, którego celem jest wspieranie dobrostanu psychicznego i emocjonalnego uczniów. Skupia się na budowaniu dobrych relacji poprzez wzajemny szacunek, współpracę i życzliwość, rozwijaniu indywidualnych zainteresowań i talentów, promowaniu zdrowego stylu życia oraz kształtowaniu pozytywnego myślenia i umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami.
Jak to wygląda w praktyce?
Każdy miesiąc w szkole poświęcony jest innemu aspektowi szczęścia. Uczniowie mieli już okazję uczestniczyć w miesiącu kształtowania dobrych relacji oraz rozwijania poczucia wdzięczności. W tym czasie brali udział w specjalistycznych warsztatach, projektach, zajęciach integracyjnych i refleksyjnych. Szkoła gościła również wyjątkowych gości, takich jak podróżnik Mariusz Kurc oraz edukatorzy z „Centrum Dobrego Wychowania”. Dodatkowo, w ramach innowacji, powstała specjalna sala relaksu, gdzie uczniowie mogą się wyciszyć i odprężyć po trudnych lekcjach, co wspiera ich równowagę emocjonalną i efektywność w nauce.
Co w tym miesiącu?
Obecnie uczniowie zgłębiają tajniki rozwijania pasji, stawiania sobie celów i rozwijania ciekawości. Czekają na nich spotkania z inspirującymi ludźmi, pokazy eksperymentów, prezentacje kół naukowych, robotyki i koła medialnego oraz Dzień Odkrywania Talentów.
„Uczę się szczęścia” to nie tylko program, to inwestycja w przyszłość naszych dzieci.
Dzięki niemu uczniowie zyskują narzędzia do budowania szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.
Zuzanna Rębiś
,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków” – zajęcia koła naukowego młodszej grupy
Chemicze ogrody
Anna Perdun
Dzień Liczby Pi na UMCS
W Dniu Liczby Pi uczniowie klas 6 i 7 zgłębiali tajniki tej tajemniczej liczby z pomocą studentów Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie.
Marta Kamińska
Dzień Liczby Pi w szkole w Ożarowie
Liczba Pi, zapisywana symbolem π, to jedna z najciekawszych liczb na świecie! Wyobraź sobie, że bierzesz koło - na przykład obręcz od roweru i mierzysz, ile razy długość jej średnicy zmieści się w obwodzie. Okaże się, że zawsze będzie to mniej więcej 3,14! Pi to liczba niewymierna, co oznacza, że jej dokładnej wartości nigdy nie poznamy, bo ciągle można dodać kolejne cyfry. Od tysięcy lat ludzie próbują obliczyć jak najwięcej cyfr liczby Pi - dziś dzięki komputerom znamy ich miliardy!
Liczba Pi to coś więcej niż matematyczna ciekawostka. To właśnie dzięki niej możemy: budować mosty i koła zębate w maszynach, wysyłać rakiety w kosmos, dokładnie mierzyć powierzchnię boiska czy pola kółka do hula-hop!
Pi pojawia się nie tylko w matematyce, ale też w muzyce, astronomii, a nawet w przyrodzie. Dzięki tej liczbie możemy lepiej zrozumieć, jak działa świat!
Każdego roku 14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi! Data 3.14 jest świetną okazją do zabawy i nauki. Ludzie na całym świecie:
- Recytują jak najwięcej cyfr liczby Pi.
- Jedzą okrągłe ciasta (ang. pie, co brzmi jak “pi”).
- Organizują konkursy, warsztaty i wydarzenia artystyczne inspirowane liczbą Pi.
W Szkole Podstawowej im.Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie już w czwartek 13 marca uczniowie rozpoczęli świętowanie Dnia Liczby Pi. Klasy 4-8 poznawały własności tej tajemniczej liczby, rozwiązując ciekawe zadania matematyczne przygotowane przez nauczycieli matematyki - p.Annę Iwaniak i p.Martę Kamińską.
Natomiast dzień później, uczniowie klasy 6 i 7 pod opieką p.Karoliny Turos-Dębskiej oraz p.Marty Kamińskiej, skorzystali z zaproszenia studentów Koła Dydaktyków MaFiI Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Z okazji tak ważnego dla matematyki dnia na UMCS, na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki odbyły się uroczyste obchody Dnia Liczby π. Studenci oraz pracownicy uniwersytetu przygotowali dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych warsztaty matematyczne.
Uczniowie naszej szkoły zostali podzieleni na grupy, które konkurowały ze sobą w rozwiązywaniu zadań matematycznych oraz w grach logicznych i planszowych. Każde poprawnie rozwiązane zadanie było nagradzane. Uczniowie mogli również "wykupić" podpowiedź do trudniejszych zadań od studentów matematyki. Ambicja wzięła górę i we współpracy udało się rozwiązać poprawnie wszystkie zagadki. Zwyciężyła grupa składająca się z uczennic kl.6 - Igi Sochy, Nadii Piątek oraz uczniów kl.7 - Bartłomieja Sałęgi i Tymoteusza Dadeja. Różnice punktowe, między wszystkimi grupami, były bardzo niewielkie. Gratulujemy!
Reportaż z tego dnia można obejrzeć na stronie internetowej TVP Lublin, w zakładce „Programy” (Panorama Lubelska 14.03.2025).
Marta Kamińska
Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie!
W poniedziałek 10 marca w Szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie odbył się performance „Kobieta w sztuce”. Klasa 7 przygotowała go z okazji Dnia Kobiet. Performance jest efektem projektu „Żywe obrazy” realizowanego podczas lekcji plastyki. Performance to przedstawienie, w którym artysta lub artyści podejmują działania twórcze w obecności widzów, jest to forma twórczości typowa dla sztuki współczesnej.
Uczniowie wybrali pięć słynnych obrazów – portretów kobiet lub dziewcząt, były to:
„Dama z łasiczką” Leonarda da Vinci
„Dziewczynka z chryzantemami” Olgi Boznańskiej
„Portret Dory Maar” Pablo Picasso
„Dziewczyna z perłą” Jana Vermera
oraz „Portret Elizy Pareńskiej” Stanisława Wyspiańskiego.
Podczas przedstawienia wymienione obrazy zostały ożywione – pięć dziewcząt wcieliło się w role postaci z portretów. Uczniowie zorganizowali kostiumy i scenografię, przygotowali teksty i transparenty z reprodukcjami obrazów. Sala gimnastyczna, na kilka minut, zamieniła się w galerię sztuki. Zabrzmiała muzyka, a widzowie przechadzali się i oglądali „Żywe obrazy”. Gdy muzyka zamilkła – performance zakończył się. Widzowie z zainteresowaniem oglądali młodych performerów i nagrodzili ich gromkimi brawami.
Dorota Szewczuk
,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków” – zajęcia koła naukowego młodszej grupy
Kolorowe kryształki
Anna Perdun
Dzień Otwarty
11 marca w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Do szkoły przybyły dzieci wraz z rodzicami, które od września będą uczęszczać do naszej placówki. Nasi goście mieli okazję zwiedzić szkołę oraz poznać jej najskrytsze zakamarki. Wychowawczynie oddziału przedszkolnego przygotowały dla dzieci moc atrakcji, które dostarczyły przyszłym uczniom wiele radości, tj. zabawy na tablicy podłogowej, zabawy z sigumą czy też aktywność ruchową w basenie pełnym kolorowych piłeczek, wspinaczka po ściance. Rodzice mieli okazję poznać pracę oraz funkcjonowanie placówki, jako środowiska przyjaznego dziecku, otwartego na jego potrzeby oraz wychodzącego naprzeciw ich oczekiwaniom. Pod koniec spotkania, dzieci wspólnie z rodzicami malowały szklane kubeczki, które posłużą im w domu. Wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki, które będą przypominać o naszej szkole. Mamy nadzieję, że przyszłym uczniom nasza szkoła oraz atmosfera w niej panująca bardzo się podoba i od września ponownie się spotkamy.
Justyna Wiater
Zajęcia koła naukowego starszej grupy - Mydełka
Karolina Turos-Dębska
Choinka szkolna
,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków” – zajęcia koła naukowego młodszej grupy
Perfumy
Młodsi uczniowie z niecierpliwością czekają na zajecia koła naukowego realizowane w ramach projektu ,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków". Nie mogą się doczekać kolejnych eksperymentów, które dostarczają im wiele emocji i wrażeń. Mnóstwo pomocy zamówionch na potrzeby projektu pozwala na spełnianie oczekiwań uczniów. Tym razem mali naukowcy odkryli tajemnicę powstawania perfum i stworzyli zapachy brzoskwiniowe i waniliowe.
Anna Perdun
Dzień Seniora
Święto Babci i Dziadka to piękne dwa dni w roku i mimo że za oknem zima, to w sercu ciepło. Aby wyrazić swoją wdzięczność za trud włożony w wychowanie, nasi najmłodsi zaprosili swoje babcie i dziadków na wyjątkową uroczystość Dnia Seniora, która odbyła się 11 lutego 2025 roku. Ten niezwykły dzień był pełen radości, emocji i wzruszeń, nie tylko dla dzieci, ale również dla babć i dziadków. Licznie przybyli goście z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Maluchy z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 1-3 przygotowali dla swoich najbliższych część artystyczną pod hasłem ,,Herbatka u babci i dziadka”, podczas której zaprezentowali swoje talenty aktorskie, wokalne i taneczne. Swoim występem dzieci przeniosły zgromadzoną publiczność w lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte ubiegłego wieku. Zaprezentowały scenki z młodości seniorów przeplatane pełnymi wspomnień piosenkami oraz układy taneczne. Goście byli zachwyceni, a występ nagrodzony został gromkimi brawami. Po części artystycznej wnuczęta wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki oraz zaprosiły na poczęstunek.
Gorące podziękowania kierujemy do wszystkich rodziców, którzy włączyli się w przygotowanie tej imprezy i okazali dużą pomoc przy organizacji poczęstunku.
Anna Perdun
Edyta Paprota
Wizyta przedstawicieli schroniska z Bronic
6 lutego 2025r. w naszej szkole odbyło się bardzo wyjątkowe spotkanie! Gościem specjalnym był….. Paryż! ….Kim jest Paryż? .... Jest wspaniałym, wyjątkowym, pięknym, przyjaznym, łagodnym i cierpliwy, a jednocześnie podczas całego spotkania był towarzyski i otwarty, dobrze reagował na dziecięcą energię, której najmłodszym naszym uczniom z klas 0 – 3 nie brakowało.
Co było celem naszego spotkania? Ważne jest aby od najmłodszych lat wzbudzać troskę o innych, kształtować postawę szacunku dla ludzi i zwierząt oraz po prostu uczyć okazywać miłość i empatię dla każdego a zwłaszcza zwierząt bezdomnych. Gdyż Paryż mimo wielu zalet niestety szuka nadal swojego miejsca na dom, którego bardzo potrzebuje. Ten piękny piesek jest jednym z wielu podopiecznych Stowarzyszenia „Psy z Bronic szukają domów”. Stowarzyszenie to organizacja non-profit, która powstała w lipcu 2019 roku z inicjatywy wolontariuszy działających przy schronisku w Bronicach koło Nałęczowa. Głównym celem stowarzyszenia jest ratowanie bezdomnych i porzuconych psów oraz znajdowanie dla nich nowych, kochających domów.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu członków i wolontariuszy, stowarzyszenie od momentu powstania znalazło stałe domy dla ponad 546 psów, które teraz mieszkają zarówno w Polsce, jak i za granicą! Działalność organizacji jest na bieżąco dokumentowana w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy TikTok, gdzie można śledzić aktualności oraz historie uratowanych zwierząt, w tym również Paryża .
Było to spotkanie pełne wartościowych informacji, a przy tym bardzo interesujące. Dzieci dowiedziały się miedzy innymi o przyczynach bezdomności zwierząt (porzucenia czy brak odpowiedzialności właścicieli) ale również o sposobach zapobiegania tym przykrym dla zwierząt sytuacjom oraz przede wszystkim o pomocy naszym młodszym braciom w potrzebie.
Osobiście zachęcamy do adopcji i pomocy zwierzakom ale również do wstąpienia w szeregi zacnego grona wolontariuszy, którzy pomagają i czerpią z tego ogromną radość i satysfakcję.
Dziękujemy za przemiłe spotkanie i życzymy Wam wielu sukcesów!
Aneta Chabros
Zachęcamy do wejścia w poniższe linki:
https://www.facebook.com/p/Psy-z-Bronic-szukają-domów-100072160430866/
Wizyta krawcowej
,,Mam dwie dzielne pomocnice,
cienką igłę i nożyce.
One kroją, ona zszywa.
Powiedz, jak ja się nazywam?”
30 stycznia przedszkolaki odwiedził szczególny gość - pani Danusia, która jest krawcową i jednocześnie pracownikiem naszej szkoły. Nawiązując do realizowanej tematyki ,,Poznajemy zawody’’, przedszkolaki miały okazję zobaczyć na czym polega praca krawcowej. Pani Danusia zaprezentowała dzieciom, w jaki sposób działa maszyna, nici, nożyce, naparstek, a także różne tkaniny, dzięki którym powstają piękne ubrania. Przedszkolaki wspólnie z panią Danusią miały, okazję zaprojektować oraz skroić, a następnie uszyć kołderki dla przedszkolnych lalek. Na koniec spotkania wszystkie dziewczynki, stwierdziły że chcą zostać w przyszłości krawcowymi. Dziękujemy pani Danusi za poświęcony czas i ciekawe warsztaty.
Justyna Wiater
,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków” – zajęcia koła naukowego młodszej grupy
Długopisy 3D
Dzisiejsze zajęcia koła naukowego były dla uczniów okazją poznania nowoczesnej technologii w postaci długopisów 3D. Dzieci tworzyły projekty z użyciem gotowych szablonów lub wymyślone przez siebie formy przestrzenne. Poznane narzędzie niewątpliwie rozwija zdolności manualne uczniów, orientację w przestrzeni i umiejętności przestrzennego myślenia, przyczynia się także do rozwijania ich kreatywności i pomysłowości.
Anna Perdun
Występ zespołu muzycznego ,,CHODU”
W poniedziałek 27 stycznia gościliśmy w naszej szkole zespół muzyczny Chodu. Muzycy na czele z panią Mileną Lis-Rudzka, naszą nauczycielką muzyki zagrali dla nas piękne kolędy i pastorałki. Uczniowie mieli okazję posłuchać profesjonalnego śpiewu pani Mileny a także nazwać instrumenty muzyczne, które przywieźli ze sobą muzycy. Cała widownia z werwą włączała się do śpiewania i klaskania. Na koniec uczniowie wręczyli gościom upominki za co muzycy podziękowali zagraniem dwóch dodatkowych piosenek. Koncert był bardzo miłym i ciekawym wydarzeniem dla naszej szkoły.
Dorota Szewczuk
„ Lepsza edukacja w Gminie Jastków” – zajęcia kształtujące kompetencje emocjonalno- społeczne
Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne są realizowane w ramach projektu „Lepsza edukacja w Gminie Jastków”. Uczestnicy mają możliwość rozwijania swoich kompetencji, które odnoszą się do umiejętności rozpoznawania, rozumienia i wyrażania własnych emocji, radzenia sobie z trudnymi emocjami, nawiązywania oraz utrzymywania zdrowych relacji. Dzięki temu uczniowie są bardziej odporni na stres, potrafią lepiej radzić sobie z trudnościami, mają zdolność empatii i współczucia, a także są bardziej otwarci w komunikacji, wyrażaniu własnych potrzeb oraz stawianiu granic. Ponadto rozwój kompetencji emocjonalno-społecznych przyczynia się do poprawy wyników szkolnych oraz zwiększenia motywacji uczniów.
Aneta Sławińska
Rozwijamy talenty aktorskie podczas zajęć koła teatralnego
W naszej szkole uczniowie mają możliwość rozwijania talentów aktorskich uczestnicząc w zajęciach kółka teatralnego. W czasie zajęć uczniowie pracują nad dykcją, uczą się jak używać mimiki twarzy i gestów, poznają sposoby na wyrażanie aktorskich emocji oraz ćwiczą wcielanie się w różne postacie. Zajęcia umożliwiają kształtowanie pozytywnego zachowania oraz postaw otwartości. Uczestnicy zajęć stają się bardziej śmiali, kreatywni i pełni pomysłów oraz podnoszą swoją samoocenę a tym samym poczucie własnej wartości. Potrafią radzić sobie z trudnymi emocjami takimi jak stres i ocena odbiorcy. Poza tym uczniowie nabywają umiejętności interpersonalne, uczą się pracy w grupie, łatwiej wyrażają swoje uczucia oraz są bardziej świadomi własnego ciała.
21 listopada uczniowie zadebiutowali w przedstawieniu „ Pokój dyrektora szkoły”.
Była to świetna okazja, aby zaprezentować swoje umiejętności aktorskie. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach i rozwijają swoje talenty.
Aneta Sławińska
Konkurs fotograficzny ,,Jesienne selfi z książką"
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w organizowanym przez bibliotekę szkolną konkursie fotograficznym ,,Jesienne selfi z książką". Nadesłane prace są wyjątkowo kreatywne i pomysłowe. Niewątpliwie sprzyjają popularyzacji czytelnictwa i zachęcają do sięgania po nowe pozycje literatury, o które została wzbogacona nasza biblioteka.
Anna Perdun
Poniżej zamieszczamy nadesłane przez uczniów zdjęcia.
,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków” – zajęcia koła naukowego młodszej grupy
Białe kryształki
Zajęcia kola naukowego realizowane w ramach projektu były kolejnym wyzwaniem dla uczniów. Tym razem dzieci korzystając z zestawu małego naukowca miały za zadanie wyczarować białe kryształki. Efekt eksperymentu mogli zobaczyć dopiero następnego dnia po upływie 24 godzin. W galerii zdjęć można podziwiać efekty ich pracy.
Anna Perdun
„DZIŚ POŚRÓD NAS BÓG NARODZI SIĘ…”
Dziękuję uczniom kl. 0 za udział w szkolnych Jasełkach o Bożym Narodzeniu oraz Rodzicom za przygotowanie pięknych strojów.
Dziękuję uczniom kl. V i VI za udział w przedstawieniu.
Dziękuję naszym solistom :
Bartoszowi Boreczkowi oraz Frankowi Kępie z kl. I,
Igorowi Komście z kl. IV,
Alexowi Górze z kl. VI za uświetnienie swoim talentem naszej Uroczystości.
Dziękuję chórowi szkolnemu.
Dziękuję Weronice Pukas z kl. IV za fotorelację.
Dziękuję za życzenia i wspólne kolędowanie.
Dziękuję Koleżankom za wszelką pomoc w przygotowaniu tej uroczystości.
Anna Sierzputowska
Zdjęcia i filmy : Edyta Paprota
Wojewódzki Konkurs Recytatorski im. Bronisława Pietraka – chłopskiego piewcy Lubelszczyzny
W dniu 16 grudnia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Garbowie odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski im. Bronisława Pietraka, który co roku przyciąga młodych miłośników literatury. Wydarzenie ma na celu pielęgnowanie dziedzictwa literackiego Lubelszczyzny, a także rozwijanie talentów recytatorskich wśród uczniów szkół podstawowych.
Konkurs i jego znaczenie
Bronisław Pietrak, znany jako "chłopski piewca Lubelszczyzny", to postać, która w swoich utworach ukazywała piękno wiejskiego życia oraz przywiązanie do tradycji i wartości lokalnej społeczności. Konkurs poświęcony jego twórczości stanowi wyjątkową okazję do popularyzacji dorobku literackiego oraz budowania więzi młodzieży z kulturą regionu.
Przebieg wydarzenia
Do konkursu zgłosiło się kilkudziesięciu uczestników z różnych szkół województwa lubelskiego. Recytatorzy prezentowali wiersze Bronisława Pietraka, inspirowane kulturą chłopską. Jury, złożone z nauczycieli, literatów oraz przedstawicieli lokalnych instytucji kulturalnych, oceniało wystąpienia pod kątem interpretacji tekstu, poprawności językowej i ogólnej ekspresji artystycznej.
Sukces uczennic z Ożarowa
Wyróżnienie w konkursie zdobyły uczennice klasy V ze Szkoły Podstawowej w Ożarowie – Lena Woźniak i Zuzanna Wojcieszek. Dziewczynki zachwyciły jury swoją dojrzałością artystyczną oraz umiejętnością wprowadzenia słuchaczy w klimat utworów Bronisława Pietraka. Ich wystąpienia były nie tylko perfekcyjnie przygotowane pod względem technicznym, ale także pełne emocji i głębokiego zrozumienia przekazu.
Podsumowanie
Wojewódzki Konkurs Recytatorski im. Bronisława Pietraka to wydarzenie, które łączy młodzież z tradycją i literaturą Lubelszczyzny. Wyróżnienie dla uczennic z Ożarowa pokazuje, że talent i zaangażowanie są kluczem do sukcesu. Gratulujemy Lenie Woźniak i Zuzannie Wojcieszek oraz życzymy im dalszych sukcesów na scenie recytatorskiej.
Agnieszka Sulej
Razem na święta
Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi to bardzo szlachetna cecha, w szczególności kiedy pomagamy osobom chorym i samotnym. Uczymy więc empatii i życzliwości, chcemy by nasi uczniowie byli wrażliwi na potrzeby innych ludzi oraz angażowali się w akcje społeczne dla dobra innych.
W tym roku szkolnym, nasza szkoła ponowie zorganizowała akcję „Razem na Święta”. Celem tej inicjatywy było zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym oraz budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych.
Również i w tym roku chcieliśmy pokazać, że ciągle pamiętamy o seniorach i samotnych, których już odwiedzaliśmy w latach ubiegłych. Uczniowie klas młodszych i nasi wolontariusze należący do Szkolnego Klubu Wolontariatu z radością przystąpili do tego szlachetnego przedsięwzięcia. Podczas przedświątecznych zajęć plastycznych i technicznych wykonali piękne kartki bożonarodzeniowe, ozdoby świąteczne, a najmłodsi nasi uczniowie z oddziału przedszkolnego, w ramach warsztatów bożonarodzeniowych, prawie samodzielnie upiekli i ozdobili pierniczki. Wszyscy udowodniliśmy, swoją postawą i działaniami, że pomagać można na wiele sposobów, a najpiękniejsze prezenty to te płynące prosto z serca.
Kartki bożonarodzeniowe, ozdoby świąteczne oraz pierniczki trafiły do osób samotnych oraz seniorów w najbliższej okolicy naszej szkoły (sąsiadów, przyjaciół szkoły).
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Dzięki udziałowi w akcji „Razem na Święta” i takim małym gestom mogliśmy sprawić, że dla wielu stały się one jeszcze piękniejsze i radośniejsze.
Pamiętajmy, że warto pomagać, gdyż… dobro zawsze wraca.
Aneta Chabros
Uroczysta Wigilia w Warszawskim Stowarzyszeniu Rodzina Policyjna 1939 roku
12 grudnia 2024 r. p. dyrektor Krystyna Wawręta wraz z uczniami: Klaudią Łuką, Mają Wójcik i Szymonem Brzyskim, na zaproszenie pana Michała Krzysztofa Wykowskiego, Prezesa Zarządu Głównego Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. gościli na uroczystości opłatkowej WSRP 1939 r. Nasi uczniowie wystąpili w historycznych mundurach Policji. Spotkanie z udziałem Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Boronia i wielu znakomitych Gości, pielęgnujących pamięć przedwojennych policjantów,odbyło się w Sali im. Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa Komendy Głównej Policji.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości: https://hit.policja.gov.pl/hit/aktualnosci/254175,Spotkanie-oplatkowe-WSRP-1939-r.html
XIV Gminny Konkurs Ortograficzny w Ożarowie
W dniu 11 grudnia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny. Wydarzenie to było doskonałą okazją do promocji poprawności językowej oraz integracji uczestników z różnych miejscowości.
Zmagania najlepszych w dziedzinie ortografii
Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z trudnymi zagadkami, przygotowanymi specjalnie na tę okazję, zadania obfitowały w zawiłości polskiej ortografii. Rywalizacja była zacięta, a poziom uczestników – niezwykle wysoki.
Laureaci konkursu
Pierwsze miejsce w konkursie zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Snopkowie, którzy zaprezentowali imponującą znajomość zasad ortografii. Drugie miejsce, ex aequo, przypadło gospodarzom wydarzenia – Szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie oraz Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Płouszowicach. Na trzecim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie.
Słowa uznania i podziękowania
Podczas uroczystości wręczenia nagród, dyrektor szkoły w Ożarowie - Pani Krystyna Wawręta podkreśliła znaczenie takich inicjatyw w rozwijaniu umiejętności językowych oraz kształtowaniu szacunku dla języka polskiego. Organizatorzy podziękowali nauczycielom i uczniom za zaangażowanie.
Podsumowanie
Gminny Konkurs Ortograficzny w Ożarowie był nie tylko sprawdzianem wiedzy, ale również okazją do integracji i wspólnego świętowania piękna polszczyzny. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom, którzy udowodnili, że nauka ortografii może być pasjonująca!
Agieszka Sulej
Życzenia świąteczne
Mikołajkowy Turniej Taekwon-Do
8 grudnia w Lublinie na hali MOSiR odbył się kolejny już Turniej Mikołajkowy organizowany przez Lubelski Sportowy Klub Taekwon-Do. W naszej szkole od dwóch lat działa sekcja tego klubu prowadzona przez instruktora Andrzeja Wieczorka w której trenuje 20 osób. Taka właśnie liczba dzieci wzięła udział w niedzielnym turnieju, zdobywając worek medali w dwóch konkurencjach ( układów i technik specjalnych), a najmłodsi adepci stawiali dzielnie czoła specjalnie przygotowanemu dla nich torowi przeszkód. Cała impreza miała charakter pikniku rodzinnego, a na dzieci czekały oczywiście mikołajowe paczki ufundowane przez sponsorów klubu.
Dorota Szewczuk
Eksperymenty w ramach zajęć koła naukowego ,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków"
Slimy
Karolina Turos-Dębska
Warsztaty piernikowe
Święta tuż tuż, a więc przedszkolaki oraz pierwszaki uczestniczyły w warsztatach dzięki, którym mogły samodzielnie upiec oraz udekorować pierniki, które trafią do seniorów. Pierwszy dzień warsztatów poprowadziła mama Igi, której pasją jest pieczenie tych słodkości. W trakcie zajęć dzieci poznały historię piernika, a także sposób wykonania . Każde dziecko własnoręcznie wałkowało, ugniatało, a następnie wykrawało foremką przepiękne kształty.
Drugiego dnia nadszedł czas na dekorowanie i eksperymentowanie z lukrem. Pani Monika, która prowadziła zajęcia, zaprezentowała dzieciom , w jaki sposób ze zwykłego cukru pudru, wody oraz barwnika można wyczarować różnobarwny lukier, którym dzieci dekorowały pierniki. Część pierników, które powstały podczas warsztatów została od razu skonsumowana przez dzieci , zaś reszta trafi do seniorów. Dziękujemy pani Kasi oraz pani Monice za ciekawe warsztaty oraz świetną zabawę, która wprowadziła nas w świąteczny nastrój.
Justyna Wiater
,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków” – zajęcia koła naukowego młodszej grupy
Wędrująca woda
Mali badacze podczas zajęć koła naukowego wykonali eksperyment wędrującej wody. Dzięki różnym kolorom wody można było zauważyć, w jaki sposób woda przemieszcza się po papierze do sąsiednich słoików.
Anna Perdun
Mikołajkowy wyjazd do Lublina
We środę 4 grudnia klasy 4,5,6 i 7 uczestniczyły w mikołajkowej wycieczce do Lublina. Odwiedziliśmy wystawę „Mówi obraz” w Muzeum Narodowym na Zamku Lubelskim. Zwiedzanie było niezwykłe gdyż uczniowie znaleźli się w przestrzeni twórczego eksperymentu stworzonej przez swoich rówieśników – innych uczniów lubelskich szkół. Ekspozycja wprowadziła nas w świat malarstwa, przybliżyła środki wyrazu plastycznego takie jak: barwa i linia, technika i faktura, kompozycja oraz perspektywa. Uczniowie układali własne martwe natury, pozowali do portretów, segregowali barwy, tworzyli obrazy w perspektywie, odpoczywali w przestrzeni z poduszkami o różnych fakturach. Wystawa była bardzo ciekawym i aktywnym doświadczeniem. Drugim punktem programu wycieczki był seans filmu „Mój przyjaciel pingwin” w Multikinie CH Olimp. Historia przyjaźni rybaka i pingwina była bardzo ciekawa, poruszająca i skłaniająca do refleksji. Wizytę w kinie uwieczniliśmy wspólnym zdjęciem. Uczniowie jednogłośnie uznali wyjazd za bardzo udany a nawet godny powtórzenia.
Dorota Szewczuk
,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków” – zajęcia koła naukowego młodszej grupy
Slimy
Na zajęciach koła naukowego młodsi uczniowie mieli okazję wykonać slimy z materiałów zakupionych w ramach projektu ,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków".
Anna Perdun
Szkolni Liderzy Samorozwoju
Nasza szkoła przez kolejny rok będzie realizowała innowację „Szkolni liderzy samorozwoju” z pomocą materiałów Fundacji edukacyjnej Leader100. Uczniowie, którzy zdecydowali się podjąć samodoskonalenie będą pracowali nad jedną wybraną kompetencją społeczną miesięcznie. W poniedziałek 2 grudnia odbyła się prezentacja uczestników i ich trenerów, których wybrali. Uczniowie otrzymali materiały, które pomogą im wypracować potrzebne nawyki i kompetencje. Niezwykle ważna jest też wspierająca rola rodziców i otoczenia. Życzymy zatem powodzenia naszym liderom samorozwoju!
Dorota Szewczuk
,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków” – zajęcia koła naukowego młodszej grupy
Sztuczny śnieg
Podczas zajęć koła naukowego młodsi uczniowie podjęli się nietypowego zadania. Pomimo, że na dworze nie ma jeszcze zimy, to dzieci postanowiły wyczarować sztuczny śnieg, z którego ulepiły bałwanki.
Anna Perdun
Wybory w Mieście M – program budowania lokalnej partycypacji wśród młodzieży szkolnej
2-3 grudnia uczniowie klasy VI i VII brali udział w projekcie – Wybory w Mieście M organizowane w Centrum Dobrego Wychowania w Motyczu Leśnym. Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw społecznych skoncentrowanych na zaangażowaniu obywatelskim, trosce o potrzeby społeczności i podejmowaniu na jej rzecz działania.
Uczniowie uczestniczyli w dwudniowych warsztatach w formie gry symulacyjnej, w ramach której młodzież wcielała się w rolę mieszkańców i mieszkanek fikcyjnego Miast M, w którym zbliżają się wybory samorządowe. Uczniowie prowadzili debaty, dyskusje, kampanie, kręcone były spoty wyborcze. W czasie warsztatów uczniowie poznali zasady funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego partycypującego w życiu swojej społeczności. Rozwijali umiejętność diagnozowania potrzeb lokalnej społeczności, promowania i tworzenia projektów społecznych a także planowali nowe przedsięwzięcia na rzecz poprawy życia społeczności.
Aneta Sławińska
,,Bańkowe cuda" - eksperymenty w ramach zajęć koła naukowego ,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków"
Karolina Turos-Dębska
Dyskoteka adrzejkowa
29 listopada uczniowie naszej szkoły bawili się na dyskotece andrzejkowej. W zabawie uczestniczyła bardzo liczna grupa uczniów, od najmłodszych do najstarszych. Stawili się również zaproszeni goście z Domu Dziecka. Wszyscy bawili się świetnie, nie brakowało chętnych w saloniku z wróżbami. Rodzice zadbali o poczęstunek dla wszystkich, a Samorząd Uczniowski o sklepik z przekąskami.
Agnieszka Obara
Jak kształtować pozytywne nawyki? – warsztaty dla uczniów
29 listopada w naszej szkole dla klasy VI-VIII odbyły się warsztaty poświęcone motywacji i kształtowaniu pozytywnych nawyków. Były one prowadzone przez trenera Centrum Dobrego Wychowania. Celem warsztatów było uświadomienie uczniom jak ważna w życiu każdego człowieka jest motywacja oraz pozytywne nawyki, które wpływają na nasze osiągnięcia i sukcesy.
Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z rodzajami motywacji oraz czynnikami wpływającymi na jej poziom. Poznali sposoby wyznaczania sobie celów, które inspirują i mobilizują do działania. Ponadto uczniowie pozyskali wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat wypracowania skutecznych nawyków wspierających rozwój osobisty i edukacyjny.
Aneta Sławińska
Zabawa andrzejkowa najmłodszych
27 listopada w naszej szkole zapanowała magiczna atmosfera, a to za sprawą wróżb oraz wspaniałej zabawy. Uczniowie z klas 1- 3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, brały udział w zabawie andrzejkowej, którą poprowadziła pani animatorka. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą oraz dalszą przyszłość. Podczas zabawy nie zabrakło tańców przy skocznej muzyce przeplatanych wróżbami, tj. ustawiania butów, przekłuwania serduszek z imionami, celowania monetą do wody, wróżenia z cukierków oraz kolorowych karteczek itp. Pod koniec zabawy dzieci miały okazję skosztować słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Dziękujemy pani Teodorze Czerniec, pełniącej funkcję sołtysa wsi Ożarów, za sfinansowanie niespodzianki, czyli zaproszenie pani animatorki prowadzącej zabawy. Zabawa była przednia, wszystkie dzieci w doskonałych nastrojach wróciły do domu.
Justyna Wiater
Jak powstają filmy rysunkowe? - zajęcia koła medialnego
Na jednych z listopadowych zajęć uczestnicy koła medialnego poznali historię filmów rysunkowych dowiedzieli się, w jaki sposób powstają filmy animowane oraz wykonali prostą animację rysunkową – flipbook.
Edyta Paprota
Poczucie szczęścia drogą do wolności od uzależnień
„Poczucie szczęścia drogą do wolności od uzależnień” to program profilaktyczny realizowany w Szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie
ze środków finansowych pozyskanych z Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jastkowie. Jest on częścią szkolnej innowacji „Uczę się szczęścia”.
Program ten obejmuje obszary dotyczące promowania zdrowego, wolnego od uzależnień, stylu życia, kształtowanie umiejętności rozpoznawania i zaspokajania własnych potrzeb, rozwijanie umiejętności pozytywnego myślenia oraz wewnętrznej akceptacji tak bardzo ważnej dla zdrowia psychicznego.
Głównym celem programu „Poczucie szczęścia – drogą do wolności od uzależnień” jest wspieranie rozwoju każdego ucznia w wymiarze emocjonalnym, fizycznym, społecznym oraz poznawczym. Ma on prowadzić do poprawy zdrowia psychicznego, rozwijania umiejętności radzenia sobie z trudnościami, zwiększanie wdzięczności oraz rozwijanie umiejętności pozytywnego myślenia.
W ramach programu odbyły się warsztaty profilaktyczne prowadzone przez Mariusza Kurca – podróżnika, filmowca, religioznawcę, człowieka doświadczonego trudnym życiem w patologicznej rodzinie, który zmienił swoje życie i wyruszył w podróż po całym świecie. Podczas zajęć pan Mariusz pokazywał na własnym przykładzie, jak stawiać sobie cele i je realizować, jak przezwyciężać trudności oraz jak czerpać radość z kontaktów z drugim człowiekiem. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez edukatorów Centrum Dobrego Wychowania. Dotyczyły one motywacji i kształtowania pozytywnych nawyków. Ponadto, w ramach projektu, na zajęciach prowadzonych przez pedagoga szkolnego, uczniowie uczą się metod radzenia sobie ze stresem i napięciem, poznają techniki relaksacji, uważności oraz sposoby efektywnego odpoczynku .
Bardzo ważnym aspektem realizowanego programu będzie stworzenie w szkole strefy „Mój bezpieczny azyl”, w której uczniowie będą mogli się wyciszyć, odstresować.
Dzięki realizacji programu „Poczucie szczęścia drogą do wolności od uzależnień” uczniowie naszej szkoły zdobędą niezbędną wiedzę i narzędzia, aby zadbać o zdrowie psychiczne oraz prowadzić zdrowy tryb życia wolny od uzależnień.
Aneta Sławińska
„Uczę się szczęścia”….
w Szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie
Szkoła Podstawowa im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie rozpoczęła realizację wyjątkowej innowacji pedagogicznej pod hasłem „Uczę się szczęścia”, której celem jest wspieranie uczniów w odkrywaniu radości życia, budowaniu relacji oraz rozwijaniu umiejętności potrzebnych do szczęśliwego i spełnionego życia.
Nowatorskie podejście do edukacji
Program „Uczę się szczęścia” wychodzi naprzeciw współczesnym wyzwaniom, z jakimi mierzą się dzieci i młodzież. W czasach szybkiego tempa życia, presji i natłoku obowiązków szkoła postawiła na rozwijanie u uczniów takich wartości jak:
- Budowanie dobrych relacji – umiejętność współpracy, empatii i wzajemnego wsparcia,
- Wdzięczność – docenianie drobnych rzeczy i ludzi wokół nas,
- Pozytywne myślenie – rozwijanie optymizmu i radzenie sobie z trudnościami,
- Zdrowy styl życia – promowanie aktywności fizycznej i dbania o zdrowie,
- Rozwijanie pasji i zainteresowań – odkrywanie swoich talentów, wyznaczanie celów i budzenie ciekawości świata.
Inspirujące działania dla uczniów
Program „Uczę się szczęścia” obejmuje wiele różnorodnych działań, które angażują uczniów w twórcze i wartościowe aktywności. Wśród nich znajdują się m.in.:
- Wieczór Wdzięczności – spotkanie pełne refleksji i radości z drobnych rzeczy w życiu.
- Tworzenie Mapy Marzeń – projektowanie swojej wizji przyszłości.
- Dziennik Pozytywnego Myślenia – codzienne zapisywanie dobrych wydarzeń i myśli.
- Tydzień Zdrowego Stylu Życia – promowanie zdrowych nawyków i aktywności fizycznej.
- Program „Szkolni Liderzy Samorozwoju” – wyrabianie określonych nawyków.
- Warsztaty rozwijające poszczególne wartości prowadzone przez specjalistów szkolnych i zaproszonych gości.
Dlaczego to takie ważne?
Realizując tę innowację, szkoła odpowiada na potrzebę rozwijania nie tylko wiedzy i umiejętności akademickich, ale również kompetencji emocjonalnych i społecznych, które są kluczowe w życiu każdego człowieka. Uczniowie uczą się doceniać wartość wspólnoty, dbać o siebie i swoje potrzeby oraz radzić sobie z wyzwaniami w pozytywny sposób.
Autorki innowacji - p. Krystyna Wawręta, p. Zuzanna Rębiś, p. Aneta Sławińska- podkreślają: „Chcemy, aby nasi uczniowie nie tylko dobrze radzili sobie w nauce, ale także mieli narzędzia do budowania szczęśliwego, spełnionego życia. Innowacja ‘Uczę się szczęścia’ to inwestycja w przyszłość każdego z nich.”
Podsumowanie
Program będzie realizowany przez cały rok szkolny (z możliwością kontynuacji w kolejnych latach szkolnych), a efekty działań będą widoczne zarówno w codziennym życiu szkoły, jak i w rozwoju emocjonalnym uczniów. To wyjątkowa inicjatywa, która łączy edukację z radością i nauką doceniania codziennych chwil.
Krystyna Wawręta
Dbamy o cyfrowo zdrowe przedszkole!
Z radością informujemy, że nasze nauczycielki oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie biorą udział w projekcie „Zdrowo-cyfrowo w przedszkolu”. Projekt jest realizowany ramach programu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności Komponent C: Transformacja cyfrowa Reforma: C2.1: Zwiększenie skali zastosowań rozwiązań cyfrowych w sferze publicznej, gospodarce i społeczeństwie, Działanie C2.1.3: E-kompetencje; Szkolenia dla nauczycieli wychowania przedszkolnego.
Projekt pozwala zgłębić nowoczesne umiejętności, które będą wspierać dzieci w odpowiedzialnym korzystaniu z technologii. Wiedza zdobyta podczas szkoleń pozwoli naszym nauczycielkom podnieść jakość i atrakcyjność nauczania przez stosowanie kreatywnych i angażujących metod pracy, stosowanie ciekawych narzędzi i aplikacji cyfrowych. Chcemy świadomie wprowadzać naszych wychowanków w świat technologii, zwracając uwagę na unikanie zagrożeń i promując zdrowe nawyki cyfrowe.
Po ukończeniu szkolenia przez nauczycielki szkoła będzie uprawniona do otrzymania grantu finansowego w wysokości 6 366,00 zł (netto) przeznaczonego na zakup cyfrowych materiałów dydaktycznych.
Katarzyna Lis
Uroczysta inauguracja innowacji pedagogicznej „Uczę się szczęścia”
w Szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie
Nasza szkoła z radością realizuje nowatorski program edukacyjny „Uczę się szczęścia”. Autorkami projektu są p. Zuzanna Rębiś, p. Aneta Sławińska i p. Krystyna Wawręta. Ma on na celu wspieranie uczniów w odkrywaniu, czym jest szczęście oraz rozwijanie umiejętności niezbędnych do jego budowania w codziennym życiu.
Program koncentruje się na takich wartościach, jak:
- budowanie dobrych relacji z innymi,
- wdzięczność i docenianie małych rzeczy,
- rozwijanie pasji i zainteresowań, ciekawość,
- pozytywne myślenie,
- zdrowy styl życia oraz dbanie o swoje potrzeby.
22 listopada odbyła się uroczystość inaugurująca tę innowację. Wydarzenie zgromadziło całą społeczność szkolną, rodziców, a także zaproszonych gości, w tym przedstawicieli władz lokalnych w osobie pani Emilii Białek-Paluch - zastępcy wójta Gminy Jastków.
W imieniu autorek innowacji pani Zuzanna Rębiś przedstawiła cele, założenia i główne zadania przedsięwzięcia. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny nawiązujący do tematyki szczęścia, szczególnie do takich wartości jak radość, poczucie humoru, rozwijanie zainteresowań i pasji. Na zakończenie odbył się krótki koncert Konrada Adamczyka - uzdolnionego wokalnie ucznia naszej szkoły, uczestnika programu „Szansa na sukces”.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było symboliczne posadzenie „Drzewka Szczęścia” w szkolnym ogrodzie. Pod jego korzeniami umieszczone zostały kartki z przesłaniami uczniów – ich marzeniami, nadziejami i wartościami, które są dla nich ważne. Drzewko stanie się trwałym symbolem tej innowacji i będzie przypominać, że szczęście to umiejętność, której możemy się uczyć.
Krystyna Wawręta
,,Pamięć o Polskich Bohaterach"
19 listopada 2024 r. w naszej szkole odbyła się akademia pt. ,,Pamięć o Polskich Bohaterach Katynia, Charkowa, Miednoje i innych nieodkrytych jeszcze miejsc”. Celem spotkania było upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje. W lipcu 2024 r. nauczycielka naszej szkoły Pani Julia Łazariewa odwiedziła cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie, a następnie podczas spotkania zapoznała uczniów z jego historią. Naszym gościem była Pani Krystyna Sobańska-Stepień, która przeczytała piękny i wzruszający wiersz o Katyniu trzynastoletniej uczennicy Sary . Dziękujemy uczennicom kl. 5 i Pani A. Chmielewskiej za przygotowanie części artystycznej.
Julia Łazariewa
Międzynarodowy Dzień Tolerancji w naszej szkole
18 listopada obchodziliśmy w naszej szkole – Międzynarodowy Dzień Tolerancji, którego celem było poszerzanie wiedzy o równości, równouprawnieniu oraz przeciwdziałaniu uprzedzeniom. Podczas zajęć/warsztatów uczniowie wykonali plakaty propagujące tolerancję oraz poszerzali swoją świadomość na temat znaczenia szacunku
i akceptacji różnorodności.
Aneta Sławińska
Narodowe Świeto Niepodległości
Z okazji Święta 11 listopada klasa 5 przygotowała montaż słowno-muzyczny poświęcony 106 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Poprzez recytację poezji, prezentację faktów historycznych oraz śpiew i taniec uczniowie przybliżyli wszystkim istotę tego święta i jego wagę dla każdego Polaka.
Agnieszka Chmielewska
Koncert patriotyczny ,,Historia dźwiękiem malowana" w Jastkowie
W niedzielę 17 listopada, uczniowie należący do szkolnego chóru, reprezentowali naszą szkołę na koncercie patriotycznym pt. „Historia dźwiękiem malowana”, którego organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tomaszowicach, Gmina Jastków oraz Stowarzyszenie Wschód Kultury. Wykonawcami utworów byli uczniowie szkół Gminy Jastków. Śpiewali oni przy akompaniamencie zespołu instrumentalnego stowarzyszenia Wschód Kultury. Koncert odbył się w kościele parafialnym w Tomaszowicach. Nasi uczniowie zaśpiewali pieśń pt. „Cześć polskiej ziemi, cześć”.
Agnieszka Chmielewska
,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków” – zajęcia koła naukowego młodszej grupy
Kryształki soli
Anna Perdun
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,Czas na grzyby’’
Jesień to niezwykła pora roku, która przynosi nam różne dary, a w szczególności grzyby. Uczniowie z klas 0 -3 wykazali się nie lada kreatywnością, a także wyobraźnią, wykonując przepiękne grzyby. Jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników wyróżnieniami i drobnymi upominkami. Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie.
Justyna Wiater
,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków” – zajęcia koła naukowego młodszej grupy
Kolorowy deszcz
Anna Perdun
„ Serce z Internetu” – z wizytą w teatrze
4 listopada 2024 roku odbyła się wycieczka do Lublina dla klas 6-8 na spektakl pt. „ Serce z Internetu” wystawiany przez Poznański Teatr Aktora. Spektakl poruszał bardzo aktualny dla współczesnych nastolatków temat cyberprzemocy. Ukazywał niebezpieczeństwa jakie wynikają z nawiązywania znajomości przez Internet oraz jak łatwo jest się pogrążyć w fikcji wirtualnej rzeczywistości i zostać pozbawionym realnej oceny poznanych ludzi, narażając się tym samym na niebezpieczeństwo.
Dodatkową atrakcją były warsztaty dla uczniów prowadzone przez aktorów. Dotyczyły one wyrażania emocji na scenie i w życiu prywatnym. Podkreślano jak ważna jest mowa ciała i gesty w autoprezentacji. Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość brać czynny udział w zajęciach na scenie.
Aneta Sławińska
Jesień w obiektywie
Zdjęcia wykonane w czasie pleneru fotograficznego w ramach koła medialnego.
Edyta Paprota
Zbiórka zniczy i opieka nad opuszczonymi grobami
Listopad to czas zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli. Wolontariusze z naszego klubu zorganizowali zbiórkę zniczy, które następnie zapalili na opuszczonych grobach w lokalnych cmentarzach. Był to symboliczny gest, mający na celu oddanie hołdu zmarłym, o których pamięć często już zatarła się w ludzkiej świadomości. Działanie to miało wymiar nie tylko symboliczny, ale i edukacyjny – pokazało uczniom, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości i szacunek dla tradycji. Najstarsi nasi wolontariusze – uczniowie klasy 8, pomagali przy sprzątaniu grobu patrona szkoły Andrzeja Nowaka, którego grobem również opiekują się wolontariusze.
Dzięki zaangażowaniu naszych wolontariuszy udało się zrealizować wiele inicjatyw, które przyniosły realną pomoc potrzebującym. Cieszy nas fakt, że społeczność szkolna wykazuje ogromne zainteresowanie działaniami Klubu Wolontariatu i jesteśmy pewni, że kolejne miesiące przyniosą jeszcze więcej inspirujących projektów. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i zapraszamy do dalszej współpracy!
Aneta Chabros
Kulinarne wyzwania - sernik
W ramach zajęć projektowych „Lepsza edukacja w gminie Jastków” uczniowie Koła naukowego przygotowali pyszny sernik truskawkowy.
Karolina Turos-Dębska
XXIV Dzień Papieski
„ Ewangelia starości i cierpienia”
Społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystym apelu poświęconym pamięci św. Jana Pawła II.
W tym roku przypomnieliśmy nauczanie Papieża, który pochylał się nad ludźmi starszymi i chorymi. Przypomniał nam o wielkiej roli miłości.
Dziękujemy uczniom klas : O, I, II, IV oraz chórowi szkolnemu za przygotowanie tej uroczystości.
Anna Sierzputowska
Fluorescencja
Badanie zjawiska fluorescencji przez uczniów Koła naukowego w ramach zajęć projektowych „Lepsza edukacja w gminie Jastków”.
Karolina Turos-Dębska
Dołączamy do kampanii Dzieciństwo bez Przemocy!
Z radością informujemy, że nasza szkoła przyłącza się do ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Celem kampanii jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. W naszej szkole będziemy realizować go poprzez:
- Konkursy plastyczne dla uczniów
- Warsztaty tematyczne
Finał kampanii odbędzie się 19 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia nasza szkoła, podobnie jak wiele innych budynków w całej Polsce, zostanie podświetlona na czerwono jako symboliczny wyraz sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci.
Serdecznie zapraszamy 19 listopada o godzinie 17:00 wszystkich, którzy chcą okazać swoje poparcie dla tej ważnej inicjatywy!
Zuzanna Rębiś
https://www.youtube.com/watch?v=-m1b05XEZkI&t=40s
Sprzedaż kalendarzyków i pomocy dydaktycznych
W październiku członkowie klubu prowadzili sprzedaż kalendarzyków oraz materiałów dydaktycznych, z której dochód został przeznaczony na Fundację na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”. Dzięki tej inicjatywie, społeczność szkolna miała okazję wesprzeć fundację, która na co dzień pomaga osobom z niepełnosprawnościami pokonywać bariery i osiągać samodzielność. Wolontariusze przyczynili się do zwiększenia świadomości na temat trudności, z jakimi mierzą się osoby niewidome i niepełnosprawne oraz zainspirowali innych do aktywnego wspierania takich działań.
Aneta Chabros
Co by było gdyby …
W szkole można wyhodować groszek pachnący, świnkę morską, jakąś rybkę. ..
NUUUUUDA
A gdyby wyhodować … SMOKA?!
Smoki to ciekawe stworzenia. Co zdumiewające, genetycznie są bardzo podobne do ludzi – a nawet świnek morskich. Niestety smoki są bardzo drogie, dlatego nasza szkoła mogła sobie pozwolić tylko na dwa. Różnej płci.
Celem lekcji biologii w klasie 8 było określenie, jakie rodzaje smoków możemy mieć, kiedy nasze dwa smoki zdecydują połączyć się w parę.
Czyli nic innego jak Pierwsze Prawo Mendla (Prawo Czystości Gamet) w praktyce.
Nasze smocze stado w tym roku powiększyło się o:
Karolina Turos-Dębska
,,Podróże z klasą"
Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z rządowego programu „Podróże z klasą”. Dzięki pozyskanym środkom uczniowie z klas 4-6 uczestniczyli w dwudniowej wycieczce na Roztocze.
W Zamościu zwiedzaliśmy: Rynek Wielki z arkadowymi kamienicami, Ratusz, Podziemia Oficyn Ratusza, Rynek Solny i Wodny, Pomnik Jana Zamoyskiego, Katedrę Zamojską, Rotundę Zamojską, Muzeum Fortyfikacji i Broni, Arsenał, Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego.
Odwiedziliśmy również Zagrodę Guciów, w której przyglądaliśmy się przygotowywaniu i pieczeniu podpłomyków. Oczywiście degustacja też była. W Muzeum Etnograficzno – Przyrodniczym poznaliśmy najdawniejszą historię Roztocza.
Ostatniego dnia wycieczki poznaliśmy najciekawsze zakątki Zwierzyńca: na Wyspie P.W. Św. Jana Nepomucena, budynek zarządu Ordynacji Zamojskiej, Pałac Plenipotenta. W Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego obejrzeliśmy wystawę stałą "W krainie jodły, buka i tarpana", która składa się z 18 dioram prezentujących najważniejsze środowiska Roztocza i Parku – od prehistorii do czasów obecnych.
Mieliśmy niesamowite szczęście kiedy wędrując ścieżką po Wydmie ze Stawów Echo do Zwierzyńca, spotkaliśmy przyjazne stado tarpanów.
Poniżej fotorelacja z wycieczki.
Karolina Turos-Dębska
Katarzyna Lis
Zuzanna Rębiś
,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków” – zajęcia koła naukowego młodszej grupy
Lampa lawa
Podczas zajęć Koła naukowego realizowanego w ramach projektu ,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków” młodsi uczniowie wcielili się po raz kolejny w role małych naukowców. Tym razem postanowili wykonać ,,Lampę lawę”, która będzie ozdobą ich pokoju. Z pozoru trudny eksperyment okazał się banalnie prosty w wykonaniu, efekt końcowy natomiast zrobił na uczniach ogromne wrażenie.
Anna Perdun
Europejski Dzień Języków
Europejski Dzień Języków – międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Nauczyciele języków obcych przygotowali stacje zadaniowe z quizami językowymi sprawdzającymi wiedzę na temat krajów europejskich.
Zapraszamy na wideorelację.
Katarzyna Lis
Narodowe Czytanie 2024
W dniu 8 października br. w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie. Aby podkreślić doniosłość wydarzenia, społeczność szkolna na czele z Panią Dyrektor Krystyną Wawrętą, zaprosiła do udziału przedstawicieli społeczności lokalnej, Panie: Ulesławę Lubek, Teodorę Czerniec. Na zaproszenie odpowiedziała również Pani Krystyna Sobańska-Stępień - podinspektor Policji w stanie spoczynku, która od lat uświetnia swoją osobą wydarzenia kulturalne w naszej szkole. Obecnością zaszczycili nas również Pani Magdalena Zarzeka- kierownik Biblioteki Publicznej w Jastkowie oraz Pan Kamil Ziółkowski- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dąbrowicy. Wraz z zaproszonymi gośćmi, utwory czytały uczennice – Julia Kucaba oraz Oliwia Pietrak, towarzyszyła im Pani Agnieszka Chmielewska.
Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, odczytując list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do Polaków z okazji ogólnopolskiej akcji czytelniczej. Następnie, zaproszeni goście zaprezentowali wybrane fragmenty ,,Kordiana’’ autorstwa Juliusza Słowackiego.
Wystąpienia poprzedzono krótką prezentacją poświęconą temu słynnemu dramatowi romantycznemu, który to stał się pretekstem do rozważań na temat historii, walki dobra ze złem, tęsknoty za wolną i suwerenną ojczyzną. Istotę dramatu trafnie ujął Prezydent, gdzie w jednym z fragmentów pisze: Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw(…)dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.
Spotkanie czytelnicze, które odbyło się w naszej szkole, pozwoliło młodym odbiorcom poznać kanon literatury polskiej. Młodzież mogła zaznajomić się z twórczością Juliusza Słowackiego- jednego z najwybitniejszych twórców romantyzmu, którego dzieła ukształtowały pokolenia Polaków.
Agnieszka Sulej
Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Lublina odwiedza naszą szkołę
W dniu 23 września 2024 roku w naszej szkole gościliśmy pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Lublina. Przeprowadzone warsztaty miały na celu wzmacnianie bezpieczeństwa dzieci poprzez nabycie umiejętności reagowania w nagłych przypadkach, przygotowanie do natychmiastowego przeprowadzenia akcji ratunkowej, budowanie świadomości, że właściwa postawa może uratować życie innych osób. Uczniowie klas IV – VIII zostali zapoznani z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz jak wezwać pomoc – w tym nauka numerów alarmowych. Uczestnicy warsztatów mieli okazję pod czujnym okiem instruktora uczyć się resuscytacji na fantomach osoby dorosłej jak i dziecka. Zajęcia cieszyły się dużą aktywnością i zainteresowaniem uczniów.
Aneta Sławińska
Dzień z Las Przygodas
W dniu 23 września odbyły się warsztaty integracyjno-edukacyjnę z grupą „ LAS PRZYGODAS”. Dzieci uczestniczyły w swawoliadzie, czyli zabawach integracyjnych, animacjach z prowadzącymi, wyścigach w rzędach. Dla starszych dzieci z klasy drugiej i trzeciej odbyły się warsztaty edukacyjno–survivalowe „Budowa filtrów wodnych”, natomiast dla dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej warsztaty kreatywno- edukacyjne „Tworzenie leśnych pamiątek”. Po wszystkich zabawach przyszedł czas na naukę rozpalania ogniska i wspólne pieczenie kiełbasek. To był dzień pełen integracji, edukacji i wspaniałych zabaw na świeżym powietrzu.
Ewelina Kapica
Pierwsze wyzwania koła naukowego młodszej grupy - Kosmos w słoiku
Podczas zajęć Koła naukowego uczniowie postanowili zgłębić tajniki kosmosu. Jest to miejsce, które przykuwa uwagę i każdy chciałby się tam przenieść. Jak na razie jest to niemożliwe, dlatego też dzieci postanowiły wykonać swój kosmos i zamknąć go w słoiku. Dla maluchów zadanie okazało się łatwe. Wystarczyło zgromadzić kilka rekwizytów i przyborów dostępnych w każdym domu. Uczniowie podeszli do pracy z wielkim zapałem. Efekty ich pracy można podziwiać na zdjęciu.
Anna Perdun
Pomagamy!
Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę darów dla powodzian. Jak zawsze uczniowie, rodzice oraz nauczyciele otworzyli swoje serca na krzywdę drugiego człowieka i wsparli naszą zbiórkę. Dzięki strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ługowie, dary dotarły do potrzebujących pomocy. Wszystkim dziękujemy za pomoc oraz zaangażowanie licząc na dalsze wspieranie naszej akcji.
Justyna Wiater
Lepsza edukacja w Gminie Jastków
Od połowy września 2024 roku ponownie w naszej szkole odbywają się zajęcia medialne. Są to zajęcia prowadzone w ramach projektu „Lepsza edukacja w gminie Jastków”. W czasie cotygodniowych spotkań uczniowie dowiadują się, czym są środki masowego przekazu i jakie są współczesne media. Uczą się tworzyć reklamy, obsługiwać sprzęty typu aparat fotograficzny, kamera, za pomocą których wykonują kreatywne zdjęcia oraz nagrywają krótkie filmiki, które następnie obrabiają przy użyciu różnorodnych programów. W czasie zajęć często korzystają z Internetu oraz tablicy interaktywnej.
W filmie wykorzystano utwór „Aloha Heja He” Achima Reichela oraz zdjęcia i filmiki wykonane w czasie zajęć koła medialnego.
Edyta Paprota
Spotkanie z Ratownikiem Medycznym
W drugą sobotę września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, w związku z tym dniem odwiedził nas Pan Adrian Rudny, który pracuje jako ratownik medyczny, a zarazem jest tatą jednej z naszych uczennic. Pan Adrian przekazał uczniom bardzo dużo cennych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Zaprezentował młodszym uczniom, etapy udzielania pierwszej pomocy, zawartość apteczki, której używa podczas akcji ratunkowych, pozycję boczną ustaloną, a także opowiedział o pracy ratownika medycznego. Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne na fantomach. Chętni uczniowie mieli okazję poćwiczenia resuscytacji , a także pozycji bocznej ustalonej czy tez posłuchania jak bije ich serce przy użyciu stetoskopu. Ćwiczenia praktyczne wzbudziły wśród młodszych uczniów wiele emocji, a także ogromne zainteresowanie. Dziękujemy za miłe i pouczające spotkanie. Uczniowie podczas spotkania nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
Justyna Wiater
Zajęcia koła naukowego w ramach projektu ,,Lepsza edukacja w Gminie Jastków”
Już w tym tygodniu ruszają zajęcia Koła naukowego, podczas których uczniowie będą prowadzić ciekawe doświadczenia i eksperymenty. Ich celem będzie rozwijanie u dzieci ciekawości świata, wzmacnianie postaw badawczych i poszukiwawczych, budzenie motywacji i chęci do nauki, nabywania wiedzy w sposób atrakcyjny poprzez zabawę oraz samodzielne doświadczanie i eksperymentowanie.
Zajęcia prowadzone w ramach projektu mają zachęcać do samodzielnego odkrywania zasad rządzących nauką, poszerzania wiedzy naukowej we własnym zakresie. Stawiają na poznawanie świata w sposób łatwy, przyjemny, mają uczyć przez zabawę. Samodzielne prowadzenie doświadczeń, eksperymentów i obserwacji rozbudzi ciekawość dzieci, pozwali zrozumieć zachodzące zjawiska oraz otaczający świat.
Zajęcia niewątpliwie będą wzbudzać dużo emocji zarówno wśród małych, jak i starszych uczniów, wyzwalać chęć poznawania czegoś nowego. Rozwiną ich kreatywność, pomysłowość. Uczniowie będą czerpać satysfakcję z tego co robią, poczują dumę z efektów swojej pracy. Zajęcia będą dawać możliwość organizowania swoich działań, kierowania nimi oraz obserwowania ich wyników, co przyczyni się do kształtowania osoby samodzielnej i niezależnej.
Dodatkowym atutem zajęć będzie rozwijanie współpracy, współdziałania w grupie, wymiana doświadczeń, pomoc rówieśników w momencie napotykanych trudności.
Anna Perdun
Nowości czytelnicze z biblioteki szkolnej
Podczas wakacji biblioteka szkolna zakupiła nowości wydawnicze dla naszych uczniów, wzbogacając tym samym księgozbiór o ciekawe, interesujące książki. Zostały one wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale też rodziców i nauczycieli. Dzięki nowym pozycjom oferta biblioteki będzie bogatsza, a tym samym zachęci młodszych i starszych uczniów do systematycznego wypożyczania książek oraz przyczyni się do rozwijania zainteresowań czytelniczych.
Anna Perdun