„Kim zostanie moje dziecko?” – poradnik dla rodziców
Człowiek w swoim życiu dokonuje wielu wyborów, od których zależy jego przyszłość.Jedną z najważniejszych decyzji życiowych młodych ludzi jest wybór szkoły (kierunkukształcenia) i przyszłego zawodu. Decyzja ta dla młodzieży stanowi nie lada wyzwanie. W procesie tym ogromną rolę odgrywa najbliższe otoczenie (rodzice, nauczyciele, a nierzadko również rówieśnicy), ponieważ od niego w dużej mierze zależy ilość i jakośćdostarczanej wiedzy, jak również umiejętność skonfrontowania jej z indywidualnymipredyspozycjami (cechami osobowości i temperamentu, zainteresowaniami i uzdolnieniami).
Ogromny wpływ na wszelkie decyzje życiowe młodzieży mają rodzice. To oni bardzo często stanowią wzór do naśladowania, są ostoją i wsparciem. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieli, jak pomóc swojemu dziecku w podjęciu tej ważnej dla niego decyzji.
Dziś w linku zamieszczam poradnik właśnie dla rodziców, aby w pełni świadomie mogli uczestniczyć w podejmowaniu decyzji edukacyjnych swoich pociech. Zachęcam do lektury.
http://www.wybieramzawod.pl/public/poradniki/Poradnik_5_WEB.pdf
Edyta Paprota
Dni Otwarte w VIII LO im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie
- Drzwi Otwarte 14 lutego 2025 r. oraz 11 kwietnia 2025 r. w godzinach 10.30 do 13:00.
- Atrakcje czekające na odwiedzających w tym dniu szkołę takie jak: British Food Corner, gry językowe, mini warsztaty dziennikarskie, mini escaperoom, pokazy historyczne, scenki teatralne, pokazy chemiczne, quizy biologiczne, warsztaty fizyczne, psychozabawy, psychotesty, kącik relaksacyjne oraz inne atrakcje.
Źródło: VIII LO im. Z. Nałkowskiej w Lublinie
Edyta Paprota
Dla rodziców
Zapraszam do zapoznania się z prezentacją przygotowaną przez panią Joannę Zajusz dla rodziców uczniów klasy 8.
Źródło: Mapa Karier
W prezentacji: Jak wspierać dziecko w wyborach edukacyjno-zawodowych. Jakie szkoły uczniowie mogą wybrać i ile punktów mają możliwość otrzymać podczas rekrutacji.
Szanowni Uczniowie!
W czasie wolnym zapraszam Was do kilku ciekawych ćwiczeń – każdy znajdzie coś dla siebie. Na początek jeden z cyklu filmów „Zawodowy stream” - może znajdziecie coś, co was zainteresuje? Dziś „Jak zarabiać w internecie? Podcasty, YouTube i kursy online”
https://www.youtube.com/watch?v=iBEKkNE6dKU&t=7s
A może jesteście mocno ciekawi, jakie zawody są zawodami PRZYSZŁOŚCI? Zapoznajcie się z filmem, porozmawiajcie z rodzicami, kolegami i koleżankami z klasy, co o tym sądzą?
https://www.youtube.com/watch?v=xSSZ62r4lok
Dla tych, których nurtuje pytanie kim są, jakie mają cechy i osobowość polecam świetny test osobowości – gotowe wyniki będziecie mieli zaraz po jego ukończeniu.
https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci
Życzę udanej zabawy i nauki.
Autor: gettyimages.com
Edyta Paprota
Drodzy Rodzice!
Przed Waszymi dziećmi trudny wybór szkoły ponadpodstawowej. To Wy możecie pomóc im wybrać szkołę i zawód, zgodną z ich marzeniami, predyspozycjami, możliwościami i zainteresowaniami. Wspierajcie swoje dzieci w wytyczaniu i realizacji planów zawodowych, ale przede wszystkim pozwólcie dzieciom być Sobą.
Czy rodzice mogą być doradcami?
Rodzicu – jak pokazują badania, to Ty masz największy wpływ na podejmowanie decyzji przez Twoje dziecko. Jesteś pierwszym doradcą swojego nastolatka w przeróżnych sprawach dnia codziennego, zatem spróbuj także wesprzeć go w wyborze szkoły ponadpodstawowej oraz przyszłego zawodu.
Choć towarzyszysz mu na co dzień, możesz zapytać niepewnie: Co mogę zrobić? Jak mogę pomóc? Rodzicu, przede wszystkim możesz:
• zaobserwować, jakie czynności chętnie wykonuje Twoja córka lub syn, co ich pasjonuje, zajmuje, ciekawi i rozmawiać z nim na ten temat. Są one bowiem pierwszym źródłem informacji o jego zainteresowaniach,
• przyglądać się temu, w których zajęciach pozalekcyjnych i domowych Twoje dziecko czuje się jak przysłowiowa „ryba w wodzie”,
• rozmawiać na temat interesujących córkę lub syna przedmiotów szkolnych. Rozmowy te mogą być dla Ciebie kopalnią wiedzy o potencjale dziecka,
• towarzyszyć w codziennych obowiązkach – to pozwala na zaobserwowanie przejścia z dziecięcej fazy marzeń, zawodowych fantazji („Będę sławną piosenkarką, albo modelką”)poprzez fazę zainteresowań („Świetnie, gdy mamy dwie matematyki. Gorzej, gdy dwie historie”) do krystalizacji pomysłów na siebie („Interesują mnie samochody. Wybiorę szkołę zawodową i będę mechanikiem samochodowym”).
*Fragment broszury dla rodziców „Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę”, dostępnego na stronie „Pomagam_mojemu_dziecku_wybrac_zawod_i_szkole_ponadgimnazjalna(1).pdf”
Inne publikacje:
• KOWEZiU_Jak_pomoc_rozwijac_skrzydla.pdf
• https://wybieramszkole.pl/blog/jak-pomoc-dziecku-wybrac-odpowiednia-szkole/
Edyta Paprota
Niespodzianka
Czy wiecie, jak ważna jest w życiu motywacja? Dzięki niej mamy energię do działania i wiarę w to, że możemy góry przenosić. To ona powoduje, że dążymy do spełnienia swoich marzeń i planów (nie tylko edukacyjnych). W związku z tym dziś dla Was malutka niespodzianka.
Zakręć kołem i zobacz, co wypadnie.
Edyta Paprota
Ciekawostka
Dziś ciekawostka. Pod linkiem znajdziecie artykuł na temat piętnastu zawodów, które już nie istnieją.
Edyta Paprota
Testy predyspozycji zawodowych i nie tylko...
Moi Drodzy.
Pod linkiem, który znajduje się poniżej, znajdziecie różne rodzaje testów. Jedne badają osobowość, inne predyspozycje a jeszcze inne umiejętności i talenty. Po ich wypełnieniu otrzymujecie gotową analizę. Dzięki nim łatwiej będzie zaplanować Wam karierę edukacyjno – zawodową! Zachęcam do skorzystania.
Edyta Paprota
Drodzy Ósmoklasiści!