Zabawa andrzejkowa w oddziale przedszkolnym
Koniec listopada jest to magiczny czas wróżb, czarów, a także przepowiadania co nas czeka. 30 listopada przedszkolaki, wspólnie z dziećmi z Klubu Przedszkolaka w Ożarowie, uczestniczyły w zabawie andrzejkowej. Dzieci brały udział w wielu zabawach, wróżbach, w których z przymrużeniem oka mogły poznać swoją przyszłość. Podczas zabawy nie zabrakło wspólnych tańców przy skocznej muzyce, a także słodkiego poczęstunku, który przygotowali rodzice. Czy nasze wróżby się spełnią? Najbliższa przyszłość to zweryfikuje. Ten dzień przyniósł wszystkim wiele radości i był wspaniałą okazją do wspólnej zabawy.
Justyna Wiater
Dzień Pluszowego Misia w grupie przedszkolnej
Dzień Pluszowego Misia to czas, by podkreślić, jak ważne są nasze przyjaźnie i relacje, a także nauczyć dzieci opieki nad swoimi ulubionymi pluszowymi przytulankami. To wyjątkowa okazja, by celebrować miłość i przywiązanie do swojego ukochanego pluszaka. Data 25 listopada, nie jest przypadkowa, bo tego dnia przypada rocznica powstania maskotki misia. Święto nie ma długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku.
W przeddzień święta misia dzieci z zerówki miały okazję opowiedzieć o swoim ulubionym pluszowym przyjacielu. Uczestniczyły w wielu atrakcyjnych zabawach ruchowych, plastycznych, zorganizowano dla nich konkursy, quizy, zgadywanki. Przygotowane zostały misiowe fotobudki. Dzieci śpiewały piosenki, wspólnie recytowały wiersze o misiach, tańczyły przy akompaniamencie znanych melodii o miśkach. Poza tym poznały różne gatunki niedźwiedzi, ich wygląd i zwyczaje, a także znane bajkowe misie.
Na koniec dnia dzieci zostały poczęstowane małym słodkim„co nieco”, przygotowanym przez rodziców. Ten dzień w zerówce był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Każde dziecko wychodziło do domu z uśmiechem i dumą z „Dyplomem Przyjaciela Misia”.
Jolanta Pelc
Spotkanie z pisarką Panią Joanną Marią Chmielewską
24 listopada w Szkole Podstawowej w Ożarowie gościliśmy znaną pisarkę, panią Joannę Marię Chmielewska. Pani Joanna jest autorką wielu książek dla dzieci i dorosłych.Pisze również wiersze dla dzieci, które niejednokrotnie zamieszczane są w podręcznikach dla najmłodszych. Na spotkaniu Pani Joanna opowiedziała o swoim dorobku literackim.
Uczniowie klas młodszych poznali już wcześniej wzruszającą historię niebieskiej niedźwiedzicy. Na spotkanie z autorką przygotowali galerię prac plastycznych, które przedstawiały wybrane sceny z książki. Pisarka opowiedziała, jak doszło do napisania historii o niedźwiadku, zdradziła pochodzenie jego tajemniczego imienia Azul, a następnie przedstawiła dzieciom pluszowego bohatera lektury. Poza tym uczniowie dowiedzieli się skąd autorka czerpie pomysły na książki, ile czasu zajmuje jej ich napisanie oraz która z pozycji jest najbliższa jej sercu.Pani Joanna zdradziła również, czy jej talent pisarski był widoczny już od najmłodszych lat i kiedy odniosła swój pierwszy sukces.
Pani Joanna jest cenioną pisarką. Ma grono stałych wielbicieli, które systematycznie się powiększa. W swoich książkach porusza ważne dla młodych czytelników tematy dotyczące między innymi akceptacji, tolerancji, przyjaźni, pokonywania trudności. Przenosi czytelników w świat pełen przygód, tajemnic, niezwykłych zdarzeń. Za książkę ,,Maciejka Gwizd” otrzymała wyróżnienie oraz Nagrodą Czytelników w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego. ,,Niebieska niedźwiedzica” natomiast została nominowana do Plebiscytu Złota Dwudziestka i głosami czytelników znalazła się na liście 20 ulubionych książek na 20 lecie kampanii ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Książka ta, głosami czytelników, została również uznana za Najlepszą Książkę Dziecięcą. Nasz gość zdradził dzieciom, że jest w trakcie pisania kolejnej części przygód Maciejki Gwizd. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi pomysłami na ciekawą, zaskakującą fabułę książki.
Podczas spotkania dzieci mogły zakupić nagrodzone książki ze specjalną dedykacją od pisarki.
Jeszcze tego samego dnia w szkolnej bibliotece zagościły pozycje Pani Joanny, które od razu zostały wypożyczone przez dzieci. Już wkrótce w bibliotece pojawią się kolejne pozycje autorki.
Anna Perdun
Pasowanie na ucznia
,,Ze wszystkimi pierwszakami ślubujemy dziś…”
23 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia. Była to ważna chwila nie tylko dla pierwszaków, ale również całej społeczności szkolnej, która przyjmuje w swój poczet nowych uczniów. Maluchom mocno kibicowali rodzice - honorowi goście uroczystości. Swoją obecnością dodawali pociechom wsparcia i otuchy.
Przygotowania do uroczystości trwały już od początku roku szkolnego. Uczniowie pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali część artystyczną, podczas której zaprezentowali swoje zdolności oraz pokazali, czego nauczyli się przez ten krótki okres. Ważną częścią akademii był moment ślubowania na sztandar szkoły. Pierwszaki obiecały być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, szanować innych, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania nadszedł czas pasowania pierwszoklasistów na uczniów i przyjęcia ich do braci uczniowskiej. Symbolem nadania tytułu było założenie czapek ,,Małego Żaka”. Wysiłek maluchów został doceniony. Otrzymali oni pamiątkowe medale, dyplomy, rożki pełne słodyczy oraz książeczki. Na zakończenie części artystycznej uczniowie podziękowali swoim rodzicom i wręczyli drobne pamiątki -różyczki.
Tego dnia pierwszoklasiści musieli się również zmierzyć z zadaniami przygotowanymi przez starszych kolegów z Samorządu Uczniowskiego.
Ze wszystkimi wyzwaniami poradzili sobie bardzo dobrze, czego dowodem były gorące brawa ze strony publiczności.
Po uroczystości uczniowie udali się na zasłużony poczęstunek.
Anna Perdun
Sukcesy naszych uczniów w XVI Gminnym Przeglądzie Piosenki
i Pieśni Patriotycznej w Tomaszowicach
20 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVI Gminnym Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Tomaszowicach. Przegląd miał na celu popularyzację pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej. Zgromadził uczniów ze wszystkich szkół naszej gminy w różnych grupach wiekowych. Konkurencja była bardzo mocna, wszystkie szkoły prezentowały wysoki poziom wokalny. Nasi reprezentanci zajęli czołowe miejsca.
- W kategorii oddział przedszkolny i klasy I-III: I miejsce - zespół wokalny uczniów klasy I, II miejsce – Gabrysia Kloc
- W kategorii klas IV – VIII: II miejsce – tercet w składzie: Maja Adamczyk i Helena Rogozik (kl. V) oraz Konrad Adamczyk (kl. VII)
Anna Perdun
Koło "Poznaj Europę"
W ramach kółka zainteresowań „ Poznaj Europę” uczniowie klasy IV poznają symbole, architekturę, krajobraz, kulturę oraz tradycje Grecji. Na jednych z zajęć pogłębili również wiedzę na temat tradycyjnej kuchni greckiej i przyrządzili pyszną grecką sałatkę.
Aneta Sławińska
WDZIĘCZNI ZA NIEPODLEGŁOŚĆ…
W dniu 10 listopada Dyrekcja, Nauczyciele oraz Uczniowie naszej szkoły uczcili 105 rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczysty apel upamiętniający Święto Niepodległości- przygotowali uczniowie klasy IV i VI.
„Polsko, nie jesteś już niewolnicą”
Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
na którym z lochu, co był twą stolicą lat sto,
swym własny dźwignąłeś się duchem.
Dzisiaj wychodzisz po wieku z podziemia,
z ludów jedyny ty lud czystych dłoni.
Co swych zaborców zdumieniem oniemia,
Iż, tym zwycięża jeno, że się broni.
Aneta Sławińska
Rozstrzygnięcie jesiennego konkursu plastycznego
Dzień Papieski
„ Cywilizacja życia „ - to hasło XXIII Dnia Papieskiego.
W naszej szkole - 27 października- uczniowie kl. IV oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego przygotowali uroczysty apel poświęcony postaci św. Jana Pawła II. Uczniowie opowiedzieli o podróżach Papieża podczas których spotykał ludzi różnych kultur i religii.
Św. Jan Paweł nauczał :
„ Ponieważ Bóg powierza człowieka człowiekowi, każdy człowiek jest stróżem swego brata”.
Justyna Wiater
Anna Sierzputowska
Wizyta Zespołu Pieśni i Tańca Dąbrowica
Już po raz kolejny gościliśmy, w naszej szkole Zespół Pieśni i Tańca Dąbrowica. Tym razem artyści przybliżyli nam strój kaszubski i szczegółowo omówili jego charakterystyczne elementy. Uczniowie, mogli również na żywo usłyszeć hejnał mariacki, który codziennie rozbrzmiewa z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie. Najmłodsi uczniowie, mieli również możliwość wspólnego tańca z artystami. Dziękujemy Zespołowi Pieśni i Tańca Dąbrowica za wspaniałe warsztaty i poświęcony czas.
Justyna Wiater
„Lekcje z Temidą”
24 października najstarsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w nieodpłatnym programie edukacyjnym „Lekcje z Temidą”. Celem projektu jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży. Podczas zajęć prowadzonych przez Panią adwokat Olgę Nowak-Dziwinę uczniowie dowiedzieli się:
- Dlaczego ludzie stworzyli prawo?
- Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić?
- Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?
- Jakie prawa ma konsument?
- Czym jest stalking?
- Jak reagować na prześladowanie w szkole?
- Gdzie szukać przepisów prawa?
- Co zrobić, gdy kupiona przez Internet rzecz nie jest jednak tą wymarzoną?
- Czy odpowiadam za treści, które umieszczam w internecie?
Krystyna Wawręta
Wielkie wypożyczanie i ... czytanie
Nowiutkie książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa same przyszły do uczniów z prośbą o zabranie ich do domu i przeczytanie. Na korytarzu szkoły trwa wystawa zakupionych nowości i wielkie wypożyczanie.
Wizyta Pani Policjantki
20 października uczniów z klas 0 – 3, odwiedziła pani aspirant Renata Kosior, która pracuje na Posterunku Policji w Jastkowie. Celem spotkania było utrwalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pani Policjantka przypomniała uczniom, w jaki sposób należy bezpiecznie przechodzić przez ulicę, a także jak bezpiecznie podróżować pamiętając o zapinaniu pasów. Nasz gość zaprezentował również policyjne wyposażenie, które używane jest w codziennej pracy, a także odpowiedział na pytania, zadawane przez uczniów. Największą atrakcją okazał się radiowóz policyjny do którego chętni uczniowie mogli wsiąść i przez moment poczuć się jak policjant. Na koniec spotkania, uczniowie w ramach podziękowania wręczyli pani policjantce pamiątkowy dyplom. Dziękujemy pani Renacie za wspaniałą lekcję i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.
Justyna Wiater
Dzień Edukacji Narodowej
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Jest to wyjątkowa uroczystość dla wszystkich pracowników oświaty. Z okazji tego święta czwartoklasiści, pod opieką Pani Agnieszki Chmielewskiej, przygotowali humorystyczny ,,Koncert życzeń’’, który dostarczył wszystkim wiele radości. Po części artystycznej Pani Dyrektor złożyła nauczycielom oraz pracownikom naszej szkoły życzenia, zaś Samorząd Uczniowski przygotował drobne upominki. Dziękujemy uczniom za pamięć oraz życzenia. Pani Dyrektor Krystyna Wawręta przy tej uroczystej okazji wręczyła nagrody najbardziej zasłużonym nauczycielom. Pani Anna Perdun otrzymała Nagrodę Wójta Gminy Jastków. Panie: Dorota Dąbrowska, Ewelina Kapica, Karolina Turos-Dębska, Justyna Wiater, Aneta Chabros oraz Renata Skałecka otrzymały Nagrody Dyrektora.
Justyna Wiater
Dzień Chłopaka w oddziale przedszkolnym
W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności nawet już nie zliczę!
30 września obchodziliśmy w naszej grupie szczególnie ważne święto ,, Dzień Chłopaka’’. Z tej okazji dziewczynki z pomocą rodziców, przygotowały dla chłopców drobne upominkami i życzenia. Wszyscy chłopcy wykonali również pamiątkowe zdjęcia w fotobudce.Ten dzień był pełen radości i wspólnej zabawy.
Justyna Wiater
"Epoka brązu" - pokazy grupy rekonstrukcji historycznej "Archeo"
9 października gościliśmy w szkole grupę rekonstrukcji historycznej, która przeniosła nas w czasy epoki brązu. Była to niezwykła lekcja historii, podczas której poznaliśmy zwyczaje ludzi żyjących w dawnych czasach na terenie Europy. Prowadzący lekcję pokazał nam,
z jakich materiałów były robione i jak funkcjonowały narzędzia jeszcze przed wynalezieniem brązu. Dowiedzieliśmy się, jak kiedyś rozpalano ogień za pomocą dwóch kawałków drewna,
a nawet mieliśmy okazję poczuć dym, który wytworzył się podczas takiej próby rozpalenia. Poznaliśmy także rośliny, którymi odżywiali się ludzie w tamtych czasach. Po pokazie każda klasa mogła obejrzeć z bliska i potrzymać w rękach różnorodne narzędzia prezentowane podczas lekcji. Najwięcej emocji podczas pokazu wzbudził jeden z rekonstruktorów – paromiesięczny chłopiec, który tak, jak jego rodzice ubrany był kaftanik z epoki brązu
i do samego końca bardzo dzielnie odgrywał swoją rolę.
Agnieszka Chmielewska
Mobilna filharmonia - poznajemy gitarę basową
„Życie jest piękne. Trzeba tylko pięknie żyć.”
ks. Andrzej Kwaśnik
28 września na zaproszenie Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, pani dyrektor Krystyna Wawręta wraz z delegacją uczniów – Julią Kucabą i Olkiem Rzeźnikiem wzięli udział w uroczystości uhonorowania Medalionem Pamięci „Pieta Miednoje 1940” księdza kanonika Andrzeja Kwaśnika, kapelana i członka honorowego Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku oraz Federacji Rodzin Katyńskich, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.
To wyjątkowe odznaczenie nadawane jest przede wszystkim za kultywowanie pamięci funkcjonariuszy Policji Państwowej bestialsko zamordowanych przez NKWD w Kalininie (obecnie Twerze) wiosną 1940 roku i pogrzebanych w dołach śmierci w Miednoje i innych miejscach na nieludzkiej ziemi.
Uroczystość odbywała się w Kościele pw. Ducha Świętego w Starej Iwicznej koło Piaseczna oraz Gminny Ośrodku Kultury w Lesznowoli. Podczas mszy św. Julia i Olek, w historycznych mundurach Policji Państwowej, pełnili honorową wartę przy tablicy pamięci poświęconej ks. kanonikowi Andrzejowi Kwaśnikowi.
Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali książkę „Prawda i Pamięć” autorstwa Michała Krzysztofa Wykowskiego i Stanisława Wojciecha Wykowskiego, wydaną z okazji dwudziestolecia powstania i działalności Kapituły Honorowego Medalionu Pamięci „Pieta Miednoje 1940”.
Krystyna Wawręta
Europejski Dzień Języków
26 września w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego i niemieckiego. Głównym celem konkursu było wspieranie uzdolnień oraz rozwijanie zainteresowań językami obcymi. Ponadto przedsięwzięcie sprzyjało poszerzaniu horyzontów i kształtowaniu szacunku dla innych kultur. Uczniowie chętnie brali udział w konkursie. Podejmowali się wykonania zadań o różnym stopniu trudności, sprawdzając tym samym swoją wiedzę. Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za ufundowanie nagród i wszystkim za wzięcie udziału.
Julia Łazariewa
Akcja ,,Sprzątamy Dla Polski"
Dzień Kropki
Nazwa brzmi dość niepozornie, ale w rzeczywistości kryją się pod nią niezwykłe atrakcje dla najmłodszych, a przede wszystkim wspaniałe przesłanie. Najmłodsi uczniowie z klas 0 -3, w tym roku również obchodzili ten wyjątkowy dzień. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film o Vashti, małej dziewczynce, która właśnie dzięki zwykłej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki, odkryła w sobie talent i odzyskała wiarę we własne możliwości. Uczniowie rozwiązywali różnego typu zadania, łamigłówki, które miały na celu pobudzić ich wyobraźnię oraz kreatywność. Każdy uczeń mógł również wykonać sobie zdjęcie z kropką, w roli głównej. Ten dzień przyniósł nam wiele radości i pokazał, że każdy ma jakiś talent, który należy rozwijać.
Justyna Wiater
Pokazy z fizyki
11 września klasy 6-8 brały udział w 63 „Pokazach z Fizyki” organizowanych przez Instytut Fizyki UMCS, Stowarzyszenie Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Celem pokazów jest ukazanie atrakcyjności fizyki poprzez prezentację tematycznie dobranych, ciekawych dla młodzieży eksperymentów fizycznych. Pokazywane są zarówno takie doświadczenia, które trudno wykonać w warunkach szkolnych, bądź jest to wręcz niemożliwe, jak i te, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić samemu. Pokazy odbywają się w atmosferze wspólnej zabawy z fizyką. W tym roku organizatorzy przygotowali eksperymenty zebrane w czterech grupach tematycznych: „Fizyka latania”, „Rezonanse”, „Termodynamika” oraz „Poprzez zabawę do praw fizyki”. Naszym uczniom najbardziej przypadł do gustu ostatni temat, a najbardziej spodobało się doświadczenie, w którym jeden
z pracowników UMCS położył się na „łożu” nabitym gwoździami, a drugi położył mu na brzuchu ciężkie kowadło i uderzał w nie potężnym młotem. Leżącemu człowiekowi nic się nie stało. Dlaczego? Bo takie są prawa fizyki, a wyjaśni je wam każdy z naszych uczniów, który był na pokazach
Agnieszka Chmielewska
Strach ma tylko wielkie oczy!
Pokonywanie strachu wymaga wielkiej odwagi!
Klasy 1-3 (15 września) oraz 4-8 (19 września) udały się na wycieczkę do Chełma z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę". Chociaż mieliśmy ogarniczony czas udało nam się zwiedzić wiele miejsc.
Podziemia Kredowe w Chełmie
O Podziemiach Kredowych od niepamiętnych czasów krążą podania i legendy. Najbardziej znana jest ta o "białym niedźwiedziu" . Podobno w Chełmskich Podziemiach Kredowych można spotkać Ducha Bielucha. Według legendy jest to duch białego niedźwiedzia, który kiedyś mieszkał w kredowej jaskini. Pewnego dnia zobaczył zapalony znicz, którego światło go oślepiło. Od tej chwili przebywa w kredowych podziemiach, wychodząc na powierzchnię tylko w obronie mieszkańców.
Dzieci młodsze i starsze z niecierpliwością ale i dozą strachu czekały na spotkanie z duchem bieluchem, lecz duch okazał się być przyjazny, zaprosił dzieci do zwiedzania podziemnych korytarzy.
Krętymi korytarzami udaliśmy się na zwiedzenie z Panią Przewodnik.
Trasa podziemi ma duży walor edukacyjny. Dowiedzieliśmy się, jak powstała kreda, jak wyglądała praca w kopalni oraz zobaczyliśmy cenne znaleziska archeologiczne. Dzięki Przewodnikowi dzieci przyswoiły sobie wiedzę z historii, archeologii czy paleozoologii.
Spacer kredowymi korytarzami dostarczył nam niezapomnianych wrażeń!
Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza
Dzieci wraz z Panią Przewodnik zwiedzali trzy piętra muzeum, które gromadzi zabytki dotyczące przeszłości Chełma i Ziemi Chełmskiej od średniowiecza do czasów współczesnych. Obiekt ten posiada zbiory historyczne, przyrodnicze, archeologiczne, etnograficzne oraz sztuki. Są to dokumenty, ogłoszenia, fotografie, dawne pocztówki, prasa, pamiątki osobiste znanych w regionie chełmskim osób. Dzieci najbardziej zaciekawiły zabytki związane z geologią, zoologią i botaniką regionu lubelskiego.
Spacer po Chełmie
Podczas spaceru z Panią przewodnik dzieci miały okazję zwiedzić starówkę, Bazylikę NMP, a z góry katedralnej podziwiać panoramę Chełma.
To był dzień pełen wrażeń i emocji!
Ewelina Kapica