Gala Stypendystów
24 czerwca w Szkole Podstawowej w Jastkowie odbyła się Gala Stypendystów, którzy za wysokie wyniki w nauce otrzymali stypendium Wójta Gminy Jastków. Warunkiem otrzymania takiej nagrody było uzyskanie średniej ocen co najmniej 5.5. W tym roku w naszej szkole dokonało tego aż sześcioro uczniów. Padła też rekordowa średnia 6.00, którą uzyskała Lena Woźniak z klasy 4. Pozostali nagrodzeni uczniowie to: Zuzanna Jaworska z klasy 4 ze średnią 5.91, Wiktoria Szymańska z klasy 4 ze średnią 5.55, Helena Rogozik z klasy 5 ze średnią 5.58, Nadia Piątek z klasy 5 ze średnią 5.64 i Jakub Stachyra ze średnią 5.5. Wszystkim nagrodzonym uczniom i ich rodzicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Agnieszka Chmielewska
Zakończenie roku szkolnego 2023/24
W piątek, 21 czerwca, w Szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024. Uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz goście zgromadzili się, by wspólnie świętować sukcesy minionych miesięcy. Było to pierwsze zakończenie roku szkolnego, które odbyło się w nowej sali gimnastycznej. Po raz pierwszy wszyscy mogli zgromadzić się w jednej przestrzeni, dla nikogo nie zabrakło miejsc siedzących, uczniowie mogli swobodnie podchodzić po odbiór nagród, a tych było niemało. W tym roku szkolnym w klasach 1-3 wyróżnieni uczniowie to: Gabriela Kloc, Antonii Jaworski, Jakub Pukas, Szymon Stachyra, Liliana Pelowska, Szymon Grymuza, Liliana Rudna, Jakub Palac, Julia Kuta, Igor Mitura, Jakub Majchrzak, Zofia Rozwadowska, Igor Komsta, Kacper Kępa, Juliusz Rogozik, Weronika Pukas, Kacper Kucaba i Zofia Franczak. W klasach 4 – 8 świadectwa z biało-czerwonym paskiem otrzymali: Zuzanna Jaworska, Szymon Skałecki, Wiktoria Szymańska, Zuzanna Wojcieszek, Lena Woźniak, Julia Wójcik, Kornelia Miroń, Nadia Piątek, Helena Rogozik, Jakub Stachyra, Maja Adamczyk, Maja Górniak, Szymon Skałecki, Maja Wójcik, Klaudia Łuka, Oliwia Pietrak i Paulina Włodarczyk. Zostały także wręczone nagrody za frekwencję, postępy w nauce, za sukcesy czytelnicze i działalność w Szkolnym Klubie Wolontariatu. Drobne upominki otrzymali także uczniowie, którzy przez cały rok pomagali w obsłudze sprzętu nagłaśniającego.
Każde zakończenie roku szkolnego jest szczególnie ważne dla ósmoklasistów, którzy żegnają się ze szkołą, dlatego i w tym roku uczniowie klasy VIII przygotowali uroczysty apel, w którym przypomnieli wszystkim zgromadzonym swoje najważniejsze chwile spędzone w murach naszej szkoły. Zgodnie ze szkolną tradycją uczniowie 7 klasy przygotowali dla nich drobne upominki. Odbyło się także uroczyste przekazanie Sztandaru Szkoły klasie 7 i ślubowanie ósmoklasistów.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Krystyna Wawręta pogratulowała wszystkim uczniom, ich rodzicom i nauczycielom osiągniętych sukcesów, dużych i małych oraz życzyła udanego i bezpiecznego wypoczynku. Wszystkim uczniom życzymy udanych wakacji :-)
Julia Łazariewa
Agnieszka Chmielewska
Uroczyste otwarcie sali gimnastycznej połączone z Dniem Patronów
Tutaj znajdziesz zdjęcia z uroczystości >>
Piknik Sportowy w Miłocinie
14 czerwca, uczniowie czwartej klasy wzięli udział w pikniku sportowym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Polskich Olimpijczyków w Miłocinie. Udział w tym wydarzeniu był nagrodą za najwyższą średnią ocen w szkole.
Podczas festynu, nasi uczniowie mieli możliwość skorzystania z atrakcji przygotowanych przez organizatorów, a były nimi „dmuchańce”, jazda konna, bańki mydlane, konkursy z nagrodami, kiełbaski z grilla, lody, gofry, popcorn, wata cukrowa i inne przekąski. W bloku sportowym imprezy nasi uczniowie wzięli udział w przeciąganiu liny. Wszyscy świetnie się bawili, więc wniosek jest prosty: WARTO SIĘ UCZYĆ!
Agnieszka Chmielewska
Mamy salę gimnastyczną!
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie nareszcie doczekali się sali gimnastycznej. Staraniem pani wójt Teresy Kot i Rady Gminy Jastków VIII kadencji znalazły się fundusze na tę długo oczekiwaną inwestycję w naszej miejscowości.
Rozbudowa i przebudowa budynku Szkoły Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie była częścią dużego projektu „Bezpieczna i funkcjonalna szkoła przyszłości w gminie Jastków”, który obejmował również rozbudowę i przebudowę budynku Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie oraz ogrodzenie terenu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tomaszowicach wraz z wykonaniem boiska piłkarskiego. Znaczna część środków na ten cel pochodziła z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Wartość ogółem projektu: 8 689 383,28 zł
Dofinansowanie w ramach Polski Ład: 4 249 998,00 zł
Dofinansowanie w ramach MEiN: 1 000 000,00 zł
Wykonawcą robót budowlanych, wyłonionym w przetargu, była firma „POL-BUT Jacek Poleszak”, która ze wszystkich zadań wywiązała się w zaplanowanym czasie. Ze strony Gminy Jastków inwestycją kierowali pani Bogumiła Reszka i pan Włodzimierz Hofa.
Nowo wybudowana sala gimnastyczna jest dostosowana do potrzeb naszej szkoły. Uczniowie mają do dyspozycji niewymiarowe boisko do piłki nożnej i ręcznej o wymiarach 9 na 18 m, boisko do mini siatkówki i koszykówki. Obiekt częściowo wykorzystuje dotychczasową powierzchnię budynku szkoły, a dobudowana część to 230 m², w tym sala gimnastyczna 208,08 m². Zaplecze stanowi przebieralnia z natryskami i sanitariatami dla dziewcząt oraz chłopców, toalety przystosowane dla najmłodszych uczniów, a także osób niepełnosprawnych, pomieszczenie magazynowe i porządkowe. Sala wraz z zapleczem tworzy wydzieloną strefę ochrony przeciwpożarowej, co w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo. Dzięki zamontowanej pompie ciepła i instalacji fotowoltaicznej będzie można korzystać z odnawialnych źródeł energii. Sala jest w pełni przystosowana do korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne. Została wyposażona w niezbędny sprzęt sportowy.
Zakres inwestycji obejmował również przebudowę parkingu przy szkole. Dzięki temu zwiększyła się liczba miejsc parkingowych, a wyjazd na drogę powiatową z placu jest o wiele bezpieczniejszy.
Zrealizowana inwestycja jest ogromnie ważna dla naszej szkoły. Umożliwia przede wszystkim uczniom dostęp do podstawowej infrastruktury sportowej, uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego i aktywnościach fizycznych w godnych warunkach. Daje im szansę rozwoju fizycznego i kształcenia sprawności na warunkach podobnych, jakie mają rówieśnicy w innych szkołach naszej gminy. Nowy obiekt posłuży też mieszkańcom, którzy będą mogli korzystać z zajęć sportowych i rekreacyjnych oferowanych przez podmioty zewnętrzne.
Od września zatem zajęcia wychowania fizycznego już nie „pod chmurką” czy na korytarzu, ale w pięknym, nowym obiekcie. Bardzo dziękujemy wszystkim, dzięki którym spełniły się w końcu nasze marzenia o sali gimnastycznej.
Krystyna Wawręta
Ogólnopolskie Wybory Książek 2024
5 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ,,Ogólnopolskich Wyborach Książek 2024”. Podczas tej akcji uczniowie z całej Polski wybierają ulubione książki, które warto przeczytać i włączyć do księgozbioru biblioteki. Dzięki wyborom można dowiedzieć się, jakie pozycje najchętniej czytają uczniowie. Wśród młodszych uczniów naszej szkoły największą popularnością cieszą się książki, których bohaterami są zwierzęta oraz niezapomniane ,,Baśnie Andersena”.
Anna Perdun
Wycieczka do Magicznych Ogrodów
4 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3 uczestniczyły w wycieczce do Magicznych Ogrodów w miejscowości Trzcianki. Magiczne Ogrody to park tematyczny, zbudowany na podstawie autorskiej baśni Aragu i Zoranie opowiadającej o świecie zła i dobra, która w prosty sposób przekazuje podstawowe wartości ważne w życiu każdego z nas.
Mijając bramy parku weszliśmy do świata baśni, który zachwycił wszystkich swą niepowtarzalną formą, atrakcjami, kolorami. Przepiękny ogród został połączony z bajkową opowieścią. Zobaczyliśmy Dom Czarodzieja, Ogród Wróżek, Kwiatową Dolinę, Marchewkowe Pole, Smocze Gniazdo czy Krasnoludzki Gród. Spacerując parkowymi alejkami spotkaliśmy Skrzata Kronikarza, Wróżki Smużki i psotne Mordole. Na uczniów czekało wiele atrakcji tj. podziemne tunele, mosty w koronach drzew, ciuchcia, pole turniejowe. Nie zabrakło również zwykłych placów zabaw, z których chętnie skorzystaliśmy. Magiczne Ogrody to miejsce, gdzie można jednocześnie świetnie się bawić, dużo nauczyć i odpocząć.
Anna Perdun
Wizyta w pasiece
Zerówiaki realizują program ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne?". Na zaproszenie pana Leszka- tatusia jednej z naszych koleżanek postanowiły udać się do pasieki i na własne oczy przekonać się, w jaki sposób powstaje pyszny i ekologiczny miodek. Na początku wizyty pan Leszek opowiedział nam o pracy pszczelarza, znaczeniu pszczół w przyrodzie, a także zwyczajach jakie panują w pszczelej rodzinie. Następnie zaprezentował wszystkie narzędzia, które wykorzystuje w swojej pracy, a także strój niezbędny do podbierania miodu. Podczas wizyty w pasiece przedszkolaki mogły dotknąć plastry pszczele, dowiedzieć się jak powstaje miód i wosk. Panu Leszkowi dziękujemy za podzielenie się z nami swoją pasją , a także słodkie upominki w postaci słoiczków miodku, które każdy przedszkolak zabrał ze sobą do degustacji.
Justyna Wiater
Piknik Olimpijski w Warszawie
W dniu 25 maja 2024 r. uczniowie z klas IV- VI Szkoły Podstawowej w Ożarowie wzięli udział w największej imprezie sportowo-rekreacyjnej w Warszawie. Jubileuszowy, 25. Piknik Olimpijski odbył się na terenie Parku Kępa Potocka. Piknik to unikatowa możliwość na pokazanie różnorodności sportów, spotkanie z polskimi medalistami olimpijskimi, zaszczepianie sportowego trybu życia. „Citius-Altius-Fortius”.
Julia Łazariewa
Dzień Mamy
Maj to życie, maj to kwiaty.
Bzy, konwalie, róże, bratki.
Maj w uczucia tak bogaty.
Bo to święto Mamy i Taty.
20 maja zerówiaki z naszej szkoły przygotowały niespodziankę dla swoich kochanych Rodziców z okazji ich święta. Dzieci wcieliły się w rolę polnych kwiatów, prezentując swój talent aktorski, wokalny, a także taneczny. Po części artystycznej Rodzice również mieli nie lada zadanie, ponieważ musieli zaliczyć specjalnie przygotowaną przez dzieci zabawę, która sprawiła wszystkim wiele radości. Po wspólnej zabawie, nadszedł czas na życzenia, uściski , a także prezenty własnoręcznie przygotowane przez dzieci i oczywiście słodki poczęstunek. Ten dzień był pełen wzruszeń, ciepłych słów i doskonałej zabawy. Rodzicom dziękujemy za przybycie i poświęcony czas.
Justyna Wiater
Wojewódzki Mały Konkurs Recytatorski - etap gminny
20 maja odbył się etap gminny Małego Konkursu Recytatorskiego. O przejście do kolejnego etapu powiatowego walczyli uczniowie ze wszystkich szkół naszej gminy. W konkursie reprezentowało nas 9 uczniów:
Gabriela Kloc – kl. 1
Aleksandra Pietrak – kl. 1
Jakub Pukas – kl. 1
Igor Mitura – kl. 2
Zuzanna Wojcieszek – kl. 4
Julia Wójcik – kl. 4
Krystian Chyła – kl. 6
Julia Kucaba – kl. 7
Oliwia Pietrak – kl. 7
W eliminacjach gminnych Gabrysia Kloc otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów recytatorskich.
Anna Perdun
W świecie eksperymentów - Tęcza
To kolejny eksperyment w wykonaniu młodszej grupy ,,Koła naukowego” w ramach zajęć projektowych ,,Lepsze edukacja w gminie Jastków”. Tym razem uczniowie z dostępnych w każdym sklepie produktów wyczarowały tęczę.
Anna Perdun
Wojewódzki Turniej Poezji Dziecięcej
10 maja odbył się 57. Turniej Poezji Dziecięcej w Lublinie pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Konkurs cieszy się ogromną popularnością. W tym roku szkolnym wzięło w nim udział aż 111 uczestników szkół podstwowych. Naszą szkołę reprezentowała Gabriela Kloc z klasy 1. To debiut Gabrysi na tak wielkiej scenie. Gratulujemy odwagi, będziemy trzymać kciuki w przyszłym roku.
Anna Perdun
9 maja – Dzień Europy
9 maja obchodzony jest Dzień Europy. Dawniej nazywano go Dniem Zwycięstwa, dlatego, że …. Dziś jest to święto Unii Europejskiej, święto pokoju
i jedności w Europie. Dzień ten upamiętnia rocznicę wygłoszenia słynnej deklaracji przez Roberta Schumana, w której przedstawił on swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się niemożliwa. Plan Schumana uważa się za początek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. To święto jest okazją do celebrowania jedności, różnorodności i wspólnych wartości, które stanowią fundament naszego kontynentu. W tym dniu powinniśmy pamiętać o wartościach, które nas łączą - wolności, demokracji, równości i poszanowaniu praw człowieka.
Uczniowie naszej szkoły, z okazji Dnia Europy mieli możliwość zapoznania się z faktami i ciekawostkami dotyczącymi Unii Europejskiej, prezentacjami multimedialnymi na temat 20 lat członkostwa Polski w Unii przygotowanymi przez ich kolegów, a także mieli okazję wziąć udział w quizie sprawdzającym wiedzę na temat Unii Europejskiej, rozwiązywać krzyżówki i wykonywać inne interaktywne zadania.
Agnieszka Chmielewska
3 Maja - Święto Konstytucji
W tym roku apel upamiętniający Święto Konstytucji został przygotowany przez uczniów klasy 4. Poprzez recytację wierszy, przedstawienie faktów histo-rycznych i śpiewanie piosenek patriotycznych czwartoklasiści przybliżyli swoim młodszym i starszym kolegom istotę tego święta i znaczenie tej daty dla każdego Polaka.
Po apelu zostały wręczone nagrody z konkursu na „Ekoludka” oraz z gry terenowej „Uratuj Ziemię”.
Agnieszka Chmielewska
Wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej i Ogrodu Botanicznego w Lublinie
Dnia 29 kwietnia dzieci klas 1- 3 oraz oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Lublina. Najpierw zwiedziły Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Tam miały okazję poznać dawne życie na wsi, dowiedziały się więcej na temat wiatraka Zygmuntowskiego i pracy w nim, ginących zawodów, odwiedziły stare chałupy, dwór z Żyrzyna, podczas zwiedzania spotkały wiele zwierząt tj. : krowy, konie, kaczki, kur. Po zwiedzaniu przyszedł czas na zajęcia warsztatowe "Co jest grane? Zabawy pastwiskowe". Podczas zajęć dzieci poznały warunki życia dzieci na dawnej wsi, dowiedziały się jakie miały obowiązki, jak spędzał wolny czas i w co się bawiły. Miały również okazję wypróbować kilka tradycyjnych, najbardziej znanych zabaw ruchowych, które pozwoliły dzieciom poczuć klimat dzieciństwa minionych, odległych czasów.
Po zwiedzaniu Skansenu spacerem przeszliśmy do Ogrodu Botanicznego w Lublinie, tam dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek, mianowicie czym jest Ogród Botaniczny, czemu służą tabliczki przy roślinach, jak nazywają się rośliny, skąd pochodzą, jakie mają właściwości. Miały okazję zobaczyć wiele gatunków roślin, drzew i kwiatów, których nie widzą na co dzień. Nie zabrakło tez czas na przepyszne lody i piknik. To był miły dzień!
Ewelina Kapica
Dzień Ziemi
Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w obchodach Dnia Ziemi. W razem trwał on aż tydzień. Pani Anna Perdun i Pani Karolina Turos-Dębska opracowały projekt szkolny pod hasłem ,,Chrońmy naszą planetę Ziemię”. W ramach projektu przygotowały dla uczniów szereg atrakcji i zadań związanych z ochroną środowiska.
Uczniowie mogli wykazać się zdolnościami plastycznymi w konkursie na postać ,,Ekoludka”, który miał być wykonany z odpadów. Konkurs organizowany był w dwóch grupach wiekowych: klasy 0-3 oraz klasy 4-8.
Nagrody główne w konkursie otrzymali:
Jakub Stachyra, klasa 5
Gabriela Kloc, klasa 1
Jan Kloc, oddział przedszkolny
Zuzanna Jaworska, klasa 4
Antoni Jaworski, klasa 1
Julia Janowska, klasa 1
Hanna Malik, klasa 1
Uczniowie w nagrodę otrzymali ekologicznego Ekoludka w postaci roślinki, o którą będą musieli troszczyć się i dbać, tak jak o naszą planetę.
Bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyło się memory ekologiczne oraz gra terenowa „Uratuj Ziemię”, która polegała na wykonaniu 8 zadań związanych z ekologią. Uczniowie pracowali w dwuosobowych zespołach. Liczył się czas i poprawność wykonania zadań. Nagrody dla uczniów były wyjątkowo cenne, dlatego też trwała zacięta rywalizacja.
W kategorii klas 4-8 laureaci trzech pierwszych miejsc mogli wybrać jedną z dwóch nagród :
- bon uprawniający do 5 dodatkowych punktów na wybranym sprawdzianie z biologii, geografii, przyrody lub chemii
- bon uprawniający do korzystania na wybranym sprawdzianie z biologii, geografii, przyrody lub chemii z własnoręcznie wykonanej notatki sporządzonej na kartce w formacie A5
Zwycięzcami w starszej grupie wiekowej zostali:
Maja Górniak i Tymoteusz Dadej – z klasy 6
Daniel Gawron i Maciej Stypuła – z klasy 8
Iga Socha i Helena Rogozik – z klasy 5
W kategorii klas 1-3 laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody rzeczowe oraz bonus -ocenę bardzo dobrą z edukacji przyrodniczej.
Zwycięzcami w młodszej grupie wiekowej zostali:
I miejsce – Gabriela Kloc i Maja Kuta kl.1
II miejsce – Jakub Pukas i Natalia Paszczyk kl. 1
III miejsce – Aleksandra Pietrak i Liliana Pelowska kl. 1
Organizatorki Dnia Ziemi przygotowały również grę korytarzową „Ziemia”. Zadaniem uczniów było wykonać figurę (pozę) taką samą jaką wykonuje Ziemi lub odpowiedzieć na pytanie dotyczące środowiska przyrodniczego naszej planety.
Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zabawie. Za poprawnie wykonane zadanie otrzymywali słodki upominek.
Karolina Turos-Dębska
Anna Perdun
W świecie eksperymentów - Wulkan
Podczas zajęć ,,Koła naukowego” uczniowie klasy pierwszej wykonali wizualizację wybuchu wulkanu. Zajęcia są prowadzone w ramach zajęć projektowych ,,Lepsze szkolnictwo w gminie Jastków”. Dzięki nim dzieci mogą samodzielnie wykonywać doświadczenia i eksperymenty, poszerzać wiedzę z zakresu otaczającego świata.
Anna Perdun
Cyberprzemoc i odpowiedzialność karna małoletnich
Anna Mazurek
„ Planujemy dalszą ścieżkę edukacyjną” –
Targi Edukacyjne w Lublinie
22 marca uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w Targach Edukacyjnych w Lublinie. Jest to największe wydarzenie we wschodniej Polsce o tym charakterze, które przyciąga tysiące zwiedzających głównie ósmoklasistów i maturzystów. W Stresie Kariery swoją ofertę zaprezentowało ponad 100 wystawców – licea ogólnokształcące, technika, szkoły zawodowe i uczelnie wyższe. W Strefie Zawodów uczniowie demonstrowali umiejętności doskonalone na poszczególnych kierunkach zawodowych np. kucharze, mechanicy, plastycy. Była to świetna okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych oraz uczeni wyższych jak i uzyskania przydatnych informacji na temat różnych profesji. Instytucje szkoleniowe prezentowały różne formy dokształcania i podwyższania swoich kompetencji zawodowych, dzięki czemu uczniom łatwiej planować własną ścieżkę edukacyjną.
Aneta Sławińska
Ogólnopolska akcja ,,Łączy nas pamięć"
19 kwietnia nasza szkoła włączyła się w akcję upamiętniającą ważne wydarzenie w historii Polski, które miało miejsce w 1943 roku. Wtedy to wybuchło powstanie w getcie warszawskim, będące odpowiedzią na rozpoczęcie akcji ostatecznej likwidacji getta przez oddziały niemieckie.
To ważne wydarzenie przypomina o tragicznych losach ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej i jest symbolem walki o godność i wolność.
Symbolem tej wieloletniej akcji są żółte żonkile, składane co roku przez Polaków pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.
W tym roku szkolnym włączyliśmy się w powyższą akcję poprzez posadzenie przed naszą szkołą żonkili przyniesionych przez uczniów i zrobienie kotylionów podczas przerw.
Anna Perdun
Zapraszamy do odnowionej biblioteki szkolnej
W tym roku szkolnym nasza biblioteka przeszła spektakularną metamorfozę. Księgozbiór biblioteki został uporządkowany i uzupełniony o nowe pozycje. Wśród nich możemy znaleźć książki pisarki Pani Joanny Chmielewskiej oraz Pana Poety. Współczesnych twórców mieliśmy okazję gościć w szkole. Oprócz tego biblioteka wzbogaciła się o książki przyniesione przez uczniów w ramach przeprowadzonej akcji ,,Wymień książki na pierniki”. Do biblioteki zakupiono również nowe szafy, które z łatwością pomieściły bogaty księgozbiór. Ściany pomieszczenia zdobią piękne obrazy, wykonane przez uczennice klasy czwartej, przedstawiające bohaterów ulubionych książek z dzieciństwa. Biblioteka zachwyca swym wyglądem i zachęca do spędzania w niej każdej wolnej chwili.
Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki.
Anna Perdun
Pierwszy Dzień Wiosny
Jak co roku nasz pierwszy dzień wiosny zaczęliśmy od Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Jury w składzie ( Pani Dyrektor Krystyna Wawręta, Pani Agnieszka Wiśniewska, Pani Aneta Sławińska) miało trudne zadanie wyłonić zwycięzców konkursu. Nagrody dla laureatów tego konkursu ufundował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Dąbrowicy.
Ten dzień dzieci spędziły bardzo aktywnie. Nauczycielki przygotowały dla uczniów zajęcia rozwijające zainteresowania tj. (zajęcia plastyczne, robotyka, zajęcia taneczne, zajęcia z projektowania 3D, zagadki matematyczne, zajęcia sensoryczne i wiele innych).
W tym dniu odbył się również już III Konkurs Mam Talent, zorganizowany przez Panią Ewelinę Kapicę. Wzięło w nim udział wielu uczniów, pokazując swoje talenty wokalne, instrumentalne, taneczne, sportowe, plastyczne, matematyczne i inne.
W tym roku skład Jury był dla uczestników zaskakujący, ponieważ do Pani Zuzanny Dumy oraz Anety Sławińskiej dołączył laureat poprzedniej edycji konkursu - "Talent Roku 2023" - Konrad Adamczyk.
Każdy występ wzbudził w Jury w wiele pozytywnych emocji, Jury postanowiło nagrodzić każdego uczestnika.
Ten dzień był pełen wrażeń i pozytywnych emocji.
Poniżej przedstawiamy zwycięzców konkursów.
Szkolny Konkursu Recytatorski:
W kategorii klas 0-3:
I miejsce – Jakub Pukas (kl.1) i Igor Mitura (kl. 2)
II miejsce – Gabriela Kloc (kl. 1)
III miejsce – Wiktoria Pietrak (oddział przedszkolny), Szymon Stachyra (kl. 1)
Wyróżnienia: Jan Kloc (oddział przedszkolny), Gabriel Kępa (oddział przedszkolny), Aleksandra Pietrak (kl. 1), Julia Janowska (kl. 1)
W kategorii klas 4-8:
I miejsce: Oliwia Pietrak (kl. 7)
II miejsce: Julia Wójcik (kl. 4) i Zuzanna Wojcieszek (kl. 4)
III miejsce: Konrad Adamczyk (kl. 7) i Krystian Chyła (kl. 6)
Wyróżnienie: Julia Kucaba (kl. 7)
III Konkurs "Mam Talent":
Tytuł " Talent Roku 2024", statuetkę oraz szarfę otrzymała Maja Adamczyk z klasy 5.
W kategorii klas 0-3:
I miejsce - Igor Mitura (kl. 2)
II miejsce - Liliana Rudna (kl. 2), Igor Komsta (kl. 3)
III miejsce - Julia Janowska (kl. 1)
Wyróżnienia: Weronika Pukas (kl. 3), Gabrysia Kloc (kl. 1), Liliana Pelowska (kl. 1)
W kategorii klas 4-8:
I miejsce: Maja Adamczyk (kl. 5)
II miejsce: Paulina Włodarczyk (kl. 8), Nadia Piątek (kl. 5)
III miejsce: Lena Woźniak (kl. 4)
Wyróżnienie: Wiktoria Szymańska (kl. 4)
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, mamy nadzieję, że w kolejnej edycji konkursu weźmie udział jeszcze więcej uczniów.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Ewelina Kapica
Dzień Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet klasa 5 przygotowała zabawną inscenizację o stereotypach dotyczących Dnia Kobiet. Program był urozmaicony występami tanecznymi i wokalnymi naszych uczniów oraz Pani Eweliny Kapicy. Klasa 5 zakończyła apel wyświetleniem filmu, na którym uwieczniono wizerunki wszystkich kobiet naszej szkoły. Na koniec, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli wszystkim Paniom słodkie upominki.
Agnieszka Chmielewska
Dzień Grecji
W dniu 15 marca obchodziliśmy w naszej szkole – „Dzień Grecji”. Była to świetna okazja aby przybliżyć uczniom dziedzictwo cywilizacyjne Europy i najcenniejsze zabytki Grecji. Uczniowie klasy IV i V podzielili się swoją wiedzą i ciekawostkami, które zdobyli się podczas zajęć na kółku historycznym „ Poznaj Europę”. Najciekawszym aspektem dnia była inscenizacja mitu o „ Demeter i Korze” oraz lekcja języka greckiego.
Aneta Sławińska
Dzień Otwarty
8 marca 2024 roku odbył się Dzień Otwarty. Pani dyrektor powitała dzieci oraz rodziców, a następnie zaprosiła wszystkich do obejrzenia przedstawienia, które przygotowały dzieci z koła teatralnego ,,Iskierki’. Po części artystycznej nasi goście udali się do sali przedszkolnej, w której czekało moc atrakcji, tj. zabawy eksperymentalne podczas których uczennice z klasy czwartej zaprezentowały, w jaki sposób ze zwykłego słoika, waty i kolorowych barwników można stworzyć kosmos w słoiku, zagadki z Baby Jagi Chatki, zabawy w kącikach zainteresowań, wspólne zdjęcia w fotobudce, a także słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że przyszli uczniowie miło spędzili czas w naszej szkole i powrócą do nas we wrześniu.
Justyna Wiater
Od 1 marca realizowany jest w naszej szkole projekt „Lepsza edukacja w Gminie Jastków”. Jest to projekt dofinansowany z programu „Fundusze Europejskie dla Lubelskiego”, którego głównym celem jest wspieranie równego dostępu do dobrej jakości programu rozwojowego. Projekt obejmuje wsparciem uczniów w ramach zajęć wyrównawczych, rozwijających i terapeutycznych, nauczycieli w ramach szkoleń i studiów podyplomowych oraz doposażenie placówek i dostosowanie ich do potrzeb osób z niepełnosprawnością i jest realizowany we wszystkich szkołach naszej gminy. Dzięki przystąpieniu do projektu, uczniowie naszej szkoły będą mogli uczestniczyć w zajęciach rozwijających z języka angielskiego i matematyki, zajęciach wyrównujących z języka angielskiego i matematyki, zajęciach medialnych, logopedycznych, zajęciach z robotyki, kole naukowym, zajęciach z doradztwa zawodowego, zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz zajęciach z integracji sensorycznej. Ponadto, w ramach wymienionych zajęć, uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w wyjazdach edukacyjno-integracyjnych dofinansowanych z funduszu projektu. W szkole powstanie też sala integracji sensorycznej, która będzie wyposażona ze środków projektu. Projekt będzie realizowany przez 2,5 roku – do końca roku szkolnego 2025/2026.
Agnieszka Chmielewska
BohaterON w Twojej Szkole – ogólnopolska kampania o tematyce historycznej
Uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły poszerzali swoją wiedzę o Powstaniu Warszawskim w ramach kampanii BohaterOn. Jej głównym celem jest upamiętnienie Powstania Warszawskiego oraz promocja patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.
Aneta Sławińska
Podsumowanie pierwszego półrocza
16 lutego odbyło się podsumowanie pierwszego półrocza roku szkolnego 2023/2024. Pani Dyrektor zapoznała społeczność szkolną z najlepszymi wynikami i osiągnięciami, jakich uczniowie naszej szkoły dokonali w pierwszych pięciu miesiącach nauki. Poznaliśmy uczniów z najlepszymi średnimi ocen i uczniów z najwyższą frekwencją. Uczniowie o stuprocentowej frekwencji otrzymali od Pani Dyrektor symboliczne nagrody. Docenieni zostali także uczniowie dbający o nagłośnienie wszystkich imprez w naszej szkole i zapewniający oprawę muzyczną dyskotek i choinki szkolnej, a są to: Maciej Stypuła, Michał Kuna i Maksymilian Rozwadowski z klasy 8 oraz Jakub Wieczorek z klasy 4.
Pani Dyrektor poinformowała także uczniów o tym, że od 1 marca ruszy w naszej szkole realizacja nowego projektu dofinansowanego ze środków unijnych. W czasie zajęć projektowych uczniowie będą mogli doskonalić swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego, matematyki oraz rozwijać swoje zainteresowania związane z nowoczesną technologią podczas zajęć medialnych i zajęć z robotyki. W ramach projektu uczniowie będą mogli także uczęszczać na zajęcia z integracji sensorycznej, zajęcia logopedyczne, zajęcia z doradztwa zawodowego i zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne. Nie zabraknie także zajęć dla tych, którzy lubią eksperymenty naukowe. Ponadto, uczniowie biorący udział z zajęciach rozwijających umiejętności będą mogli pojechać raz w roku na darmowe wycieczki. Realizacja projektu jest przewidziana na najbliższe dwa i pół roku.
Agnieszka Chmielewska
80. ROCZNICA PUBLICZNEJ EGZEKUCJI WIĘŹNIÓW ZAMKU LUBELSKIEGO W KUROWIE
6 marca pani Dyrektor wraz z uczennicami Julią Kucabą i Oliwią Pietrak wzięła udział w uroczystości odsłonięcia pomnika na Starym Rynku w Kurowie. Monument z czarnego granitu upamiętnia ofiary publicznej egzekucji polskich żołnierzy, więźniów zamku lubelskiego, którzy 6 marca 1944 r. zginęli z rąk hitlerowców przez powieszenie lub rozstrzelanie.
Wśród 46 poległych znalazł się por. Stanisław Jagielski, cichociemny, szef Kedywu Inspektoratu Rejonowego Lublin-Puławy, aresztowany 7 grudnia 1943 r. podczas pobytu w mieszkaniu Anny i Andrzeja Nowaków mieszczącym się w budynku szkoły w Ługowie. Był okrutnie torturowany w czasie przesłuchań, ale nie wydał nikogo ze współtowarzyszy. Rany były tak dotkliwe, że uniemożliwiły starannie przygotowaną przez kolegów ucieczkę z więzienia.
Wraz z 49 więźniami zamku lubelskiego znalazł się na liście do egzekucji, która była odwetem za zabójstwo dwóch Niemców przez partyzantów z oddziału Szarugi. Miejscem wykonania wyroku stał się Kurów. Dziesięciu skazańców powieszono, a innych rozstrzelano przy skarpie na szosie puławskiej.
Z Ługowa w tej egzekucji zginał również kapitan Stanisław Łabęcki, właściciel majątku Ługów, szef służby taborowej Komendy Okręgu AK Lublin oraz Stanisław Grzywacz.
Bohaterską śmierć naszych mieszkańców uczciliśmy złożeniem wieńca pod pomnikiem oraz deklaracją przekazywania pamięci o tamtym wydarzeniach i niezłomnych ludziach.
Źródło: https://www.facebook.com/photo?fbid=432759579108684&set=pcb.432759752442000&locale=ms_MY
Dzień Seniora
20 lutego 2024 roku, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Seniora. Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie przygotowanych dla nich programach artystycznych. Przedszkolaki oraz pierwszaki, zaprezentowały skecze z babcią i dziadkiem w roli głównej zaś drugoklasiści zaprezentowali skoczny układ taneczny. Pani dyrektor na ręce naszych wyjątkowych gości złożyła życzenia, a uczniowie obdarowali babcie oraz dziadków własnoręcznie wykonanymi prezentami. Po części artystycznej przyszedł czas na rozmowy oraz uściski przy herbatce oraz ciasteczku, który przygotowały niezastąpione mamusie. Ten dzień był wyjątkowy i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.
Justyna Wiater
Luty Miesiącem Bezpiecznego Internetu
6 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku ten dzień wypadł podczas ferii zimowych, więc nie mogliśmy go obchodzić w szkole, ale po powrocie z ferii zrealizowaliśmy szereg działań, które propagowały wśród naszych uczniów zasady bezpiecznego używania Internetu.
Uczniowie zostali zapoznani z zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem w Internecie podczas lekcji informatyki. Dodatkowo, na dolnym korytarzu były wywieszone popularne hasła związane z bezpieczeństwem podczas użytkowania Internetu wraz z wyjaśnieniami. Były to hasła z publikacji „ABC cyberbezpieczeństwa” przygotowanej przez OSE (Ogólnopolską Sieć Edukacyjną) i NASK-PIB (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy). Następnie uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie dotyczącym powyższych zagadnień.
Ponadto, w klasach 4-8 zostały przeprowadzone lekcje na temat rozpoznawania fakenewsów i sposobów sprawdzania prawdziwości informacji napotykanych w Internecie i mediach społecznościowych.
W lutym, uczniowie klas 4-8 brali także udział w webinarium pt. „Bezpieczne relacje w sieci” poświęconemu tematyce komunikowania się za pośrednictwem Internetu oraz webinarium pt. „Ochrona danych i wizerunku w sieci” dotyczącym bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych. Webinaria ostały przygotowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Agnieszka Chmielewska
Zagadki z piernikowej chatki
Podczas szkolnej choinki, a także po feriach zimowych, młodsi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w konkursie zorganizowanym przez opiekunów szkolnej biblioteki. Konkurs przebiegał pod hasłem ,,Zagadki z piernikowej chatki” i sprawdzał wiedzę dzieci na temat bajkowych i baśniowych bohaterów. Celem przedsięwzięcia było również propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, zachęcanie do korzystania z ciekawych pozycji biblioteki szkolnej.
Anna Perdun
Jak przyrządzić włoską pizzę?
Uczniowie klasy zerowej i klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej w Ożarowie dowiedzieli się w pizzerii Giuseppe w Lublinie, gdzie zostali zaproszeni na warsztaty kulinarne. Dzieci przećwiczyły samodzielne wyrabianie ciasta do pizzy. Podczas warsztatów pizzy dzieci zdobyły wiedzę na temat składników, a także poznały recepturę na ten włoski przysmak. Przetestowały wykonanie pizzy pod okiem specjalistów kulinarnych, którzy zapoznali uczniów z każdym etapem wykonania pizzy oraz bułki. Dzieci przećwiczyły samodzielne wyrabianie ciasta do pizzy, dowiedziały się jak rozkręcać ciasto tak, aby placek był okrągły i cienki. itd. Zostały zapoznane z historiami kuchennymi niektórych produktów. Każdy uczestnik miał zapewnione swoje stanowisko pracy, w tym fartuch, łopatkę i inne akcesoria domowe. Wszystkie wypieki, które powstały podczas warsztatu min. również bułki o różnych kształtach, uczniowie wykonali samodzielnie. Dzieci miały okazję zobaczyć wyposażone w profesjonalne do wypieku pizzy piece, oraz poznały „od kuchni” wszystkie stanowiska w restauracji. Kiedy nasze pizze wylądowały już w piecu, dzieci zostały poczęstowane napojami. W finale warsztatów każde z dzieci konsumowało własnoręcznie zrobioną pizzę. Wycieczka była bardzo ciekawa, „pyszna” i pouczająca.
Jolanta Pelc
Choinka szkolna
Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest uroczysta zabawa choinkowa, na której bawią się uczniowie szkoły wraz z rodzinami i zaproszonymi przyjaciółmi. Jak w ubiegłym roku zaproszone zostały również dzieci i ich opiekunowie z Domu Dziecka w Przybysławicach i Dąbrowicy. W tym roku w naszej pięknie udekorowanej szkole choinka odbyła się 26 stycznia, tym samym otwierała ona symbolicznie okres ferii zimowych. O przygotowanie poczęstunku w klasach dla swoich pociech zadbali nasi rodzice.
Tradycyjnie uroczystość rozpoczęliśmy od pokazu talentów naszych uczniów. Dzieci pokazały swoje talenty taneczne, wokalne jak i teatralne. Po występach Pani Dyrektor uroczyście rozpoczęła zabawę choinkową.
Druga część choinki rozpoczęła się animacjami tanecznymi dla dzieci poprowadzonymi przez Panią Ewelinę i Zuzannę. Impreza była nasycona wyśmienitą zabawą taneczną uczniów jak i innymi atrakcjami. Większość uczestników choinki, postarała się o piękne i ciekawe kostiumy i przebrania, wszystkie dzieci zostały nagrodzone cukierkami z piniaty.
Czas zabawy szybko minął, rozbawieni i weseli wróciliśmy do domów. Na pewno za rok będziemy się bawić równie dobrze.!
Ewelina Kapica
Dzień Serdeczności i Życzliwości
21 stycznia odbyła się szkolna akcja pod nazwą ,,Dzień Serdeczności i Życzliwości”. Organizatorem akcji byli uczniowie klasy pierwszej. Do udziału w niej zaprosili młodszych i starszych kolegów, koleżanki. Przygotowali z tej okazji ,,drzewko miłych słów”, na którym zawiesili serduszka. W sercach uczniowie zapisywali miłe słowa do rówieśników oraz kluczowe słowa mówiące o tym, jakimi cechami powinniśmy kierować się w relacjach z innymi osobami.
Anna Perdun
Konkurs językowy
16 stycznia 2024r. fani języka angielskiego i niemieckiego mieli okazję wziąć udział w kolejnym konkursie językowym dla klas III-VIII Szkoły Podstawowej w Ożarowie. Jego celem było promowanie języków obcych i podniesienie poziomu swoich umiejętności. Zadaniem uczniów polegało na dopasowaniu opisów do obrazków, a zdobyte punkty można było wymienić na słodycze. Zadania konkursowe były dostosowane do poziomu uczniów i obejmowały różne aspekty języka, takie jak: gramatyka, słownictwo, kulturoznawstwo. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, łącznie wzięło w nim udział 30 uczniów i uczennic z naszej szkoły.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i wysiłku włożonego w przygotowanie do konkursu oraz nauczycielom A. Wiśniewskiej, A. Chmielewskiej i J. Łazariewej. Zachęcamy do dalszego rozwijania umiejętności językowych.
Julia Łazariewa
Spotkanie z Panem Poetą
4 stycznia 2024 r. naszą szkołę odwiedził niecodzienny gość "Pan Poeta" bajkopisarz, autor "Ptasiej serii". Uczestnikami spotkania autorskiego byli uczniowie klas 0- V Szkoły Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Jastkowie. Były kolorowe balony, pacynki, przebieranki, a nawet ptasie skrzydła. Dzieci z dużym zaciekawieniem słuchały opowiadanych bajek i czytanych książek samego poety. Pan Poeta zaprezentował uczniom swój dorobek pisarski, na który złożyły się książki: "Kura, co tyła na diecie", "Wróbel, co oćwierkał sąsiadów", "Kaczka, co przebrała miarkę", "Paw, co ogon miał z przyjaźni", "Sowa, co bałagan ma w porządku". Spotkanie autorskie było pełne wrażeń, radości i zabaw. Książki poety zostały zakupione i trafiły do naszej szkolnej biblioteki.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.
Jolanta Pelc
Włączamy się w powstanie polskiej biblioteki w Edynburgu
Pani Diana Nowak Zegadło (prawnuczka Patronów naszej Szkoły) i jej rodzina na stałe mieszkają w Szkocji. W Edynburgu prowadzą Polskie Centrum Pomocy Rodzinie, a obecnie realizują projekt tworzenia polskiej biblioteki.
Nasza szkoła będzie miała również w tym swój udział, ponieważ zorganizowaliśmy zbiórkę używanych i nowych książek, a 15 stycznia ponad dwustukilogramowa przesyłka z książkami wyruszyła do Szkocji. Zbiórka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom – nauczycielom, uczniom i rodzicom, a także mieszkańcom parafii Garbów za przekazanie swoich księgozbiorów. Mamy nadzieję, że zbiory polskiej biblioteki będą chętnie wypożyczane przez naszych rodaków mieszkających w Edynburgu.
„Cicha noc, święta noc”
Dziękujemy uczniom kl. VI , którzy przedstawili Jasełka dla całej społeczności naszej szkoły.
Dziękujemy uczniom kl. III , którzy tańcem uświetnili naszą uroczystość, a także chórowi szkolnemu oraz oddziałowi przedszkolnemu za piękne wykonanie kolęd i pastorałek.
A potem było kolędowanie, życzenia, dzielenie się opłatkiem i Wigilia w klasach.
Anna Sierzputowska
Rozdanie nagród za udział w konkursie
,,Kartka na Boże Narodzenie"
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, każdy uczestnik został nagrodzony dyplomem oraz upominkiem. Kartki konkursowe zostały wysłane emerytowanym nauczycielom i pracownikom naszej szkoły.
Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Ewelina Kapica
Rozdanie nagród za udział w konkursie na świąteczną ozdobę
Podsumowanie programu ,,Wsparcie Edukacji” realizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki
Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem ,,U źródeł Ciemięgi” i fundacji ,,Stary Sad”, uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych z zakresu edukacji historycznej, polonistycznej oraz zajęciach sportowych. W ramach programu wzięli udział w wycieczce do Huty Szkła we Wronowie, zwiedzali Stadion Narodowy w Warszawie oraz uczestniczyli w meczu Legia Warszawa. Bardzo emocjonujący dla dzieci był wyjazd na Mikołajkowy Turniej Sportowy. W ramach programu dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym ,,Nie marnuj żywności" oraz literacko – plastycznym ,, Moje miasto, moja wieś w czasach historycznego przełomu”.
21 grudnia w naszej szkole odbyło się podsumowanie powyższego programu. Podczas spotkania wręczone zostały uczniom dyplomy i nagrody za udział w konkursach. Uczniowie klasy III wręczyli naszym gościom zrobione własnoręcznie podczas zajęć historycznych szmaciane lalki.
Uczniowie nagrodzeni w konkursach:
1. Konkurs plastyczny dla klas I – III ,,Nie marnuj żywności”:
I miejsce – Igor Komsta
Wyróżnienie: Gabriela Kloc, Juliusz Rogozik, Zofia Franczak, Kacper Kępa, Aleksandra Kozdrój, Filip Drozd-Drozdowski, Jakub Sprawka
2. Konkurs literacko – plastyczny dla klas IV – VIII ,, Moje miasto, moja wieś w czasach historycznego przełomu”:
III miejsce – Zuzanna Wojcieszek
Wyróżnienie: Zuzanna Landos, Oskar Wiankowski
Anna Perdun
Przygotowania do świąt w oddziale przedszkolnym
Przygotowania do świąt w oddziale przedszkolnym rozpoczęły się już na początku grudnia. Zerówiaki piekły pierniczki, ubierały choinkę, a także wspólnie z trzecią klasą brały udział, w warsztatach, które prowadziła Pani Teodora Czerniec. Podczas warsztatów pani Todzia zaprezentowała nam w jaki sposób ozdobić bombkę techniką decoupage. Bombki, które dzieci wykonały podczas warsztatów z pewnością będą wspaniałą ozdobą choinkową. Dziękujemy pani Todzi za wizytę, a także ciekawe warsztaty.
Justyna Wiater
Wyjazd do teatru na spektakl ,,Zemsta"
18 grudnia klasy starsze wybrały się do teatru w Lublinie, by obejrzeć spektakl pt. ,,Zemsta’’. Współczesny odbiorca, oglądając przedstawienie, może odkrywać je na nowo poprzez odniesienie do własnych doświadczeń. Sztuka opowiada o wadach Polaków, m.in. pozornej pobożności czy kłótliwości. Porusza tematy uniwersalne, ukazuje wartość komunikacji jako drogi do porozumienia.
Agnieszka Sulej
Gminny Konkurs Ortograficzny ,,Mistrz Ortografii"
,,Mistrz Ortografii’’ – pod takim hasłem, 14 grudnia br., po raz trzynasty w Szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny.
W XIII edycji Gminnego Konkursu Ortograficznego ,,Mistrz Ortografii’’ uczestniczyli przedstawiciele wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Jastków. Celem konkursu było zmobilizowanie uczniów do wytężonej pracy nad rozwijaniem i doskonaleniem umiejętności ortograficznych, jak również uwrażliwienie ich na piękno języka ojczystego. Konkurs miał formę zabawy. Uczniowie mierzyli się z zadaniami w formie quizów, krzyżówek i zagadek. Taka formuła miała na celu pokazanie uczniom, że ortografia nie musi być nudna i nieprzyjemna. Celem głównym konkursu było zachęcenie młodzieży do pogłębiania wiedzy z zakresu ortografii, a nie wzajemna rywalizacja. Uczniowie, biorący udział w zmaganiach, zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Praca w zespołach oraz przedstawienie wyników przed komisją umożliwiła dzieciom rozwijanie umiejętności komunikacyjnych.
Wysiłek i zaangażowanie uczestników zostały nagrodzone. Zwycięzcom konkursu wręczono statuetkę i tytuł ,,Mistrza Ortografii’’. Dzieci otrzymały również dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Nauczycielom prowadzącym, za trud włożony w przygotowanie uczestników, osobiście podziękowała Pani Dyrektor Krystyna Wawręta.
Wyniki konkursu :
I miejsce: Szkoła Podstawowa im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie
II miejsce: Szkoła Podstawowa im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Snopkowie
III miejsce: Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Płouszowicach
IV miejsce: Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie
V miejsce: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła w Tomaszowicach
Agnieszka Sulej
Konkurs ekologiczny Jestem EKO- Bądź i Ty
Uczniowie klasy piątej wzięli udział w konkursie ekologicznym Jestem EKO- Bądź i Ty. Konkurs organizowany był przez Fundację Inicjatyw Menedżerskich oraz Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Bełżycach. Nasi piątoklasiści przygotowali filmik pt.: „Eco SPRAWY” promujący zachowania ekologiczne w życiu codziennym.
Scenariusz: Nadia, Helena, Maja
Scenografia: Dominik, Fabian
Reżyseria: Maja, Helena, Nadia
W rolach głównych:
Grażynka: Iga
Janusz: Alex
Mężczyzna pod sklepem: Kuba
Klient: Kacper
Montaż: Maja, Konrad
Specjalne podziękowania dla:
Pani Dyrektor – za użyczenie gabinetu.
Pani Kierownik sklepu Lewiatan w Ługowie – za możliwość nagrania na terenie sklepu.
Pani Edycie - za oprawę muzyczną filmu.
Wojewódzki Konkurs Recytatorski
8 grudnia czworo naszych uczniów wzięło udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim, noszącym tytuł: Bronisław Pietrak - chłopski piewca Lubelszczyzny. Za szczególne umiejętności interpretacji tekstów poety, wyróżnienia otrzymali: Tymoteusz Dadej z klasy VI oraz Julia Kucaba z klasy VII. Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły tak chętnie podejmują się wystąpień publicznych i chcą prezentować swoje umiejętności. Recytacja bowiem wymaga odwagi i pracy nad sobą oraz własnymi umiejętnościami. Odpowiednia interpretacja, rozumienie wygłaszanego tekstu, doskonale wpisuje się w kanon edukacji klasycznej. Jest to bowiem umiejętność sprawnego mówienia, świadomego posługiwania się słowem, używania go w sposób poprawny.
Agnieszka Sulej
Wizyta Świętego Mikołaja
Tradycyjnie jak co roku 6 grudnia Św. Mikołaj odwiedził najmłodszych uczniów naszej szkoły. Pani Dyrektor na początku spotkania powitała naszego gościa. Dzieci wspólnie zaśpiewały Mikołajowi piosenkę, pt. ,,To Mikołaj, to Mikołaj’’, a nasz gość obdarował wszystkich upominkami oraz ciepłym uśmiechem. Uczniowie również przygotowali dla Mikołaja drobny upominek, w postaci pierniczków i herbatki na mroźne zimowe dni. Ta wizyta długo pozostanie w naszej pamięci, a zdjęcia wykonane z Mikołajem będą wspaniałą pamiątką. Mikołajowi dziękujemy za wizytę i zapraszamy za rok!
Justyna Wiater
Spotkanie z podróżnikiem
5 grudnia 2023 roku odbyło się spotkanie z panem Mateuszem Chołodym, który jest podróżnikiem. Pan Mateusz w bardzo ciekawy oraz humorystyczny sposób opowiedział nam o swojej podróży do Egiptu ,,Kraina nad Nilem’’. Podróżnik przybliżył uczniom Egipt od czasów starożytnych po współczesne. Uczniowie mieli również okazję aktywnie uczestniczyć w pokazie poprzez przymierzanie strojów, mierzenie na globusie odległości do Kairu, oglądanie eksponatów oraz pamiątek. Pan Matuesz zachęcił wszystkich do podróżowania i poznawania nowych kultur. Dziękujemy za wizytę, a także żywą lekcję historii i geografii.
Justyna Wiater
Kalendarz adwentowy klasy 4
Witajcie! Przygotowaliśmy dla was zadania, którymi można zapełnić sobie czas oczekiwania na Święta! Życzymy miłych chwil z naszymi propozycjami!
Klasa 4
Link do kalendarza znajdziesz tutaj
Zabawa andrzejkowa w oddziale przedszkolnym
Koniec listopada jest to magiczny czas wróżb, czarów, a także przepowiadania co nas czeka. 30 listopada przedszkolaki, wspólnie z dziećmi z Klubu Przedszkolaka w Ożarowie, uczestniczyły w zabawie andrzejkowej. Dzieci brały udział w wielu zabawach, wróżbach, w których z przymrużeniem oka mogły poznać swoją przyszłość. Podczas zabawy nie zabrakło wspólnych tańców przy skocznej muzyce, a także słodkiego poczęstunku, który przygotowali rodzice. Czy nasze wróżby się spełnią? Najbliższa przyszłość to zweryfikuje. Ten dzień przyniósł wszystkim wiele radości i był wspaniałą okazją do wspólnej zabawy.
Justyna Wiater
W poszukiwaniu pomysłu na swoją przyszłość
W listopadzie uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w konferencji z doradztwa zawodowego organizowanej w Zespole Szkół nr 2 w Nałęczowie. Zapoznali się z ofertą kształcenia oraz obiektem szkoły. Prelekcje wygłosili Artur Trukawiński „ Grupa Arche”- sieć hoteli oraz Jakub Fraszka „Domki na drzewach” - Nałęczów. Prelegenci opowiadali o swojej drodze kariery zawodowej oraz podkreślali wartość jaką jest nauka i wiedza. Uatrakcyjnieniem konferencji była możliwość przeniesienia się w świat VR oraz poznanie techniki druku 3D.
Aneta Sławińska
Dzień Pluszowego Misia w grupie przedszkolnej
Dzień Pluszowego Misia to czas, by podkreślić, jak ważne są nasze przyjaźnie i relacje, a także nauczyć dzieci opieki nad swoimi ulubionymi pluszowymi przytulankami. To wyjątkowa okazja, by celebrować miłość i przywiązanie do swojego ukochanego pluszaka. Data 25 listopada, nie jest przypadkowa, bo tego dnia przypada rocznica powstania maskotki misia. Święto nie ma długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku.
W przeddzień święta misia dzieci z zerówki miały okazję opowiedzieć o swoim ulubionym pluszowym przyjacielu. Uczestniczyły w wielu atrakcyjnych zabawach ruchowych, plastycznych, zorganizowano dla nich konkursy, quizy, zgadywanki. Przygotowane zostały misiowe fotobudki. Dzieci śpiewały piosenki, wspólnie recytowały wiersze o misiach, tańczyły przy akompaniamencie znanych melodii o miśkach. Poza tym poznały różne gatunki niedźwiedzi, ich wygląd i zwyczaje, a także znane bajkowe misie.
Na koniec dnia dzieci zostały poczęstowane małym słodkim„co nieco”, przygotowanym przez rodziców. Ten dzień w zerówce był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Każde dziecko wychodziło do domu z uśmiechem i dumą z „Dyplomem Przyjaciela Misia”.
Jolanta Pelc
Spotkanie z pisarką Panią Joanną Marią Chmielewską
24 listopada w Szkole Podstawowej w Ożarowie gościliśmy znaną pisarkę, panią Joannę Marię Chmielewska. Pani Joanna jest autorką wielu książek dla dzieci i dorosłych.Pisze również wiersze dla dzieci, które niejednokrotnie zamieszczane są w podręcznikach dla najmłodszych. Na spotkaniu Pani Joanna opowiedziała o swoim dorobku literackim.
Uczniowie klas młodszych poznali już wcześniej wzruszającą historię niebieskiej niedźwiedzicy. Na spotkanie z autorką przygotowali galerię prac plastycznych, które przedstawiały wybrane sceny z książki. Pisarka opowiedziała, jak doszło do napisania historii o niedźwiadku, zdradziła pochodzenie jego tajemniczego imienia Azul, a następnie przedstawiła dzieciom pluszowego bohatera lektury. Poza tym uczniowie dowiedzieli się skąd autorka czerpie pomysły na książki, ile czasu zajmuje jej ich napisanie oraz która z pozycji jest najbliższa jej sercu.Pani Joanna zdradziła również, czy jej talent pisarski był widoczny już od najmłodszych lat i kiedy odniosła swój pierwszy sukces.
Pani Joanna jest cenioną pisarką. Ma grono stałych wielbicieli, które systematycznie się powiększa. W swoich książkach porusza ważne dla młodych czytelników tematy dotyczące między innymi akceptacji, tolerancji, przyjaźni, pokonywania trudności. Przenosi czytelników w świat pełen przygód, tajemnic, niezwykłych zdarzeń. Za książkę ,,Maciejka Gwizd” otrzymała wyróżnienie oraz Nagrodą Czytelników w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego. ,,Niebieska niedźwiedzica” natomiast została nominowana do Plebiscytu Złota Dwudziestka i głosami czytelników znalazła się na liście 20 ulubionych książek na 20 lecie kampanii ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Książka ta, głosami czytelników, została również uznana za Najlepszą Książkę Dziecięcą. Nasz gość zdradził dzieciom, że jest w trakcie pisania kolejnej części przygód Maciejki Gwizd. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi pomysłami na ciekawą, zaskakującą fabułę książki.
Podczas spotkania dzieci mogły zakupić nagrodzone książki ze specjalną dedykacją od pisarki.
Jeszcze tego samego dnia w szkolnej bibliotece zagościły pozycje Pani Joanny, które od razu zostały wypożyczone przez dzieci. Już wkrótce w bibliotece pojawią się kolejne pozycje autorki.
Anna Perdun
Pasowanie na ucznia
,,Ze wszystkimi pierwszakami ślubujemy dziś…”
23 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia. Była to ważna chwila nie tylko dla pierwszaków, ale również całej społeczności szkolnej, która przyjmuje w swój poczet nowych uczniów. Maluchom mocno kibicowali rodzice - honorowi goście uroczystości. Swoją obecnością dodawali pociechom wsparcia i otuchy.
Przygotowania do uroczystości trwały już od początku roku szkolnego. Uczniowie pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali część artystyczną, podczas której zaprezentowali swoje zdolności oraz pokazali, czego nauczyli się przez ten krótki okres. Ważną częścią akademii był moment ślubowania na sztandar szkoły. Pierwszaki obiecały być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, szanować innych, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania nadszedł czas pasowania pierwszoklasistów na uczniów i przyjęcia ich do braci uczniowskiej. Symbolem nadania tytułu było założenie czapek ,,Małego Żaka”. Wysiłek maluchów został doceniony. Otrzymali oni pamiątkowe medale, dyplomy, rożki pełne słodyczy oraz książeczki. Na zakończenie części artystycznej uczniowie podziękowali swoim rodzicom i wręczyli drobne pamiątki -różyczki.
Tego dnia pierwszoklasiści musieli się również zmierzyć z zadaniami przygotowanymi przez starszych kolegów z Samorządu Uczniowskiego.
Ze wszystkimi wyzwaniami poradzili sobie bardzo dobrze, czego dowodem były gorące brawa ze strony publiczności.
Po uroczystości uczniowie udali się na zasłużony poczęstunek.
Anna Perdun
Sukcesy naszych uczniów w XVI Gminnym Przeglądzie Piosenki
i Pieśni Patriotycznej w Tomaszowicach
20 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVI Gminnym Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Tomaszowicach. Przegląd miał na celu popularyzację pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej. Zgromadził uczniów ze wszystkich szkół naszej gminy w różnych grupach wiekowych. Konkurencja była bardzo mocna, wszystkie szkoły prezentowały wysoki poziom wokalny. Nasi reprezentanci zajęli czołowe miejsca.
- W kategorii oddział przedszkolny i klasy I-III: I miejsce - zespół wokalny uczniów klasy I, II miejsce – Gabrysia Kloc
- W kategorii klas IV – VIII: II miejsce – tercet w składzie: Maja Adamczyk i Helena Rogozik (kl. V) oraz Konrad Adamczyk (kl. VII)
Anna Perdun
Koło "Poznaj Europę"
W ramach kółka zainteresowań „ Poznaj Europę” uczniowie klasy IV poznają symbole, architekturę, krajobraz, kulturę oraz tradycje Grecji. Na jednych z zajęć pogłębili również wiedzę na temat tradycyjnej kuchni greckiej i przyrządzili pyszną grecką sałatkę.
Aneta Sławińska
WDZIĘCZNI ZA NIEPODLEGŁOŚĆ…
W dniu 10 listopada Dyrekcja, Nauczyciele oraz Uczniowie naszej szkoły uczcili 105 rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczysty apel upamiętniający Święto Niepodległości- przygotowali uczniowie klasy IV i VI.
„Polsko, nie jesteś już niewolnicą”
Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
na którym z lochu, co był twą stolicą lat sto,
swym własny dźwignąłeś się duchem.
Dzisiaj wychodzisz po wieku z podziemia,
z ludów jedyny ty lud czystych dłoni.
Co swych zaborców zdumieniem oniemia,
Iż, tym zwycięża jeno, że się broni.
Aneta Sławińska
Rozstrzygnięcie jesiennego konkursu plastycznego
Dzień Papieski
„ Cywilizacja życia „ - to hasło XXIII Dnia Papieskiego.
W naszej szkole - 27 października- uczniowie kl. IV oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego przygotowali uroczysty apel poświęcony postaci św. Jana Pawła II. Uczniowie opowiedzieli o podróżach Papieża podczas których spotykał ludzi różnych kultur i religii.
Św. Jan Paweł nauczał :
„ Ponieważ Bóg powierza człowieka człowiekowi, każdy człowiek jest stróżem swego brata”.
Justyna Wiater
Anna Sierzputowska
Wizyta Zespołu Pieśni i Tańca Dąbrowica
Już po raz kolejny gościliśmy, w naszej szkole Zespół Pieśni i Tańca Dąbrowica. Tym razem artyści przybliżyli nam strój kaszubski i szczegółowo omówili jego charakterystyczne elementy. Uczniowie, mogli również na żywo usłyszeć hejnał mariacki, który codziennie rozbrzmiewa z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie. Najmłodsi uczniowie, mieli również możliwość wspólnego tańca z artystami. Dziękujemy Zespołowi Pieśni i Tańca Dąbrowica za wspaniałe warsztaty i poświęcony czas.
Justyna Wiater
„Lekcje z Temidą”
24 października najstarsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w nieodpłatnym programie edukacyjnym „Lekcje z Temidą”. Celem projektu jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży. Podczas zajęć prowadzonych przez Panią adwokat Olgę Nowak-Dziwinę uczniowie dowiedzieli się:
- Dlaczego ludzie stworzyli prawo?
- Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić?
- Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?
- Jakie prawa ma konsument?
- Czym jest stalking?
- Jak reagować na prześladowanie w szkole?
- Gdzie szukać przepisów prawa?
- Co zrobić, gdy kupiona przez Internet rzecz nie jest jednak tą wymarzoną?
- Czy odpowiadam za treści, które umieszczam w internecie?
Krystyna Wawręta
Wielkie wypożyczanie i ... czytanie
Nowiutkie książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa same przyszły do uczniów z prośbą o zabranie ich do domu i przeczytanie. Na korytarzu szkoły trwa wystawa zakupionych nowości i wielkie wypożyczanie.
Wizyta Pani Policjantki
20 października uczniów z klas 0 – 3, odwiedziła pani aspirant Renata Kosior, która pracuje na Posterunku Policji w Jastkowie. Celem spotkania było utrwalenie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pani Policjantka przypomniała uczniom, w jaki sposób należy bezpiecznie przechodzić przez ulicę, a także jak bezpiecznie podróżować pamiętając o zapinaniu pasów. Nasz gość zaprezentował również policyjne wyposażenie, które używane jest w codziennej pracy, a także odpowiedział na pytania, zadawane przez uczniów. Największą atrakcją okazał się radiowóz policyjny do którego chętni uczniowie mogli wsiąść i przez moment poczuć się jak policjant. Na koniec spotkania, uczniowie w ramach podziękowania wręczyli pani policjantce pamiątkowy dyplom. Dziękujemy pani Renacie za wspaniałą lekcję i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.
Justyna Wiater
Dzień Edukacji Narodowej
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Jest to wyjątkowa uroczystość dla wszystkich pracowników oświaty. Z okazji tego święta czwartoklasiści, pod opieką Pani Agnieszki Chmielewskiej, przygotowali humorystyczny ,,Koncert życzeń’’, który dostarczył wszystkim wiele radości. Po części artystycznej Pani Dyrektor złożyła nauczycielom oraz pracownikom naszej szkoły życzenia, zaś Samorząd Uczniowski przygotował drobne upominki. Dziękujemy uczniom za pamięć oraz życzenia. Pani Dyrektor Krystyna Wawręta przy tej uroczystej okazji wręczyła nagrody najbardziej zasłużonym nauczycielom. Pani Anna Perdun otrzymała Nagrodę Wójta Gminy Jastków. Panie: Dorota Dąbrowska, Ewelina Kapica, Karolina Turos-Dębska, Justyna Wiater, Aneta Chabros oraz Renata Skałecka otrzymały Nagrody Dyrektora.
Justyna Wiater
Dzień Chłopaka w oddziale przedszkolnym
W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności nawet już nie zliczę!
30 września obchodziliśmy w naszej grupie szczególnie ważne święto ,, Dzień Chłopaka’’. Z tej okazji dziewczynki z pomocą rodziców, przygotowały dla chłopców drobne upominkami i życzenia. Wszyscy chłopcy wykonali również pamiątkowe zdjęcia w fotobudce.Ten dzień był pełen radości i wspólnej zabawy.
Justyna Wiater
"Epoka brązu" - pokazy grupy rekonstrukcji historycznej "Archeo"
9 października gościliśmy w szkole grupę rekonstrukcji historycznej, która przeniosła nas w czasy epoki brązu. Była to niezwykła lekcja historii, podczas której poznaliśmy zwyczaje ludzi żyjących w dawnych czasach na terenie Europy. Prowadzący lekcję pokazał nam,
z jakich materiałów były robione i jak funkcjonowały narzędzia jeszcze przed wynalezieniem brązu. Dowiedzieliśmy się, jak kiedyś rozpalano ogień za pomocą dwóch kawałków drewna,
a nawet mieliśmy okazję poczuć dym, który wytworzył się podczas takiej próby rozpalenia. Poznaliśmy także rośliny, którymi odżywiali się ludzie w tamtych czasach. Po pokazie każda klasa mogła obejrzeć z bliska i potrzymać w rękach różnorodne narzędzia prezentowane podczas lekcji. Najwięcej emocji podczas pokazu wzbudził jeden z rekonstruktorów – paromiesięczny chłopiec, który tak, jak jego rodzice ubrany był kaftanik z epoki brązu
i do samego końca bardzo dzielnie odgrywał swoją rolę.
Agnieszka Chmielewska
Mobilna filharmonia - poznajemy gitarę basową
Narodowe Czytanie 2023
Pod koniec września gościliśmy kilkoro znakomitych gości. Panie: Magdalena Zarzeka, Elżbieta Łuka, Krystyna Sobańska-Stępień oraz Pan Kamil Ziółkowski, w ramach uczestnictwa w Narodowym Czytaniu, przedstawili nam własną interpretację wybranych fragmentów Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Społeczność szkolną godnie reprezentowały uczennice klasy VII – Oliwia Pietrak oraz Julia Kucaba.
Agnieszka Sulej
„Życie jest piękne. Trzeba tylko pięknie żyć.”
ks. Andrzej Kwaśnik
28 września na zaproszenie Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, pani dyrektor Krystyna Wawręta wraz z delegacją uczniów – Julią Kucabą i Olkiem Rzeźnikiem wzięli udział w uroczystości uhonorowania Medalionem Pamięci „Pieta Miednoje 1940” księdza kanonika Andrzeja Kwaśnika, kapelana i członka honorowego Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku oraz Federacji Rodzin Katyńskich, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.
To wyjątkowe odznaczenie nadawane jest przede wszystkim za kultywowanie pamięci funkcjonariuszy Policji Państwowej bestialsko zamordowanych przez NKWD w Kalininie (obecnie Twerze) wiosną 1940 roku i pogrzebanych w dołach śmierci w Miednoje i innych miejscach na nieludzkiej ziemi.
Uroczystość odbywała się w Kościele pw. Ducha Świętego w Starej Iwicznej koło Piaseczna oraz Gminny Ośrodku Kultury w Lesznowoli. Podczas mszy św. Julia i Olek, w historycznych mundurach Policji Państwowej, pełnili honorową wartę przy tablicy pamięci poświęconej ks. kanonikowi Andrzejowi Kwaśnikowi.
Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali książkę „Prawda i Pamięć” autorstwa Michała Krzysztofa Wykowskiego i Stanisława Wojciecha Wykowskiego, wydaną z okazji dwudziestolecia powstania i działalności Kapituły Honorowego Medalionu Pamięci „Pieta Miednoje 1940”.
Krystyna Wawręta
Europejski Dzień Języków
26 września w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego i niemieckiego. Głównym celem konkursu było wspieranie uzdolnień oraz rozwijanie zainteresowań językami obcymi. Ponadto przedsięwzięcie sprzyjało poszerzaniu horyzontów i kształtowaniu szacunku dla innych kultur. Uczniowie chętnie brali udział w konkursie. Podejmowali się wykonania zadań o różnym stopniu trudności, sprawdzając tym samym swoją wiedzę. Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za ufundowanie nagród i wszystkim za wzięcie udziału.
Julia Łazariewa
Akcja ,,Sprzątamy Dla Polski"
Dzień Kropki
Nazwa brzmi dość niepozornie, ale w rzeczywistości kryją się pod nią niezwykłe atrakcje dla najmłodszych, a przede wszystkim wspaniałe przesłanie. Najmłodsi uczniowie z klas 0 -3, w tym roku również obchodzili ten wyjątkowy dzień. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film o Vashti, małej dziewczynce, która właśnie dzięki zwykłej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki, odkryła w sobie talent i odzyskała wiarę we własne możliwości. Uczniowie rozwiązywali różnego typu zadania, łamigłówki, które miały na celu pobudzić ich wyobraźnię oraz kreatywność. Każdy uczeń mógł również wykonać sobie zdjęcie z kropką, w roli głównej. Ten dzień przyniósł nam wiele radości i pokazał, że każdy ma jakiś talent, który należy rozwijać.
Justyna Wiater
Pokazy z fizyki
11 września klasy 6-8 brały udział w 63 „Pokazach z Fizyki” organizowanych przez Instytut Fizyki UMCS, Stowarzyszenie Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Celem pokazów jest ukazanie atrakcyjności fizyki poprzez prezentację tematycznie dobranych, ciekawych dla młodzieży eksperymentów fizycznych. Pokazywane są zarówno takie doświadczenia, które trudno wykonać w warunkach szkolnych, bądź jest to wręcz niemożliwe, jak i te, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić samemu. Pokazy odbywają się w atmosferze wspólnej zabawy z fizyką. W tym roku organizatorzy przygotowali eksperymenty zebrane w czterech grupach tematycznych: „Fizyka latania”, „Rezonanse”, „Termodynamika” oraz „Poprzez zabawę do praw fizyki”. Naszym uczniom najbardziej przypadł do gustu ostatni temat, a najbardziej spodobało się doświadczenie, w którym jeden
z pracowników UMCS położył się na „łożu” nabitym gwoździami, a drugi położył mu na brzuchu ciężkie kowadło i uderzał w nie potężnym młotem. Leżącemu człowiekowi nic się nie stało. Dlaczego? Bo takie są prawa fizyki, a wyjaśni je wam każdy z naszych uczniów, który był na pokazach
Agnieszka Chmielewska
Strach ma tylko wielkie oczy!
Pokonywanie strachu wymaga wielkiej odwagi!
Klasy 1-3 (15 września) oraz 4-8 (19 września) udały się na wycieczkę do Chełma z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę". Chociaż mieliśmy ogarniczony czas udało nam się zwiedzić wiele miejsc.
Podziemia Kredowe w Chełmie
O Podziemiach Kredowych od niepamiętnych czasów krążą podania i legendy. Najbardziej znana jest ta o "białym niedźwiedziu" . Podobno w Chełmskich Podziemiach Kredowych można spotkać Ducha Bielucha. Według legendy jest to duch białego niedźwiedzia, który kiedyś mieszkał w kredowej jaskini. Pewnego dnia zobaczył zapalony znicz, którego światło go oślepiło. Od tej chwili przebywa w kredowych podziemiach, wychodząc na powierzchnię tylko w obronie mieszkańców.
Dzieci młodsze i starsze z niecierpliwością ale i dozą strachu czekały na spotkanie z duchem bieluchem, lecz duch okazał się być przyjazny, zaprosił dzieci do zwiedzania podziemnych korytarzy.
Krętymi korytarzami udaliśmy się na zwiedzenie z Panią Przewodnik.
Trasa podziemi ma duży walor edukacyjny. Dowiedzieliśmy się, jak powstała kreda, jak wyglądała praca w kopalni oraz zobaczyliśmy cenne znaleziska archeologiczne. Dzięki Przewodnikowi dzieci przyswoiły sobie wiedzę z historii, archeologii czy paleozoologii.
Spacer kredowymi korytarzami dostarczył nam niezapomnianych wrażeń!
Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza
Dzieci wraz z Panią Przewodnik zwiedzali trzy piętra muzeum, które gromadzi zabytki dotyczące przeszłości Chełma i Ziemi Chełmskiej od średniowiecza do czasów współczesnych. Obiekt ten posiada zbiory historyczne, przyrodnicze, archeologiczne, etnograficzne oraz sztuki. Są to dokumenty, ogłoszenia, fotografie, dawne pocztówki, prasa, pamiątki osobiste znanych w regionie chełmskim osób. Dzieci najbardziej zaciekawiły zabytki związane z geologią, zoologią i botaniką regionu lubelskiego.
Spacer po Chełmie
Podczas spaceru z Panią przewodnik dzieci miały okazję zwiedzić starówkę, Bazylikę NMP, a z góry katedralnej podziwiać panoramę Chełma.
To był dzień pełen wrażeń i emocji!
Ewelina Kapica
5 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ,,Ogólnopolskich Wyborach Książek 2024”. Podczas tej akcji uczniowie z całej Polski wybierają ulubione książki, które warto przeczytać i włączyć do księgozbioru biblioteki. Dzięki wyborom można dowiedzieć się, jakie pozycje najchętniej czytają uczniowie. Wśród młodszych uczniów naszej szkoły największą popularnością cieszą się książki, których bohaterami są zwierzęta oraz niezapomniane ,,Baśnie Andersena”.
Anna Perdun
Wycieczka do Magicznych Ogrodów
4 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3 uczestniczyły w wycieczce do Magicznych Ogrodów w miejscowości Trzcianki. Magiczne Ogrody to park tematyczny, zbudowany na podstawie autorskiej baśni Aragu i Zoranie opowiadającej o świecie zła i dobra, która w prosty sposób przekazuje podstawowe wartości ważne w życiu każdego z nas.
Mijając bramy parku weszliśmy do świata baśni, który zachwycił wszystkich swą niepowtarzalną formą, atrakcjami, kolorami. Przepiękny ogród został połączony z bajkową opowieścią. Zobaczyliśmy Dom Czarodzieja, Ogród Wróżek, Kwiatową Dolinę, Marchewkowe Pole, Smocze Gniazdo czy Krasnoludzki Gród. Spacerując parkowymi alejkami spotkaliśmy Skrzata Kronikarza, Wróżki Smużki i psotne Mordole. Na uczniów czekało wiele atrakcji tj. podziemne tunele, mosty w koronach drzew, ciuchcia, pole turniejowe. Nie zabrakło również zwykłych placów zabaw, z których chętnie skorzystaliśmy. Magiczne Ogrody to miejsce, gdzie można jednocześnie świetnie się bawić, dużo nauczyć i odpocząć.
Anna Perdun
Wizyta w pasiece
Zerówiaki realizują program ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne?". Na zaproszenie pana Leszka- tatusia jednej z naszych koleżanek postanowiły udać się do pasieki i na własne oczy przekonać się, w jaki sposób powstaje pyszny i ekologiczny miodek. Na początku wizyty pan Leszek opowiedział nam o pracy pszczelarza, znaczeniu pszczół w przyrodzie, a także zwyczajach jakie panują w pszczelej rodzinie. Następnie zaprezentował wszystkie narzędzia, które wykorzystuje w swojej pracy, a także strój niezbędny do podbierania miodu. Podczas wizyty w pasiece przedszkolaki mogły dotknąć plastry pszczele, dowiedzieć się jak powstaje miód i wosk. Panu Leszkowi dziękujemy za podzielenie się z nami swoją pasją , a także słodkie upominki w postaci słoiczków miodku, które każdy przedszkolak zabrał ze sobą do degustacji.
Justyna Wiater
Piknik Olimpijski w Warszawie
W dniu 25 maja 2024 r. uczniowie z klas IV- VI Szkoły Podstawowej w Ożarowie wzięli udział w największej imprezie sportowo-rekreacyjnej w Warszawie. Jubileuszowy, 25. Piknik Olimpijski odbył się na terenie Parku Kępa Potocka. Piknik to unikatowa możliwość na pokazanie różnorodności sportów, spotkanie z polskimi medalistami olimpijskimi, zaszczepianie sportowego trybu życia. „Citius-Altius-Fortius”.
Julia Łazariewa
Dzień Mamy
Maj to życie, maj to kwiaty.
Bzy, konwalie, róże, bratki.
Maj w uczucia tak bogaty.
Bo to święto Mamy i Taty.
20 maja zerówiaki z naszej szkoły przygotowały niespodziankę dla swoich kochanych Rodziców z okazji ich święta. Dzieci wcieliły się w rolę polnych kwiatów, prezentując swój talent aktorski, wokalny, a także taneczny. Po części artystycznej Rodzice również mieli nie lada zadanie, ponieważ musieli zaliczyć specjalnie przygotowaną przez dzieci zabawę, która sprawiła wszystkim wiele radości. Po wspólnej zabawie, nadszedł czas na życzenia, uściski , a także prezenty własnoręcznie przygotowane przez dzieci i oczywiście słodki poczęstunek. Ten dzień był pełen wzruszeń, ciepłych słów i doskonałej zabawy. Rodzicom dziękujemy za przybycie i poświęcony czas.
Justyna Wiater
Wojewódzki Mały Konkurs Recytatorski - etap gminny
20 maja odbył się etap gminny Małego Konkursu Recytatorskiego. O przejście do kolejnego etapu powiatowego walczyli uczniowie ze wszystkich szkół naszej gminy. W konkursie reprezentowało nas 9 uczniów:
Gabriela Kloc – kl. 1
Aleksandra Pietrak – kl. 1
Jakub Pukas – kl. 1
Igor Mitura – kl. 2
Zuzanna Wojcieszek – kl. 4
Julia Wójcik – kl. 4
Krystian Chyła – kl. 6
Julia Kucaba – kl. 7
Oliwia Pietrak – kl. 7
W eliminacjach gminnych Gabrysia Kloc otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów recytatorskich.
Anna Perdun
W świecie eksperymentów - Tęcza
To kolejny eksperyment w wykonaniu młodszej grupy ,,Koła naukowego” w ramach zajęć projektowych ,,Lepsze edukacja w gminie Jastków”. Tym razem uczniowie z dostępnych w każdym sklepie produktów wyczarowały tęczę.
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie nareszcie doczekali się sali gimnastycznej. Staraniem pani wójt Teresy Kot i Rady Gminy Jastków VIII kadencji znalazły się fundusze na tę długo oczekiwaną inwestycję w naszej miejscowości.
Rozbudowa i przebudowa budynku Szkoły Podstawowej im. Anny i Andrzeja Nowaków w Ożarowie była częścią dużego projektu „Bezpieczna i funkcjonalna szkoła przyszłości w gminie Jastków”, który obejmował również rozbudowę i przebudowę budynku Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie oraz ogrodzenie terenu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tomaszowicach wraz z wykonaniem boiska piłkarskiego. Znaczna część środków na ten cel pochodziła z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Wartość ogółem projektu: 8 689 383,28 zł
Dofinansowanie w ramach Polski Ład: 4 249 998,00 zł
Dofinansowanie w ramach MEiN: 1 000 000,00 zł
Wykonawcą robót budowlanych, wyłonionym w przetargu, była firma „POL-BUT Jacek Poleszak”, która ze wszystkich zadań wywiązała się w zaplanowanym czasie. Ze strony Gminy Jastków inwestycją kierowali pani Bogumiła Reszka i pan Włodzimierz Hofa.
Nowo wybudowana sala gimnastyczna jest dostosowana do potrzeb naszej szkoły. Uczniowie mają do dyspozycji niewymiarowe boisko do piłki nożnej i ręcznej o wymiarach 9 na 18 m, boisko do mini siatkówki i koszykówki. Obiekt częściowo wykorzystuje dotychczasową powierzchnię budynku szkoły, a dobudowana część to 230 m², w tym sala gimnastyczna 208,08 m². Zaplecze stanowi przebieralnia z natryskami i sanitariatami dla dziewcząt oraz chłopców, toalety przystosowane dla najmłodszych uczniów, a także osób niepełnosprawnych, pomieszczenie magazynowe i porządkowe. Sala wraz z zapleczem tworzy wydzieloną strefę ochrony przeciwpożarowej, co w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo. Dzięki zamontowanej pompie ciepła i instalacji fotowoltaicznej będzie można korzystać z odnawialnych źródeł energii. Sala jest w pełni przystosowana do korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne. Została wyposażona w niezbędny sprzęt sportowy.
Zakres inwestycji obejmował również przebudowę parkingu przy szkole. Dzięki temu zwiększyła się liczba miejsc parkingowych, a wyjazd na drogę powiatową z placu jest o wiele bezpieczniejszy.
Zrealizowana inwestycja jest ogromnie ważna dla naszej szkoły. Umożliwia przede wszystkim uczniom dostęp do podstawowej infrastruktury sportowej, uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego i aktywnościach fizycznych w godnych warunkach. Daje im szansę rozwoju fizycznego i kształcenia sprawności na warunkach podobnych, jakie mają rówieśnicy w innych szkołach naszej gminy. Nowy obiekt posłuży też mieszkańcom, którzy będą mogli korzystać z zajęć sportowych i rekreacyjnych oferowanych przez podmioty zewnętrzne.
Od września zatem zajęcia wychowania fizycznego już nie „pod chmurką” czy na korytarzu, ale w pięknym, nowym obiekcie. Bardzo dziękujemy wszystkim, dzięki którym spełniły się w końcu nasze marzenia o sali gimnastycznej.