Zdobywamy wiedzę w ramach programu ,,Być jak Ignacy”
KRYPTOLOGIA, SZYFRY I MATEMATYKA W ŻYCIU
Czwarty blok programu ,,Być jak Ignacy” został zatytułowany ,,Kryptologia, szyfry i matematyka w życiu”. Dawał on uczniom możliwość zdobycia naklejki ,,Ekspert Szyfrów”. Już sam temat zajęć wzbudził wśród nich ciekawość i dużo emocji. Dzieci zastanawiały się, czym zajmuje się kryptologia. Przybliżyły sobie sylwetki polskich deszyfrantów, którzy złamali szyfr Enigmy, poznali alfabet Morse’a oraz kod Cezara i kod obrazkowy. Podczas zajęć szukały ukrytych wskazówek, rozwiązywały zagadki, krzyżówki, odszyfrowywały zapisane widomości. Uczniowie sami również szyfrowali informacje dla rówieśników, wykorzystując poznane wcześniej sposoby. Z zapałem przystąpili w parach do opracowania własnych kodów.
Anna Perdun
W co bawili się nasi dziadkowie?
Dziecięce zabawy po wojnie - to tegoroczny temat drugiej edycji gminnego projektu ,,Historia mówiona Ziemi Jastkowskiej’’.
Dzieci uczestniczące w projekcie przeprowadziły rozmowy z seniorami naszej gminy. W swych pracach uczniowie spisywali opowieści starszych, dotyczące najpopularniejszych zabaw z pierwszej połowy XX w. Młodzi autorzy w swych pracach przedstawili niezwykle ciekawe historie, które z pewnością odeszłyby w zapomnienie, gdyby nie utrwalono ich w formie pisemnej.
W projekcie swoje prace zaprezentowały uczennice naszej szkoły: Klaudia Łuka, Nadia Piątek, Maja Wójcik, Zuzanna Pacek, Paulina Włodarczyk. Autorkom gratulujemy udanego debiutu literackiego i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy za współpracę Pani Ewie Dziadosz- pomysłodawczyni i koordynatorce projektu.
Agnieszka Sulej
Szkolna Wigilia
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas - czas bycia razem. To czas miłości, radości, refleksji i przebaczania. Bo kiedy idą święta i rodzi nam się Pan, choć wszystko skute lodem, w sercach płonie żar!
Uczniom naszej szkoły udało się ten żar rozbudzić i wprowadzić nas wszystkich w ten wyjątkowy czas. Dzieci z klasy trzeciej, z młodszego koła teatralnego oraz z oddziału przedszkolnego pod opieką Pani Eweliny Kapicy, Pani Justyny Wiater oraz Pani Anny Perdun przygotowały opowieść o nadejściu Pana Jezusa. Śpiewane przez dzieci kolędy, tańce aniołków i pasterzy były pełne radości i uroku. Starsza grupa teatralna pod opieką Pani Ewy Frankiewicz przybliżyła uczniom, nauczycielom oraz zebranym gościom tradycję jasełek w Polsce i na świecie. Chór szkolny pod kierunkiem Pana Dariusza Bochniaka towarzyszył występom, śpiewając pieśni bożonarodzeniowe w czterech językach. Ten magiczny czas zakończyliśmy wspólnym kolędowaniem.
Niech radość i spokój, tak jak tego dnia, nie zniknie. Niech święta Bożego Narodzenia będą pełne miłości, ciepła i wszelkiej pomyślności, a najbliższy 2023 rok przyniesie wiele optymizmu, niesłabnącej energii, zdrowia, szczęścia oraz wielu sukcesów. Wesołych Świąt!
Ewelina Kapica
Tutaj można obejrzeć film z występu dzieci - film
Rozdanie nagród za ,,Najpiękniejszą choinkę"
Świąteczny konkurs na „Najpiękniejszą choinkę” został rozstrzygnięty. W tym roku uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i pomysłowością. Każda choinka była oryginalna i wyjątkowa. Powołane jury jednogłośnie zdecydowało, że nagrody należą się wszystkim uczestnikom konkursu. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Justyna Wiater
Anna Sierzputowska
Wolontariusze z wizytą u Seniorów
Święta Bożego Narodzenia to czas obdarowania innych tym, co mamy najcenniejsze: życzliwością, dobrym słowem, uśmiechem. Uczniowie z Koła Wolontariatu pod opieką Pani Anety Chabros oraz Pani Justyny Wiater złożyli przedświąteczną wizytę Seniorom mieszkającym w naszej okolicy. Podczas spotkania wręczyli własnoręcznie wykonane dla nich choinki, zgromadzoną herbatę w ramach akcji ,,Herbatka dla seniora” oraz złożyli świąteczne życzenia. Na twarzach Seniorów można było zauważyć wielką radość, a także wzruszenie. Te szczególne spotkania zapisały się w sercach naszych wolontariuszy i uświadomiły, jak ważna jest bliskość drugiego człowieka.
Aneta Chabros
Justyna Wiater
Kiermasz pierników
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, w ramach szkolnej akcji ,,Pomocnicy Świętego Mikołaja”, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy III zorganizowały kiermasz własnoręcznie upieczonych i ozdobionych pierników. Wypieki małych kucharzy cieszyły się wielką popularnością wśród wszystkich uczniów i szybko stoisko świeciło pustkami.
Anna Perdun
Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek
Zdobywamy wiedzę w ramach programu ,,Być jak Ignacy”
ASTRONOMIA I UKŁAD SŁONECZNY
Tym razem zajęcia w ramach programu ,,Być jak Ignacy” dotyczyły ,,Astronomii i układu słonecznego”. Kolejny wybitny polski uczony, o którym uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę to Mikołaj Kopernik. Mali badacze wraz z Kopernikiem wędrowali przez kraje, w których zdobywał wiedzę i pracował, śledzili jego dokonania, poznali znane dzieła. Dzieci wypowiadały się na temat odkrycia uczonego i twierdzenia, że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie. Poznały teorię heliocentryczną i geocentryczną. Wyjaśniały pojęcia astronomia i astrologia. Z wykorzystaniem zebranych pomocy demonstrowały ruch obrotowy i obiegowy Ziemi, wykonywały w grupach symulację popularnych zjawisk astronomicznych, tworzyły własne gwiazdozbiory oraz ,,kosmos w słoiku”.
Anna Perdun
Wojewódzki Konkurs Recytatorski
W grudniu nasi uczniowie wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim - ,,Bronisław Pietrak - chłopski piewca Lubelszczyzny’’. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było opanowanie dwóch utworów z repertuaru Bronisława Pietraka. Teksty tego autora nie należą do najłatwiejszych, ponieważ większość z nich pisana jest językiem gwary ludowej. Prezentacja utworów wymagała zatem od recytatorów nienagannej dykcji oraz umiejętności odpowiedniej interpretacji na poziomie intonacji. Naszą szkołę reprezentowali: Maksymilian Rozwadowski, Agata Paszczyk, Krystian Chyła. Wyróżnieni w konkursie zostali: Oliwia Pietrak oraz Tymoteusz Dadej.
Agnieszka Sulej
Piernikowe wypieki na akcję ,,Pomocnicy Świętego Mikołaja"
Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy III pod opieką Pani Anny Perdun i Pani Eweliny Kapicy, w ramach akcji ,,Pomocnicy Świętego Mikołaja”, podjęły się wyzwania pieczenia świątecznych pierników. Z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do zagniatania ciasta, a następnie wycinania ciasteczek w różnych kształtach. Wspólne wysiłki przyniosły nieoczekiwane rezultaty. Udało się upiec kilkanaście blaszek smakołyków. Kolejnym etapem będzie ich ozdabianie. Pierniczki zostaną sprzedane podczas kiermaszu tuż przed świętami Bożego Narodzenia.
Anna Perdun
Mikołajki w Domu Dziecka
Mikołajki to czas niespodzianek, wręczania drobnych upominków i życzliwych gestów. Dlatego w dniu Świętego Mikołaja przedstawiciele szkolnego Klubu Wolontariatu i opiekunowie wraz z samym Świętym Mikołajem odwiedzili Dom Dziecka w Dąbrowicy, aby obdarować dzieci słodkościami i drobnymi upominkami.
Jest to coroczna akcja, gdzie już tradycją stało się przekazanie dzieciom słodkich upominków połączone ze spełnianiem marzeń o wymarzonym drobiazgu.
Dzięki tej wizycie dzieci choć na chwilę mogły zapomnieć o codzienności i cieszyć się wyjątkowym wydarzeniem. Odwiedziny oraz mikołajkowe podarunki wywołały na twarzach wychowanków uśmiechy radości, co z kolei dla nas było najpiękniejszym prezentem.
Radości było co niemiara….
W imieniu podopiecznych Domu Dziecka serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do radosnego finału tej akcji oraz za okazaną dobroć i chęć podzielenia się z innymi.
Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach wolontariatu;)
Aneta Chabros
Justyna Wiater
Ozdoby świąteczne - warsztaty
W dniu 09.12.2022r wszystkie przedszkolaki i uczniowie z klasy drugiej uczestniczyły w warsztatach, które przeprowadziła Pani Teodora Czerniec. Podczas warsztatów Pani Todzia zaprezentowała nam, w jaki sposób ze zwykłej skarpety oraz kilku garści ryżu można stworzyć pięknego bałwanka, a do świetnej zabawy wcale nie jest nam potrzebny śnieg. Oprócz bałwanka przedszkolaki wykonywały również kartki świąteczne, które zostaną już wkrótce przekazane pensjonariuszom z Domu Spokojnie Starości. Dzieciom warsztaty bardzo się podobały i już nie mogą się doczekać kolejnych spotkań. Pani Todzi jeszcze raz dziękujemy za poświęcony czas, a także wspaniałe pomysły oraz inspiracje.
Justyna Wiater
Wizyta św. Mikołaja
6 grudnia to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci dni w roku. Święty Mikołaj, w tym roku również nas nie zawiódł i zawitał do wszystkich dzieci z naszej szkoły. Na tę wizytę, w szczególności czekały przedszkolaki aż wreszcie nadszedł ten dzień. Najmłodsze dzieci przygotowały dla Mikołaja piosenki, a także pierniczki na przekąskę. Wizyta tak wyjątkowego gościa wprowadziła wszystkich w radosny nastrój zbliżających się świąt i długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy Mikołajowi za wizytę oraz piękne upominki i oczywiście zapraszamy za rok
Justyna Wiater
Dzień Pluszowego Misia
27 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przywiatały dwa Misie, którym nadały imiona Tola i Tedi. Dzieci mogły przynieść swojego ulubionego przyjaciela, przedstawić go oraz opowiedzieć o nim. Do końca dnia pluszaki towarzyszyły dzieciom w zabawach muzyczno- ruchowych. Dzięki prezentacji multimedialnej o nazwie" Misie znane i nieznane" poznały bohaterów, z którymi spotykają się na codzień- w bajkach lub w sklepie. Wiele radości dzieciom sprawiły również zagadki muzyczne, przedszkolaki słuchały muzyki i odgadywały tytuł bajki. Poznały też bajki, które oglądali ich rodzice i dziadkowie, a także obejrzały jedną z nich o Misiu Coralgolu. Dużo emocji i zainteresowania wzbudził w dzieciach teatrzyk kukiełkowy o Złotowłosej i trzech misiach, po jego obejrzeniu przedszkolaki również same zrobiły takie przedstawienie. Na koniec dzieci miały słodki akcent, a mianowicie zjadły Misia Lubisia. To był bardzo udany dzień. Podsumować go można tylko cytatem od ulubionego Misia dzieci Kubusia Puchatka. "-Jaki mamy dziś dzień? -Dziś jest dzisiaj Puchatku. - To mój ulubiony dzień Prosiaczku ".
Ewelina Kapica
"Zaczarowana różdżka" w wykonaniu młodszej grupy teatralnej
Wycieczka do Centrum Kopernika w Warszawie i nie tylko…
25 listopada uczniowie klas 1-4 uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Warszawy. Najpierw zwiedzili Centrum Nauki Kopernika, gdzie mogli podziwiać liczne wystawy, eksponaty, które pozwalają na samodzielne poszukiwanie, eksperymentowanie, doświadczanie, zdobywanie wiedzy przez zabawę. Dużo emocji i niepowtarzalnych wrażeń dostarczyło dzieciom Planetarium. Miały możliwość poznania i wysłuchania informacji o wybranych gwiazdozbiorach, Układzie Słonecznym, odległych miejscach we Wszechświecie. Obejrzeli film ,,Astronauta” opowiadający o tym, jak przygotować się do pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czym zajmują się astronauci, jakie niebezpieczeństwa czyhają na ludzi w kosmosie. Uczniowie spacerowali również po Starym Mieście, poznawali zabytki Warszawy, informacje dotyczące ich powstania. Wycieczkę uczniowie zaliczyli do bardzo udanych. Zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzy wrócili do domu.
Anna Perdun
"Mobilna filharmonia"
Dzięki inicjatywie stowarzyszenia „Wschód Kultury” na czele z Panem Aleksandrem Resiakiem, przy wsparciu Gminy Jastków, w październiku i listopadzie w naszej szkole realizowany był projekt „Mobilna filharmonia”. Spotkania z muzykami i możliwość słuchania muzyki na żywo oraz poznawania brzmienia ciekawych instrumentów przyczyniła się do podniesienie poziomu wiedzy muzycznej naszych uczniów. Z obserwacji i rozmów z uczniami wynika, że projekt pogłębił ich wiedzę na temat różnych grup instrumentów (smyczkowych, dętych, perkusyjnych), na temat elementów dzieła muzycznego, a także poszerzył wiadomości o wybitnych twórcach muzyki, dzięki prezentowanym ciekawostkom związanym z życiem wielkich kompozytorów.
Projekt był doskonałą okazją do kształtowania świadomych odbiorców kultury muzycznej, rozwijania wyobraźni oraz wrażliwości na piękno muzyki. Spotkania z ludźmi, którzy mieli okazję prezentować swoje talenty i dzielić się pasją, pokazały dzieciom, że warto odkrywać i rozwijać swoje uzdolnienia.
Dziękujemy twórcom oraz realizatorom tego pomysłu za wspaniałą inicjatywę i współpracę. Czekamy na kontynuację spotkań z ciekawymi ludźmi i muzyką na żywo.
Krystyna Wawręta
Zdobywamy wiedzę w ramach programu ,,Być jak Ignacy” -
WODA I WYPORNOŚĆ
Podczas zajęć koła naukowego ,,Mali badacze i poszukiwacze” uczniowie mieli okazję dowiedzieć się kim był Stefan Drzewiecki i jakie wynalazki skonstruował. Naukowiec wzbudził wśród dzieci duże zainteresowanie, a szczególnie wynaleziona przez niego łódź podwodna. Trzecioklasiści sprawdzali zależność zachowywania się przedmiotów w wodzie, dowiadywali się, dlaczego niektóre z nich pływają, a niektóre toną. Przeprowadzali doświadczenia i eksperymenty związane z tymi zagadnieniami. W ramach podsumowania tematyki ,,Woda i wyporność” uczniowie wykonali własne statki z butelek i sprawdzili, czy potrafią utrzymać się na wodzie.
Anna Perdun
Andrzejki i Dzień Postaci z Bajek w oddziale przedszkolnym
Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary. W środę 23 listopada odbyły się w naszym przedszkolu zabawy andrzejkowe. Dzieci z wielką radością brały udział w różnych zabawach i wróżbach, dzięki którym poznawały swoją "przyszłość". Dzieci wróżyły z tradycyjnego lania wosku, ustawiania bucików, wróżenia z kubeczków, wróżenia z zapałek, cukierków z wróżbą itp. Nie zabrakło też zabaw przy muzyce i tańców. Tego dnia obchodziliśmy również Dzień Postaci z Bajek a z tej okazji dzieci mogły przebrać się za swojego ulubionego bohatera. Ten magiczny dzień dostarczył dzieciom wiele radości i uśmiechu. A czy wróżby naszych przedszkolaków się spełnią? - czas pokaże.
Ewelina Kapica
Sukcesy naszych uczniów w Gminnym Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej
w Tomaszowicach
18 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XV Gminnym Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Tomaszowicach. Przegląd miał na celu popularyzację pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej. Zgromadził on uczniów ze wszystkich szkół naszej gminy w różnych grupach wiekowych. Konkurencja była bardzo mocna, wszystkie szkoły prezentowały wysoki poziom wokalny. Naszym reprezentantom udało się ,,wyśpiewać” czołowe miejsca.
- W kategorii oddział przedszkolny i klasy I-III: I miejsce – Lena Woźniak (kl. III), II miejsce – Zuzanna Jaworska (kl. III), III miejsce – Gabrysia Kloc (oddział przedszkolny).
- W kategorii klas IV – VIII: I miejsce – zespół Allegro. Zespół reprezentowali: Konrad Adamczyk kl. VI, Maja Adamczyk kl. IV, Helena Rogozik kl. IV, Iga Socha kl. IV, Nadia Piątek kl. IV.
Zapraszam do obejrzenia krótkich filmików z przeglądu i posłuchania naszych wykonawców.
Anna Perdun
Kiermasz z okazji Dnia Misyjnego
W 2022 roku obchody Światowego Dnia Misyjnego przypadły na 23 października. W naszej szkole w dniach od 24 do 28 października 2022 roku odbył się kiermasz. Dochód w całości został przeznaczony na pomoc misjonarkom pracującym w Sudanie. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to dzieło , zwłaszcza uczniom z Koła Wolontariatu, Kółka Religijnego i ich Opiekunom, ale zwłaszcza uczniom którzy poruszeni warunkami życia dzieci w Sudanie dzielili się swoimi oszczędnościami.
Anna Sierzputowska
Kiermasz książek w naszej szkole
W naszej szkole zakończył się kiermasz książek. Ku naszemu zadowoleniu, cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i młodzieży. Akcja została przeprowadzona w ramach działalności biblioteki szkolnej. Uczniowie podczas kiermaszu mogli przeglądać książki, zastanowić się nad ich tematyką, wybrać najciekawsze i zakupić je w przystępnej cenie.
Podczas wystawy towarzyszącej kiermaszowi, dzieci mogły poznać, jakie korzyści daje systematyczne czytanie. W trakcie dyskusji, uczniowie zauważyli, że obcowanie z książką wskazuje możliwości rozwoju. Pozwala poznać świat, otwiera nas na realizowanie pasji oraz zainteresowań. Rozwija wyobraźnię oraz rozszerza zasób słownictwa.
Mamy nadzieję, że zapał czytelniczy naszych uczniów nie osłabnie i z równym zainteresowaniem będą uczestniczyli w kolejnych akcjach prowadzonych przez bibliotekę szkolną. Warto nadmienić, że za część zebranych funduszy zakupimy kolejne nowości wydawnicze dla szkoły.
Agnieszka Sulej
Marlena Pukas
Historyczne zmagania na matematyce - łokieć, piędź, stopa ...
W ramach projektu (Nie)zwykła matematyka w czwartek, 17 listopada, uczniowie klasy czwartej poznawali dawne jednostki długości.Ustalali zależnosci miedzy tymi starymi, a obecnie obowiązującymi jednostkami. Zajęcia były ciekawe, dostarczyły wiele emocji.
Dzień Tolerancji
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji przypadającego na dzień 16 listopada w naszej szkole zrealizowano szereg zadań. Rozpoczęliśmy ten dzień akcją pod hasłem „Kolorowy Dzień”- uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły w strojach koloru zielonego i niebieskiego ponieważ symbolizują one życzliwość i tolerancję.
Uczniowie klas 0 – VIII uczestniczyli w zajęciach poświęconych tolerancji, zajęcia odbyły się w każdej klasie. Każdy uczeń miał również możliwość wzięcia udziału w zadaniach interaktywnych, które dostępne były na korytarzu szkolnym na temat szacunku i kształtowania pozytywnych relacji z innymi ludźmi, szeroko rozumianej tolerancji. Miały też możliwość uzupełnienia „Wielkiej Księgi Tolerancji”.
Uczniowie wraz z wychowawcami klas z okazji Dnia Tolerancji przygotowywali w klasach rymowanki i hasła popularyzujące zasady przyjaźni, koleżeństwa, wzajemnej życzliwości a efektem tych zadań były kolorowe, zawierające ciekawe i ważne treści dotyczące tolerancji.
Aneta Chabros
Poznajemy zawody naszych rodziców
W dniu 15 listopada w związku z blokiem tematycznym w oddziale przedszkolnym "Poznajemy zawody naszych rodziców" odwiedził nas tata Mai, który jest żołnierzem. Tata Mai opowiedział na czym polega służba w wojsku, zaprezentował swój mundur oraz pokazał wyposażenie żolnierza. Dzieci miały okazję przymierzyć hełm, kamizelkę oraz maskę przeciwgazową. Nauczyły się również jak rozpalić ognisko za pomocą krzesiwa. Tematyka wojskowa zaciekawiła zarówno chłopców, jak i dziewczynki. Ogromnie dziękujemy za przybycie do przedszkola oraz poświęcony czas.
Ewelina Kapica
Justyna Wiater
"Szkoła do hymnu 2022"
Już po raz piąty w naszej szkole odbyła się akcja "Szkoła do hymnu". O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
"Piechota" z okazji 11 listopada w wykonaniu dzieci z kółka muzycznego prowadzonego przez Panią Ewelinę Kapicę.
Zaelektryzowani
Na początku listopada naszą szkołę odwiedziła "Grupa Zaelektryzowani". Studenci w bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób przybliżyli naszym uczniom, tajniki fizyki i chemii poprzez różnego rodzaju doświadczenia z gazami,tj.cieklym azotem, helem, metanem.Uczniowie mieli możliwość aktywnego udziału we wszystkich doświadczeniach, podczas których przekonali się, że fizyka i chemia wcale nie jest nudna, a wystarczy ją jedynie zrozumieć.
Justyna Wiater
Wyniki konkursu na "Jesienne cudaki"
Konkurs przeznaczony był dla klas 0-3, a jego uczestnicy wykazali się wielką kreatywnością oraz pomysłowością, więc jury miało trudny orzech do zgryzienia .
I miejsce zajął Igorek Mitura, II Gabrysia Kloc, zaś III Julia Janowska.Jury postanowiło również przyznać wyróżnienie dla Kacperka Kucaby oraz Lillianki Pelowskiej.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział, w konkursie i już zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach, które będą organizowane w naszej szkole.
Justyna Wiater
Zdobywamy wiedzę w ramach programu ,,Być jak Ignacy” -
CZĄSTECZKI ELEMENTARNE I CHEMIA W ŻYCIU CODZIENNYM
W ramach programu ,,Być jak Ignacy” trzecioklasiści omawiali tematykę ,,Cząsteczki elementarne i chemia w życiu codziennym”. Dowiedzieli się czym są pierwiastki, gdzie występują, poznali nazwy tych najczęściej spotykanych. Przybliżony został im dorobek życiowy wielkiej polskiej uczonej Marii Skłodowskiej – Curie, która otrzymała dwie nagrody Nobla w dziedzinie chemii i fizyki za odkrycie pierwiastków polon i rad. Uczniowie zapoznali się z budową atomu, wykonali własne cząsteczki atomu z przyniesionych materiałów. Prace uczniów można obejrzeć w galerii zdjęć.
Anna Perdun
Wycieczka do kina
20 października dzieci z klas 0-3 wybrały się na wycieczkę do kina Cinema City w Lublinie na bajkę,pt."Tedi i szmaragdowa tablica". Już sam przejazd autokarem był wielką atrakcją, ponieważ niektóre przedszkolaki po raz pierwszy jechały takim środkiem lokomocji.Przed seansem filmowym dzieci zaopatrzyły się w drobne przekąski oraz przysmaki, aż wreszcie nadszedł czas na seans filmowy.Wszystkim film bardzo się ,a przygoda jaką przeżył główny bohater filmu pokazałam dzieciom, że nie warto się poddawać i należy dążyć do upragnionego celu i spełniać swoje marzenia.
Justyna Wiater
Dzień Papieski
16 października przeżywaliśmy w Polsce XXII Dzień Papieski pod hasłem VERITATIS SPLENDOR- W BLASKU PRAWDY. Uczniowie kl. O oraz kl. V przygotowali uroczysty apel poświęcony św. Janowi Pawłowi II oraz jego nauczaniu. Uczniom i nauczycielomzostały przybliżone wartści: Miłość, Prawda i Wolność.
Anna Sierzputowska
Święto KEN w naszej szkole
Komisja Edukacji Narodowej powstała 14 października w 1773 roku i była jednym z pierwszych ministerstw oświaty w Europie.
KEN powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, na czele z I. Potockim oraz sekretarzem G.Piramowiczem. Zadaniem Towarzystwa było opracowanie programów i podręczników szkolnych. Za jego sprawą ukazało się wiele wartościowych książek.
Tak wyglądały początki edukacji. Z racji dnia powołania KEN, 14 października jest szczególnie celebrowany we wszystkich placówkach oświatowych. Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez Samorząd Uczniowski przy udziale klasy III, która zaprezentowała Taniec kwiatów - część artystyczną przygotowaną specjalnie na tę uroczystość.
Tego dnia Pani Dyrektor Krystyna Wawręta przyznała wyróżnienia dla nauczycieli oraz pracowników szkoły, którzy w sposób szczególny przysłużyli się rozwojowi naszej placówki.
Agnieszka Sulej
Zuzanna Duma
Anna Perdun
Mobilna Filharmonia w naszej szkole
W czwartek 13 października naszą szkołę, już po raz drugi, odwiedzili muzycy ze Stowarzyszenia Wschód Kultury. Spotkania te odbywają się cyklicznie, w ramach Projektu dofinansowanego ze środków Gminy Jastków.
Znawcy wzbogacają naszą wiedzę z zakresu powstawania utworów muzycznych, budowy instrumentów smyczkowych oraz dętych. Dzięki nim poznajemy kanon muzyki klasycznej. Występom towarzyszy dyskusja. Uczniowie mogą zadawać pytania artystom, dlatego spotkania te cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny koncert w naszej szkole, który już niebawem.
Agnieszka Sulej
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W środę, 5 października, już po raz kolejny, obchodziliśmy Święto Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klasy 4 rozszyfrowywali „tabliczki szczęścia”, a potem tworzyli swoje potworki. W klasie 5 uczniowie musieli rozwiązać szereg zagadek, aby otrzymać kod potrzebny do otwarcia kłódki i zdobycia nagrody. W klasie 6 i 7 były „tabliczki szczęścia” i gry planszowe związane z mnożeniem. Ten dzień był pełen wrażeń.
Narodowe Czytanie 2022 - Adam Mickiewicz
Ballady i romanse
Debiutancki tom wierszy Adama Mickiewicza, zatytułowany Poezyje, ukazał się w Wilnie w czerwcu 1822r. Możemy w nim odnaleźć cykl Ballady i romanse. Większość utworów powstała, gdy Mickiewicz mieszkał w Wilnie i Kownie. Jednocześnie jest to czas niespełnionej miłości do Maryli Wereszczakówny. Kolejnym elementem, niewątpliwie mającym wpływ na niezwykły charakter tego tomiku, jest rola przyrody, która buduje nastrojowość, współgra z emocjami bohaterów oraz jest zapowiedzią wydarzeń. W ,,Balladach’’ możemy odnaleźć również elementy ludowych podań i legend. Wszystkie te czynniki wpłynęły na wyjątkowy charakter dzieł Mickiewicza. Nic dziwnego zatem, że rok ich wydania - 1822 został uznany za początek epoki romantyzmu w Polsce.
Ten niezwykły zbiór stał się tematem tegorocznego Narodowego Czytania. Jest to ogólnopolska akcja, którą swym patronatem objął Prezydent Andrzej Duda. W naszej szkole, 29 września również celebrowaliśmy tę uroczystość. Aby podkreślić doniosłość wydarzenia społeczność szkolna, na czele z Panią Dyrektor Krystyną Wawrętą, zaprosiła do udziału przedstawicieli samorządu lokalnego, Panie: Ulesławę Lubek - Radną Gminy Jastków, Teodorę Czerniec - Sołtys Ożarowa. Na zaproszenie odpowiedziała również Pani Krystyna Sobańska-Stępień - podinspektor Policji w stanie spoczynku, która od lat uświetnia swoją osobą wydarzenia kulturalne w naszej szkole. Obecnością zaszczyciły nas również Pani Magdalena Zarzeka- kierownik Biblioteki Publicznej w Jastkowie oraz współpracująca z nią Pani Elżbieta Łuka, która na co dzień prowadzi filię biblioteki w Ożarowie. Wraz z zaproszonymi gośćmi, utwory czytały uczennice - Julia Paprota oraz Agata Paszczyk, towarzyszyła im wychowawczyni - Pani Ewa Frankiewicz.
Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, odczytując list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do Polaków, z okazji ogólnopolskiej akcji czytelniczej. Następnie, zaproszeni goście zaprezentowali wybrane ballady, takie jak: Świteź, Świtezianka, Romantyczność, Pani Twardowska, Powrót taty.
Wydarzenie miało uroczysty, wzniosły charakter, ponieważ lektorzy w sposób ciekawy oddali nastrojowość ballad romantycznych. Dzięki tej niezwykle udanej interpretacji czytających, słuchacze mogli przenieść się w świat tajemnicy ludowych wierzeń i podań. Ponadto spotkanie czytelnicze pozwoliło młodym odbiorcom poznać kanon literatury polskiej. Młodzież mogła zaznajomić się z twórczością Adama Mickiewicza- jednego z najwybitniejszych twórców romantyzmu, którego dzieła ukształtowały pokolenia Polaków.
Agnieszka Sulej - nauczycielka języka polskiego
PROGRAM EDUKACYJNY ,,BYĆ JAK IGNACY" –
,,ZOSTAŃ AMBASADOREM NAUKI”
W tym roku szkolnym uczniowie klasy trzeciej podjęli się realizacji programu edukacyjnego ,,Być jak Ignacy”, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. To już 7 edycja programu. Jest on przeznaczony dla dzieci ze szkół podstawowych z podziałem na trzy grupy wiekowe. Projekt ma na celu zdobycie przez uczniów wiedzy z interesujących dziedzin nauki, poznanie wybitnych polskich naukowców, którzy wpisali się w karty naszej historii oraz żyjących współcześnie. Zajęcia prowadzone w ramach programu mają zachęcać do samodzielnego odkrywania zasad rządzących nauką, doświadczania, eksperymentowania, poszerzania wiedzy naukowej we własnym zakresie. Proponowane scenariusze zajęć stawiają na poznawanie świata w sposób łatwy, przyjemny, czyli naukę przez zabawę. Samodzielne prowadzenie doświadczeń, eksperymentów, obserwacji rozbudza ciekawość dzieci, pozwala zrozumieć zachodzące zjawiska, otaczający świat.
Koło naukowe założone przez trzecioklasistów nosi nazwę ,,Mali badacze i poszukiwacze”. W ramach koła uczniowie będą zdobywać nową wiedzę, którą postarają się przekazać młodszym uczniom podczas organizowanych warsztatów naukowych.
Na stronie internetowej szkoły będą zamieszczane informacje na temat poznawanych zagadnień i osiągnięć trzecioklasistów.
Zapraszamy do śledzenia informacji z realizacji programu ,,Być jak Ignacy”.
Anna Perdun
Międzynarodowy Dzień Kropki i Dzień Przedszkolaka
„Dzień KROPKI” to dzień odwagi, wiary we własne możliwości, wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia. Tego dnia przedszkolaki, oraz dzieci ze starszych klas liczyły kropki, układały z nich kompozycje, wykonywały prace plastyczne z kropką w roli głównej, rozwiązywały kreatywne zadania z kropkami, a także zapisywały swoje talenty na kropkach i przywieszały je na drzewie talentów. Z ogromną uwagą dzieci słuchały opowiadania o zwyczajnej, małej kropce, która bardzo zmieniła życie pewnej dziewczynki o imieniu Vashti. Ta niezwykła historia uświadomiła dzieciom, że każdy człowiek – mały i duży – ma swoją wartość. Każde dziecko ma zdolności, talenty, choć czasem bardzo ukryte. Każde dziecko jest wartościowe!
Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy wrzesień kończy się, od najmłodszego aż po starszaka wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka... 20 września przedszkolaki świętowały swój wielki dzień. Z tej okazji od rana w naszym przedszkolu było pełno śmiechu i zabawy, nie zabrakło również prezentów. Drogie Dzieci, Życzymy Wam aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach. Niech każdy dzień będzie wspaniałą przygodą, która niesie za sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń. Niech Wasze marzenia się spełniają!
Ewelina Kapica
„Lekcje z Temidą”
Uczniowie klasy ósmej wzięli udział w programie „Lekcje z Temidą”. Jest to nieodpłatny projekt edukacyjny, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy, świadomości prawnej, a także budowanie szacunku do prawa i kształtowanie zaufania do organów wymiaru sprawiedliwości wśród dzieci i młodzieży. 13 września na lekcji wiedzy o społeczeństwie gościliśmy Panią Mecenas Olgę Nowak-Dziwinę. Podczas dwugodzinnych zajęć ósmoklasiści dowiedzieli się:
• jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić,
• gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa,
• jakie prawa ma konsument,
• czym jest stalking,
• gdzie szukać przepisów prawa,
• o odpowiedzialności nieletnich przed prawem,
• co zrobić, gdy kupiona przez internet rzecz jednak nie jest tą wymarzoną,
• o odpowiedzialności za treści publikowane w internecie.
Poprawnie rozwiązany na koniec quiz świadczył, że wiedza została dobrze przyswojona przez naszych uczniów.
(Tekst za: lekcjeztemida.pl)
Krystyna Wawręta
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
1 września 2022 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego. Pani Dyrektor Krystyna Wawręta powitała uczniów, rodziców oraz nauczycieli życząc wszystkim owocnego roku szkolnego. Ponadto przy tej okazji, przedstawiciele uczniów zapalili znicze w miejscach pamięci narodowej w związku z rocznicą wybuchu II Wojny Światowej.