Z życia szkoły

Rok szkolny
2019/20

REKORD W PIERWSZEJ POMOCY

Pokazy grupy rekonstrukcji historycznej

To już drugi raz nasza szkoła brała udział w akcji bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy organizowanej przez WOŚP. 16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Uczniowie naszej szkoły wiedzą już na ten temat bardzo dużo i chętnie włączyli się w tą akcję.

Zobacz zdjęcia »

Zobacz filmy »


Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

17 października nasza szkoła świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystego apelu, mogliśmy obejrzeć bardzo ciekawe przedstawienie zatytułowane "Nudy z budy", przygotowane przez starszą grupę teatralną "Iskierki" pod kierownictwem pani Edyty Szczerbickiej. Ty razem to uczniowie wcielili się w role nauczycieli i zmagali się z codziennymi trudnościami pracy nauczyciela. W przedstawieniu wystąpiła gościnnie również pani Ewa Frankiewicz. Po przedstawieniu, głos zabrał Samorząd Uczniowski: Kacper Łuka, Natalia Filipczuk i Oliwia Mańka, którzy przygotowali dla nauczycieli i innych pracowników szkoły wyjątkowe życzenia. Wszyscy otrzymali oryginalne dyplomy, które będą wspaniałą pamiątką na bardzo długo.
Tytuł "MIKROFON ROKU" otrzymała pani Dorota Dąbrowska.
Tytuł "GORĄCY UŚMIERCH "otrzymała pani Karolina Turos‐Dębska.
Tytuł "SZWAJCARSKI ZEGAREK" otrzymała pani Marlena Pukas.
Tytuł "ZŁOTA CIERPLIWOŚĆ" otrzymały pani Aneta Chabros i pani Ulesława Lubek.
Tytuł "ZŁOTA KATARYNKA" otrzymała pani Ewa Frankiewicz.
Tytuł "ZŁOTA KREDA" otrzymała pani Edyta Paprota.
Tytuł "ZŁOTE SŁOWA" otrzymała pani Anna Sierzputowska.
Tytuł "ELEGANTKA ROKU" otrzymała pani Edyta Szczerbicka.
Tytuł "SOKOLI WZROK" otrzymała pani Anna Perdun.
Tytuł "MAGICZNY PĘDZEL" otrzymała pani Dorota Szewczuk.
Tytuł "SIŁACZKA ROKU" otrzymała pani Agnieszka Obara.
Oskara "BURSZTYNOWY JĘZYK" otrzymały pani Agnieszka Chmielewska i pani Blanka Gwiazda-Alter.
Tytuł "SŁOWIK CZYSTOŚCI" otrzymały pani Liliana Dutkiewicz, pani Renata Skałecka i pani Danuta Sim.
Tytuł "ZŁOTY ŚRUBOKRĘT" otrzymał pan Paweł Pukas.
Najważniejszy tytuł "ZŁOTA KSIĘGA" otrzymała pani dyrektor Krystyna Wawręta.
Dziękujemy!

Zobacz zdjęcia »

Zobacz film »

Blanka Gwiazda-Alter


Pokazy grupy rekonstrukcji historycznej

Pokazy grupy rekonstrukcji historycznej

27 września gościliśmy w szkole Grupę Artystyczną "Rekonstrukto" z pokazem "Wrzesień 39" przygotowanym z okazji 80‐tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Podczas pokazu omówiona została sytuacja międzynarodowa II Rzeczypospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim. Zaprezentowany został uczniom ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej. Nasi goście przeprowadzili także rekonstrukcje z udziałem publiczności ‐uczniowie wzięli udział w musztrze, a dwóch ośmioklasistów musiało zmierzyć się z wyzwaniem zakładania maski przeciwgazowej i oddychania w niej. Po prezentacji uczniowie mogli zapoznać się bliżej z bezpiecznymi replikami broni z tamtego okresu.

Zobacz zdjęcia »

Zobacz filmy »

Agnieszka Chmielewska


Sukcesy w XIX Biegu Przełajowym Szlakiem Dąbrowicy

Sukcesy w XIX Biegu Przełajowym Szlakiem Dąbrowicy

9 października 2019 roku, uczniowie naszej szkoły przystąpili do rywalizacji w XIX Biegu Przełajowym Szlakiem Dąbrowicy. Reprezentacja naszej szkoły liczyła 33 uczniów z klas 4 ‐ 8. Na trasie biegu rywalizacja była bardzo zacięta, a chętnych do zajęcia jak najlepszych miejsc bardzo dużo.
Najlepiej w tym roku poradzili sobie:
Agata Paszczyk - I miejsce w biegu dziewcząt klasy 5
Wiktoria Kulik -II miejsce w biegu dziewcząt klasy 7
Wojciech Strug -III miejsce w biegu chłopców klasy 6.

Bardzo cieszy fakt, że wielu naszych uczniów zajęło miejsca tuż za podium na punktowanych miejscach w klasyfikacji generalnej.
Zwycięzcom gratulujemy świetnego występu, a wszystkim dzielnym zawodnikom naszej szkoły serdecznie dziękujemy za walkę podczas biegu i wzorowe reprezentowanie szkoły.

Zobacz zdjęcia »

Agnieszka Obara


Wośp


Europejski Tydzień Kodowania

Międzynarodowy Dzień Kropki w Ożarowie

W dniach 5 - 20 października nasza szkoła świętuje Europejski Tydzień Kodowania CODE WEEK 2019! Z tej okazji, codziennie, przez aż DWA TYGODNIE, w naszej szkole będą odbywać się zajęcia z programowania.

Nasze wydarzenia na mapie »

Blanka Gwiazda-Alter


Pokazy z fizyki

18 września uczniowie klasy siódmej i ósmej wzięli udział w 60‐tych pokazach z fizyki organizowanych przez Instytut Fizyki UMCS, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe. W programie pokazów były: ciepło, ruch obrotowy, prąd elektryczny i rezonans mechaniczny. Nasi uczniowie mieli okazję nie tylko zobaczyć efektowne doświadczenia, ale też brać w nich czynny udział. Przekonali się, że w jednym naczyniu można mieć jednocześnie wrzącą wodę i lód, poznali Wahadło Foucaulta, za pomocą którego można dowieść, że Ziemia kręci się wokół własnej osi, dowiedzieli się co to siła Coriolisa, jak działa siła dośrodkowa, na czym polega prawo Ohma, co to jest efekt naskórkowości i obejrzeli wiele innych bardzo ciekawych doświadczeń i eksperymentów.

Agnieszka Chmielewska


Międzynarodowy Dzień Kropki w Ożarowie

Międzynarodowy Dzień Kropki w Ożarowie

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 17 września 2019 roku po raz pierwszy w naszej szkole był obchodzony International Dot Day czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzień ten został zapoczątkowany przez książkę „The Dot” Petera H. Reynoldsa. Główną bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Vashti, która dzięki jednej małej kropce uwierzyła w siebie.
Dzień ten jest obchodzony na całym świecie 15 września począwszy od 2009 roku. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.
W naszej szkole uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem! Już na pierwszy rzut oka widać było KROPERSÓW. W garderobie większości uczniów a także nauczycieli królowały kropki, kropy i kropeczki. Już od progu uczniowie mogli się przekonać, że cała szkoła jest w kropki, a sale lekcyjne zmieniły swoje nazwy na kropkowe. Na dolnym korytarzu czekała na uczniów tablica informacyjna oraz stolik z różnymi zadaniami (mandale, wykreślanki, szyfrowanki, zagadki, zadania do kodowania oraz inne kropkowe ćwiczenia). Na korytarzach porozwieszane były plakaty, gdzie dzieci mogły kropkować do woli, tworzyć różne wzory, które podpowiadała im wyobraźnia. Dzieci z klas młodszych obejrzały film na podstawie książki o Vashti oraz wzięły udział w pogadankach na jego temat. Również w klasach wykonywali różnorodne zadania, kropkowane prace plastyczne i ozdabiali nimi teren szkoły.
Dla najlepszych KROPERSÓW Samorząd Uczniowski przygotował słodkie nagrody. To był wspaniały i niezapomniany dzień!
Ps. Nasza szkoła oficjalnie przystąpiła do obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki i została umieszczona na kropkowej mapie szkół biorących udział w akcji pod numerem 702.

Zobacz zdjęcia »

Edyta Paprota


Międzynarodowy Dzień Języków

Międzynarodowy Dzień Języków

26 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języków. Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie zaangażowali się w to wydarzenie. Podczas zajęć rozwijających kreatywność z języka angielskiego uczniowie klas młodszych przygotowali plakaty o różnych krajach. Klasa I zaprezentowała Japonię i pismo japońskie ‐ okazało się, że jeden znaczek japoński to nawet całe słowo. Klasa II pogłębiła wiedzę o Kanadzie , gdzie wymyślono Supermana i gdzie obowiązują dwa języki urzędowe ‐ angielski i francuski. Klasa III dowiedziała się wielu nowych ciekawostek o Wielkiej Brytanii, np. że obowiązuje tam zakaz zbierania grzybów w lasach, a Królowa ma aż 93 lata. Klasy starsze również zgłębiały wiedzę o innych krajkach i ich językach. Klasa IV przygotowała plakat o Hiszpanii, gdzie aż 200 dni w roku jest słonecznych. Klasa VI przygotowała plakaty prezentujące aż cztery kraje: Grecję, Włochy, Francję i Niemcy. Uczniowie klas starszych rozwiązywali również quiz z okazji Międzynarodowego Dnia Języków, a wykonane plakaty mogły posłużyć za podpowiedź. Ponadto, uczniowie klasy IV przygotowali dla klas młodszych Turniej "5 sekund" po angielsku ‐ sami wymyślili pytania i podczas przerw prowadzili turniej. Na najwięcej pytań poprawnie odpowiedział ‐ a tym samym wygrał cały turniej ‐ Tymoteusz Dadej z klasy II. Gratulacje!

Zobacz zdjęcia »

Blanka Gwiazda-Alter


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W piątek 20 września 2019 roku w naszej szkole odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Wybory poprzedzone były trwającą prawie tydzień czasu kampanią wyborczą. W tym czasie kandydaci mieli okazję przedstawić swoje programy wyborcze oraz zaprezentować się przed szkolną społecznością podczas uroczystego apelu.
W głosowaniu na przewodniczącego SU oddano 101 głosów. Do głosowania uprawnieni byli wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Wszystkie oddane głosy były ważne. Głosy zostały komisyjnie przeliczone. W skład komisji weszła przedstawicielka uczniów ‐ Nikola Miroń z klasy VIII oraz pani Edyta Paprota ‐ nauczycielka, a zarazem jedna z opiekunek Samorządu Uczniowskiego. Po przeliczeniu głosów okazało się, że zwycięzcą został Kacper Łuka, który otrzymał 49 głosów. Natalia Filipczuk uzyskała 32 głosy, zaś Oliwia Mańka ‐ 20. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy i życzymy wielu wspaniałych pomysłów, które uatrakcyjnią nasze szkolne życie, zaś całej trójce życzymy owocnej współpracy.

Edyta Paprota

Wybory do Samorządu Uczniowskiego


Narodowe czytanie w naszej szkole

Narodowe czytanie w naszej szkole

W czwartek 19 września odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie. Akcja ta już od ośmiu lat organizowana jest przez Prezydenta RP. W tym roku na VIII odsłonę akcji rekomendowane było 8 Nowel polskich napisanych przez wybitnych pisarzy takich jak Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Bruno Schulz, Władysław Stanisław Reymont, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Henryk Rzewuski. Podczas czwartkowej uroczystości zgromadziliśmy się by wysłuchać noweli "Dym" Marii Konopnickiej. Jako lektorzy wystąpili uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, a także pan Andrzej Łuczywek ‐ przyjaciel szkoły, który swoją wizytą uświetnił to wyjątkowe czytelnicze spotkanie. Zgromadzona publiczność z zainteresowaniem słuchała noweli w wykonaniu naszych lektorów, którzy pokazali aktorskie zdolności i włożyli wiele serca by oddać nastrój opowieści.

Zobacz zdjęcia »

Dorota Szewczuk


Prymusi z Ożarowa na obozie Cichociemnych

Prymusi z Ożarowa na obozie Cichociemnych

Od 1 do 11 lipca 2019r. nasi uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w szkole i otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, uczestniczyli w obozie rekreacyjno‐sportowym dla dzieci i młodzieży zorganizowanym przez Fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Wypoczynek był dla uczniów nieodpłatny. Uczestnikami obozu byli uczniowie ze szkół imienia Cichociemnych, czy też związanych z działalnością Cichociemnych. Nasza szkoła została zaproszona do współpracy z Fundacją z racji tego, iż w naszej szkole ukrywał się Stanisław Jagielski (pseudonim ‐ Siapek), podporucznik Wojska Polskiego, Cichociemny, Kawaler Orderu Virtuti Militari. Został aresztowany przez Gestapo 6 grudnia 1943 roku w Ługowie. Osadzony w zamku lubelskim, był torturowany podczas śledztwa. 6 marca 1944 roku został zamordowany w publicznej egzekucji w Kurowie. W pamięci na długo pozostaną chwile spędzone w Janowie Lubelskim. W programie letniego wypoczynku znalazły się zajęcia sportowe oraz edukacyjne, ale nadrzędnym jego celem była integracja i czynny wypoczynek dzieci i młodzieży. Podczas pobytu w Janowie dzieci miały okazję do nabywania lub kontynuowania umiejętności, zainteresowań i pasji, a także poznali historii Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Sąsiedztwo lasu, wody, przyrody to naturalne walory do wspaniałego wypoczynku dla każdego człowieka. Organizatorzy uatrakcyjnili obóz zajęciami z zakresu savoir vivre, surwiwalu, samoobrony oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W programie obozu znalazły się m.in.: zajęcia w parku linowym "Zoom Natury%quot; oraz zwiedzanie laboratoriów edukacyjnych, olimpiada sportowa, przeprawa terenowo-bagienna, wycieczka samochodami terenowymi po Lasach Janowskich, wycieczka do Aqua Parku w Janowie Lubelskim, wycieczki rowerowe, ognisko z pieczeniem kiełbasek, dyskoteki, gry i zabawy rekreacyjno-sportowe, zajęcia terenowe, konkursy, kąpiele w jeziorze, korzystanie ze sprzętu pływającego (rowerki wodne, kajaki). Nasi uczniowie nawiązali podczas pobytu wiele znajomości, przyjaźni, przeżyli ciekawe zdarzenia, zdobyli wiedzę i umiejętności. 11 lipca nadszedł czas wyjazdu … Łzy, które towarzyszyły przy chwilach pożegnań i odjazdów doskonale oddają żal z konieczności rozstania. Z niecierpliwością czekają na następne wakacje, z nadzieją na powtórne spotkanie i niezapomniane przygody.

Zobacz zdjęcia »

Aneta Chabros


Dzień Kropki

Wstąp do KLUBU KROPERSÓW!!!

17 września 2019 roku nasza szkoła będzie obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Zapraszamy do kropkowej zabawy. Bawimy się już we wtorek. Tego dnia ubieramy się w kropki, kropy i kropeczki i wykonujemy kropkowe zadania. Dla najlepszych KROPERSÓW przewidziane nagrody!!! Organizatorem jest Samorząd Uczniowski. Ps. Można nas znaleźć na kropkowej mapie szkół biorących udział w akcji pod numerem 702.
Kto we wtorek w kropki ubrany, ten z uśmiechem będzie witany!

Link do kropkowej mapy »


#PrzerwanyMarsz

#PrzerwanyMarsz

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 było bardzo wzruszającą uroczystością. Z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim programie "Przerwany marsz", którego celem było symboliczne dokończenie przerwanej edukacji Dzieci Wojny, czyli osób urodzonych przed II wojną światową, naocznych świadków tych tragicznych wydarzeń. Swoją obecnością zaszczycili nas: pani Matylda Komsta, pani Stanisława Szymańska, pan Bronisław Gagoś i pan Wacław Zarzeka. Nasi uczniowie, reprezentanci młodego pokolenia, uroczyście przywitali gości oraz zaprowadzili ich do specjalnie przygotowanych ławek szkolnych, a następnie zasiedli razem z nimi. Pani Dyrektor w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła podziękowania za poświęcenie i wytrwałość, zapewniła o pamięci i ogromnym szacunku dla wojennego pokolenia, dzięki któremu dziś młodzi Polacy mogą spokojnie zdobywać wykształcenie pod kierunkiem swoich nauczycieli. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, odsłuchaliśmy hymn "Dzieci wojny", a następnie obejrzeliśmy wzruszający film przygotowany specjalnie na tę okazję przez organizatorów programu „Przerwany marsz”. Nauczyciele odczytali też Apel Dzieci Wojny o pokój na świecie, który został własnoręcznie podpisany przez panią Matyldę, panią Stanisławę, pana Bronisława i pana Wacława. Cała uroczystość bardzo wzruszyła naszych gości, którzy spontanicznie dzielili się swoimi wspomnieniami z czasów wojny, podkreślając, jak ogromną wartością jest pokój. Pod koniec uroczystości złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze w miejscach pamięci na terenie naszej szkoły. Nasi goście oddali też cześć swojej bohaterskiej nauczycielce, Annie Nowak, która w czasie wojny prowadziła tajne nauczanie. Aresztowana przez Gestapo, zmarła na skutek tortur na zamku w Lublinie. Uroczystość ta na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zobacz zdjęcia »


Projekt "Atrakcyjne szkolnictwo w gminie Jastków"

pomoce dydaktyczne

Rozpoczynający się rok szkolny 2019/2020 to rok pełen wyzwań! Bardzo się cieszymy, że możemy wspólnie realizować w naszej szkole projekt "Atrakcyjne szkolnictwo w gminie Jastków". W ramach projektu nasz szkoła zostanie wyposażona w wiele, różnorodnych pomocy dydaktycznych, przede wszystkim przyrodniczych i informatycznych . Wiele z nich jest już w naszej szkole!(zdjęcia poniżej) Ponadto wszyscy uczniowie skorzystają z dodatkowych zajęć: matematyczno-przyrodniczych opartych na metodzie eksperymentu, komputerowych, z języka angielskiego, z języka niemieckiego i z języka francuskiego. Już nie możemy się doczekać!

Nowe pomoce dydaktyczne


Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy
PRZEDSTAWICIELI WOJENNEGO POKOLENIA,
OSOBY URODZONE PRZED DRUGĄ WOJNĄ ŚWIATOWĄ

na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w naszej szkole 2 września 2019 roku o godzinie 10:15.

Przekroczenie progów szkoły przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończy przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Inicjatywa "Przerwany Marsz", w której nasza szkoła bierze udział jest próbą stosownego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za to co zrobili dla Polski, mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich dzieciństwo, z pewnością skruszył przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach i sprawiedliwości dziejowej. Tak klamrą po osiemdziesięciu latach od tamtych dni spróbujemy symbolicznie zamknąć Przerwany Marsz.

W programie uroczystości m. in.:
‐ odśpiewanie Hymnu Narodowego
‐ odsłuchanie Hymnu Polskich Dzieci Wojny
‐ wyświetlenie filmu o wojnie i dzieciach wojny (premiera 2-go września)
‐ odczytanie Apelu Pokoju do Świata
‐ zapalenie zniczy i złożenie kwiatów w miejscach pamięci
Serdecznie zapraszamy.

przerwany marsz

Źródło: www.przerwanymarsz.pl