Z życia szkoły

Rok szkolny
2020/21

Międzynarodowy Dzień Języków

26 września na świecie obchodzono Międzynarodowy Dzień Języków. W związku z tym w tygodniu na lekcjach języka angielskiego uczniowie będą mogli zagrać w różnorodne gry, podczas których będą mogli zgłębić swoją wiedzę na temat języków. Zaplanowałyśmy między innymi takie aktywności jak: escape room, quiz z kodami QR, 5 sekund po angielsku, Va banque i inne. Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony internetowej Międzynarodowego Dnia Języków, na której można znaleźć jeszcze więcej informacji i gier.

Międzynarodowy Dzień Języków - oficjalna strona »

Agnieszka Chmielewska, Blanka Gwiazda-Alter


Zapraszamy na zajęcia rozwijające z matematyki organizowane przez UMCS

W roku szkolnym 2020/2021 pracownicy Katedry Nauczania Matematyki i Informatyki UMCS zapraszają uczniów szkół podstawowych z województwa lubelskiego do uczestnictwa w zajęciach rozwijających z matematyki i przygotowujących do udziału w konkursach matematycznych (Koło Olimpijskie i Warsztaty Olimpijskie) oraz w zajęciach przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty z matematyki (Korki z Matmy).
Zajęcia prowadzone w ramach Koła Olimpijskiego dla uczniów klas IV-VII odbywać się będą stacjonarnie w Instytucie Matematyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Planujemy uruchomienie czterech grup, a limit uczestników w jednej grupie wynosi 25 osób.
Warsztaty Olimpijskie dla uczniów klas IV-VII realizowane będą zdalnie w trybie on-line w czterech grupach wiekowych po 20 osób. Uczestnicy będą mieli zarówno dostęp do materiałów umieszczanych na dedykowanej platformie e-learningowej, jak i możliwość zdalnego uczestnictwa w zajęciach i konsultacjach.
Warsztaty Olimpijskie dla uczniów klas VIII prowadzone będą stacjonarnie w Instytucie Matematyki UMCS w dwóch 25-osobowych grupach. Jednocześnie każde zajęcia będą transmitowane on-line umożliwiając udział zdalny dodatkowym 40 uczniom.
Zajęcia w ramach Korków z Matmy mają na celu pomoc uczniom kończącym szkołę podstawową w przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty. Zajęcia prowadzone będą stacjonarnie w Instytucie Matematyki UMCS w trzech 20-osobowych grupach. Jednocześnie każde zajęcia będą transmitowane on-line umożliwiając udział zdalny dodatkowym 60 uczniom.
Pierwsze zajęcia w ramach Koła Olimpijskiego i Warsztatów Olimpijskich odbędą się 7 listopada 2020, zaś pierwsze Korki z Matmy ‐ 14 listopada. Każdy z uczestników weźmie udział w 10 spotkaniach w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych (z przerwą). Podczas spotkań na Wydziale Matematyki Fizyki i Informatyki UMCS będzie obowiązywał ścisły reżim sanitarny.
Udział w zajęciach jest bezpłatny, a dodatkowo materiały z zajęć będą dostępne na dedykowanej platformie e-learningowej

Zapraszamy do rejestracji »

Dorota Dąbrowska


Olimpiada z języka angielskiego dla klas 7 i 8

Zachęcam uczniów klasy 7 i 8 do wzięcia udziału w bezpłatnej olimpiadzie z języka angielskiego, której organizatorem jest Wyższa Szkoła Języków Obcych im. S.B. Lindego w Poznaniu. Jest to olimpiada ogólnopolska, co oznacza, że laureaci będą zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego. Zainteresowanych zachęcam do obejrzenia przykładowych testów (link poniżej) . Są tam także tytuły podręczników przygotowujących do olimpiady. Pierwszy etap odbędzie się 16 listopada. Chęć udziału proszę zgłaszać do mnie do 10 paździenika.

Przykładowe testy »

Agnieszka Chmielewska


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Zbliża się X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. To akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia "tabliczkowych" zaległości po wakacjach. X edycja akcji (ŚDTM 2020) odbędzie się 2 października 2020. My także weźmiemy w niej udział. W każdej klasie przewidziane są niespodzianki i atrakcje z tej okazji.

Więcej o akcji »

Dorota Dąbrowska


Olimpiada matematyczna Juniorów


W czwartek 24 września nasi ósmoklasiści wzięli udział w Olimpiadzie Matematycznej Juniorów. To ogólnopolskie zawody matematyczne. Może do nich przystąpić każdy uczeń szkoły podstawowej. Zawody są trójstopniowe. Zawody pierwszego stopnia składają się z dwóch niezależnych części: korespondencyjnej i testowej. Część korespondencyjna polega na samodzielnym rozwiązaniu ogłoszonych zadań konkursowych oraz przesłaniu odpowiednio zredagowanych rozwiązań (samodzielnie lub za pośrednictwem szkolnego koordynatora) do właściwego Komitetu Okręgowego OMJ. Część testowa odbywa się w szkole uczestnika w terminie ogłoszonym przez Komitet Główny OMJ. Podczas 75-minutowego sprawdzianu uczestnik odpowiada na 15 pytań testowych. Każde pytanie testowe składa się z trzech niezależnych stwierdzeń, z których część jest prawdziwa, a część fałszywa (mogą być także wszystkie prawdziwe lub wszystkie fałszywe). Zadaniem uczestnika jest rozstrzygnięcie, które z tych trzech stwierdzeń są prawdziwe. Wynikiem uzyskanym w zawodach pierwszego stopnia jest suma punktów obu części: korespondencyjnej i testowej. Nie jest konieczny udział w obu częściach. Uczeń, który nie weźmie udziału w danej części otrzymuje z niej 0 punktów i zależnie od wyniku drugiej części oraz wyników innych uczestników może zostać zakwalifikowany do zawodów drugiego stopnia. Zawody drugiego i trzeciego stopnia odbywają się w terminie i miejscu ogłoszonym przez Komitet Główny OMJ. Trzymamy kciuki za naszych uczniów.

Więcej o olimpiadzie »

Dorota Dąbrowska


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

22 września w naszej szkole odbyły się wyboru do Samorządu Uczniowskiego. W tym roku kandydowali:
Kacper Łuka kl. 8
Szymon Dadej kl. 7
Michał Szczęsny kl. 7
Zwycięzcami są Kacper Łuka i Michał Szczęsny, chłopcy wspólnie będą pełnić rolę przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2020/21.
Gratulujemy wygranym i życzymy owocnej pracy!
A Was Drodzy Uczniowie zachęcamy do zaangażowania się w pracę na rzecz SU !!

Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunem SU Agnieszką Obara


17 września 1939

17 września 1939
Uczniowie klasy ósmej wraz z Panią Dyrektor upamiętnili wydarzenia z 17 września, kiedy to łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie zapalili symboliczny znicz pod Dębem Pamięci w szkolnym ogrodzie.

Agnieszka Obara


Dzień kropki w oddziale przedszkolnym

Dzień kropki w oddziale przedszkolnym
15 września w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem było wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia oraz działania. Tego dnia ubrania dzieci oraz pani Justyny wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach dzieci poznały genezę tego święta. Uważnie wysłuchały opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności i talenty. Wystarczy tylko trochę kreatywności i pomysłowości, aby zwykłą małą kropeczkę zamienić w coś niezwykłego. Przedszkolaki poszukiwały również kropki w najbliższym otoczeniu, a także wykonały prace plastyczne z kropką w roli głównej : "Kropkowa jarzębina", "Jesienny pejzaż". Każdy z nas świetnie się bawił i już nie możemy doczekać się kolejnego dnia kropki.

Zobacz zdjęcia »

Justyna Wiater


Rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku szkolnego
Rok szkolny 2020/2021 rozpoczął się inaczej niż zwykle. Nie powitaliśmy go tradycyjnie na górnym korytarzu-tym razem uczniowie poszczególnych klas byli w swoich salach przed ekranami, na których Pani Dyrektor witała ich poprzez platformę Zoom. Stało się tak dlatego, że procedury obowiązujące w szkole w związku z epidemią Covid-19 nie pozwalają na międzyklasowe spotkania uczniów. W przestrzeniach wspólnych (szatnia, korytarz, stołówka) uczniowie i nauczyciele zakrywają nos i usta, w czasie lekcji nie ma takiego obowiązku. Wszyscy jednak muszą pamiętać o częstym myciu i dezynfekowaniu rąk. Pomimo tych wszystkich utrudnień cieszymy się z powrotu do szkoły. Mamy nadzieję, że uda się nam uniknąć konieczności przejścia na naukę zdalną, bo nawet najbardziej zaawansowana technologia nie zastąpi nam przebywania z innymi ludźmi!